2011.11.08
Szombaton, Szent Imre-napján Gelencén a zsúfolásig telt felszegi Árpád-kori műemlék templomban nem mindennapi eseményre került sor: a település búcsúünnepén szentelték fel a teljesen újjáépített klasszikus barokk orgonát, amely több mint száz év után szólalt meg ismét. A kézdiszéki papság és nagyszámú helybeli mellett Gelence két testvértelepülése, Nagybánhegyes és Encs, valamint Miskolc küldöttsége és a Szent Gellért Lovagrend Márton Áron Erdélyi Tartományának három tagja is megtisztelte jelenlétével a búcsús szentmisét.
A "hangszerek királynőjét", a segesvári Johannes Baumgartner által 260 éve készített orgonát nagyméltóságú és főtisztelendő msgr. dr. Pénzes János szabadkai (Vajdaság) megyés püspök áldotta és szentelte meg.
Bereczi István gelencei plébános az orgona újjászületésének történetét ismertette. Elmondta: az idők folyamán a templom orgonája teljesen tönkrement, elődje, ft. Vargha Béla kézdi-orbaiszéki főesperes, volt gelencei plébános összegyűjtötte és konzerválta a megmaradt darabokat, hogy alkalmas időben hozzá lehessen fogni annak rekonstruálásához. Az orgona újjáépítése érdekében nyolc évvel ezelőtt Homolya Dávid Svájcban élő és Izumi Ise japán orgonaművész több jótékonysági koncertet tartott Gelencén, Kézdivásárhelyen és Csíksomlyón, s ezzel indult el a felújításhoz szükséges pénzgyűjtési akció. 2004-ben, amikor Gelencére került, folytatta az adománygyűjtést, és kapcsolatba lépett Homolya Dáviddal és az újtusnádi Bors László orgonaépítő mesterrel. Az utóbbi építette újjá az egykori barokk orgonát. Ilyen rekonstrukció nem történt még sem Erdélyben, sem Magyarországon – mondotta a plébános. A főpapi áldás után szólalt meg először az újjáépített orgona, majd ft. Pakó Benedek ny. kanonok felolvasta az alkalomra írt költeményét. Brezina Károly ráckevei apát, esperes-plébános prédikációjában a hangszer újjáépítésének fontosságáról beszélt, és Szent Imre herceg életútjával kapcsolatos gondolatait osztotta meg a hívekkel, majd Bereczi István plébános mondott köszönetet a támogatóknak. A főpapi áldás után a hívők körmenettel indultak az alszegi Szent Imre-plébániatemplomhoz, ahol a zsúfolásig telt Isten házában a püspöki búcsús szentmisére került sor. Délután Homolya Dávid orgonamű-bemutató nyílt napot tartott zenetanároknak, kántoroknak és a zenekedvelőknek, tegnap emlékezetes orgonahangversenyre került sor.
Iochom István, Háromszék
Klónozott orgona a gelencei műemléktemplomban
A világörökség listáján is szerepelő gelencei műemléktemplom ismét megújult: november 5-én, a Szent Imre-búcsún megszentelték a klónozott orgonát.
A műemléktemplom zsúfolásig megtelt
Mons. Pénzes János szabadkai megyéspüspök, valamint a felsőháromszéki papság is jelen volt azon a szentmisén, amire a gelencei műemléktemplomban került sor: a falfestményeiről és kazettás mennyezetéről híres egyházi hajlék zsúfolásig megtelt, ugyanis sokan kíváncsiak voltak arra, hogy miként szól a Szent Imre Plébániatemplom orgonája, amit teljesen újjáépítettek, szaknyelven szólva klónoztak. Egy régi, Johannes Baumgartner, segesvári szász orgonaépítő mester által készített hangszerről van szó, amit Homolya Dávid bázeli (Svájc) orgonaszakértő irányításával teljesen újjáépített egy lelkes csapat, miután 2003-tól gyűjtés zajlott e nemes célra.
Ezekből a roncsokból építették újra a zenélő ékszerdobozt
A zenélő ékszerdoboznak is nevezett Baumgartner hangszert Mons. Pénzes János szabadkai megyéspüspök áldotta meg, majd Brezina Károly ráckevei apát, c. esperes és plébános prédikációjában a hangszer újjáépítésének fontosságáról és Szent Imre herceg életútjával kapcsolatos gondolatait osztotta meg a hívőkkel, majd Bereczi István gelencei plébános köszönte meg a híveknek azt, hogy az orgona építését saját ügyként karolták fel.
Az orgonát Mons. Pénzes János szabadkai megyéspüspök szentelte meg
A falu tulajdonképpeni búcsús szentmiséjére a faluközpontban levő katolikus nagytemplomban került sor, ami Szent Imre tiszteletére épült.
A búcsús szentmisén a környékbeli papság is részt vett
A búcsús szentmisén a szabadkai megyéspüspök hirdetett igét, prédikációjában a liliomos herceg példaértékű életútját domborította ki.
A Baumgartner orgonák
A Baumgartner orgonákat a szakma kis méretük miatt zenélő ékszerdobozoknak is nevezi. Kis méretű remekművek, homlokzati sípjai gazdag gravírozással díszítettek. A segesvári orgonaépítő legjelentősebb fennmaradt műve az erzsébetvárosi örmény gyülekezet számára készült 1752-ben, ma a kolozsvári történeti múzeumban áll miután a szebeni illetőségű Hermann Binder restaurálta. A gelencei orgona egy hatregiszteres remekmű, és a szakértők úgy vélik, hogy 1795-ben, egy nagyobb javítás után Nyújtódról kerülhetett a kézdi-orbaiszéki településre. A lezajlott rekonstrukciós munkálatot azért lehet klónozásnak nevezni, mivel a hangszert szinte teljesen újjá kellett építeni.
Bartos Lóránt, székelyhon.ro, 2011. november 5.