2011.11.12
A 2011 márciusában indult Ferences Óra című előadássorozat első évadának záró rendezvényére november 20-án 11.30-kor (a nagymise után) kerül sor a csíksomlyói kegytemplomban. Meghívottja fr. dr. Orbán Szabolcs OFM ferences szerzetes, teológiai tanár, a Szent István királyról nevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány elöljárója, aki Környezet és erkölcs címmel tart előadást.
Fr. dr. Orbán Szabolcs 1969-ben született Csíkkozmáson. Általános iskolai tanulmányait szülőfalujában, a középiskolát Csíkszeredában a mai Márton Áron Gimnázium végezte, ahol 1988-ban érettségizett. 1991-ben jelentkezett a Kisebb Testvérek Rendjébe. A csíksomlyói jelöltség után Esztergomban és Szécsényben volt novícius, 1992–1998 között teológiai tanulmányokat folytatott a Szegedi Hittudományi Főiskolán.
1998-ban szentelték diakónussá, 1999-ben pappá. A diakonátus éve alatt a Szent Ferenc Alapítvány keretében folytatott nevelői tevékenységet. 1999-től posztgraduális képzésen vett részt a római Lateráni Pápai Egyetem Accademia Alfonsiana intézetében, ahol 2004 januárjában védte meg és publikálta olasz nyelvű doktori disszertációját, amelynek címe: A nemzeti kisebbségek jogai Európában. A kisebbségi jogok alapjainak etikai-analitikus elemzése és egy megalapozási javaslat a közjó fényében (Róma, 2004).
2004 szeptemberétől a Gyulafehérvári Római Katolikus Hittudományi Főiskola erkölcsteológia tanára, a szászsebesi ferences kolostor elöljárója és az egyszerű fogadalmas testvérek nevelője lett. Utóbbi két feladatkörét 2009-ig látta el, amikor megválasztották a Szent István királyról nevezett Erdélyi Ferences Rendtartomány miniszter provinciálisának. Erkölcsteológiai tanári munkáját továbbra is végzi. Publikációi, illetve tudományos tevékenysége is az erkölcsteológia, valamint a ferences lelkiség területéhez kapcsolódnak.
A ferences tartományfőnöknek a Ferences Óra keretében tartandó előadása mindkét területhez kötődik, hisz a természetvédelem és az azzal kapcsolatban felmerülő problémák alapvetően erkölcsi kérdés, ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy megoldásuk – éppen etikai vonatkozásuk miatt – nem kereshető pusztán technikai téren.
Megkeresésünkre Szabolcs testvér 2011. november 20-án 11.30-kor (a nagymise után) a csíksomlyói kegytemplomban sorra kerülő előadásának témájáról elmondta, hogy az emberiségnek a természettel való kapcsolata az utóbbi időszakban nem halad megfelelő irányba, és azoknak a néha drámai jelenségeknek az okai, amelyek világszerte vagy szűkebb környezetünkben is tapasztalhatók, nem függetlenek az emberi tevékenységtől. Amint az elöljáró fogalmazott:
- Az 1960-as években elkezdődött ilyen irányú eszmélődés egyik fontos megállapítása az volt, hogy a modern korban tapasztalható ökológiai probléma oka elsősorban abban a „keresztény arroganciában” keresendő, amely a Teremtés könyvében megfogalmazott „Töltsétek be a földet! Hajtsátok azt uralmatok alá, és uralkodjatok a tenger halain, az ég madarain és minden állaton, amely mozog a földön!” (Ter 1,28b-29) parancson alapszik. Ebből fakadóan tehát a környezetvédő mozgalmak gyakran kereszténységellenes szempontokat is képviseltek.
Az előadás elsődleges tárgya éppen ezért nem a jelen állapotára való figyelemfelhívás lesz, hanem elsősorban a katolikus egyház tanításának a bemutatása: arra való reflexió, hogy a kereszténységgel nem egyeztethető össze a természet féktelen kizsákmányolása, mert az „uralkodás” felelős sáfárkodást jelent. Az utóbbi közel száz évben erre a felelősségre számtalan egyházi megnyilatkozás felhívta a figyelmet, legutóbb XVI. Benedek pápa enciklikája, amely hangsúlyozza: „Ez kihívás a mai társadalom számára, hogy komolyan vizsgálja felül életstílusát, amely a világ számos részén a hedonizmus és a konzumizmus felé hajlik, és amellyel szemben a belőlük fakadó károk ellenére a társadalom közönyös marad. Valódi szemléletváltásra van szükség, amely arra ösztönöz minket, hogy olyan új életmódot fogadjunk el, amelynek elemei az igaz, a szép és a jó keresése, valamint a többi emberrel alkotott közösség a közös fejlődés érdekében. Ezeknek az elemeknek kell a fogyasztási, takarékoskodási és beruházási szokásokat meghatároznia.« (Caritas in veritate, 51. pont)
E felszólítás jegyében az előadás folyamán szeretnénk egy olyan életpéldát, illetve annak fontosabb jellemvonásait is felvillantani, amely útmutató lehet a jelen helyzetből való pozitív kilépésre.
Reményeink szerint a Ferences Óra 2012-ben folytatódik.
Borsodi L. László
ferences sajtóreferens
csiksomlyo.ro