Új otthonba költöztek Böjte atya csutakfalvi gyerekei

Takaros, két szoba-konyhás felújított ház, hatalmas udvar és kert fogadja a Böjte atya napközis foglalkoztatójába járó gyerekeket Gyergyóremete csutakfalvi részén. Az új otthon október közepétől fogadja a gyerekeket, az ünnepélyes házavatásra szerdán délután került sor.

napkozi_csutakfalva_001_b

A Gyergyóremetéhez tartozó Csutakfalván, a Balás Jenő Általános Iskola egyik termében kapott helyet pár évvel ezelőtt a Dévai Szent Ferenc Alapítvány által működtetett gyermekvédelmi központ, október közepéig itt zajlottak a délutáni foglalkozások. A helyiség eredetileg az iskolai szabadtevékenységek folytatására volt létrehozva, ám az intézmény a napközis foglalkozások javára lemondott annak használatáról. Az iskolai terem hamarosan új rendeltetést kap, ezért a délutáni tevékenységeknek máshol kellett helyet keresni.

Összefogással készült el az új otthon

A nehéz családi hátérrel rendelkező gyermekek ügyét a község önkormányzata is felkarolta, és a napközis foglalkozások folytatása céljával a csutakfalvi iskola közelében egy ingatlant vásárolt meg. A két szoba-konyhás ház a 29 áras területtel együtt 50 ezer lejbe került; ehhez egy veszprémi támogató, Fehérvári István 1 millió forinttal járult hozzá. Ugyanez a személy további 500 ezer forinttal segítette a felújítási munkálatokat, amiben részt vállalt továbbá a Szent Ferenc Alapítvány és Remete önkormányzata is, illetve helyi cégek és magánszemélyek. Az összefogással sikerült elvégezni a falmunkákat, a belső vízszerelést, a víz- és szennyvízhálózatra való rácsatlakoztatást, a villanyszerelést, a nyílászárók cseréjét, egy új kapu állítását, a bádogmunkát, a házfödést, és egy kazánház is épült. „Összefogásból és közös munkából alakult ilyenné ez a ház, és ez jellemezze a további kapcsolatunkat és munkánkat mindannyiunk örömére” – mondta a házavatón Laczkó Albert Elemér, Gyergyóremete polgármestere. Az önkormányzat az ingatlant hosszú távon célirányosan használatba adja a Szent Ferenc Alapítványnak.

napkozi_csutakfalva_003_b

Bakó Antal helyi plébános köszönetét fejezte ki az új otthon tulajdonosának, működtetőinek és mindazoknak, akik a felújításhoz hozzájárultak. Mint kifejtette, a környék nehéz családi háttérrel rendelkező gyermekeinek tetőt, ételt és fejlődési lehetőséget adtak. A közösséget arra kérte, a háztájiból a lehetőségekhez mérten juttassanak a napközibe, segítsék annak működését.

„Az volna jó, ha minden faluban lenne egy-egy ilyen ház”

„Az a cél, hogy ne vesszen el senki közülünk. Aki lemarad, aki eltátja a száját, az könnyen zsákmánya lesz a gonosznak: a butaságnak, a bűnöknek. Ezért fontos, hogy legyenek ilyen házak. Az volna jó, ha minden faluban lenne egy-egy ilyen ház, ahova, ha valaki bajban, gondban van, bekopoghat, s ahol nem azt kérdezik, hogy fiam, honnan jössz, hanem azt mondják, hogy jó, hogy itt vagy; nézd, van egy tányér leves, egy jó szó – mert ez Isten nevében neked kijár szülőfaludtól, szülőföldedtől” – hangzottak el Csaba testvér gondolatai. Az atya a remetei összefogásból megvalósult otthonért adott hálát Istennek, ugyanakkor köszönetét fejezte ki mindazoknak, akik hozzájárulásukkal támogatták a nemes szándék megvalósulását. Köszönet szólt György Mózes Renáta nevelőnőnek és természetesen a gyerekeknek is, akik az elmúlt években kitartóan eljártak a napközis foglalkozásokra, és akik szorgalmukkal tanítóiknak is bizonyítottak. „Ez az öröm, a hála perce, az imádság ideje” – zárta gondolatait Böjte atya.

napkozi_csutakfalva_002_b

Vannak szülők, akik besegítenek

Az új otthont huszonöt I–VIII. osztályos gyerek vette birtokába; délutánonként itt készülnek fel a következő iskolai napra. A tanulás, a közös játék, a szórakozás mellett a háztáji és kerti munkák elvégzésében is segítenek nevelőjüknek. Mindennap uzsonnát kapnak, amit az otthont működtető alapítvány biztosít számukra. Főzni egyelőre nincs lehetőség, ehhez ugyanis előbb egy tűzhelyt kell beszerezzenek, illetve az étel tárolására egy hűtőszekrényre is szükség van. Mindezek ellenére, egy anyuka jóvoltából, heti több alkalommal is meleg ebéddel várják az iskolából jövő gyermekeket. „Hol egy káposztás laskát, hol olajas pityókát, hol egy bablevest… Ennek a szülőnek 5 gyermeke jár ide a napközibe, és a főzésen kívül még sok mindenbe besegít” – meséli György Mózes Renáta. A nevelőnő büszkén szól arról is, hogy már felszántották a kertet, tavasszal hozzálátnak a kertészkedéshez, és ha sikerül felújítani a csűrös istállót, bizony malacokat is fognak tartani.

Pethő Melánia, székelyhon.ro, 2011. november 17.