Keresztény közösségek a görög-római világban

A Katolikus Akadémia 2012-es első előadását Zamfir Korinna, a kolozsvári BBTE RK Teológia Karának tanára tartotta január 12-én. A téma mintegy folytatása volt 2011 utolsó előadásának: akkor Nagy József az első keresztények koráról és életéről beszélt, most A páli egyházak  – privát egyesületek? Keresztények a görög-római világban címmel arról hallhattak az érdeklődők, milyen volt az a görög-római világ, amelyben az első keresztény közösségek megalakultak. Az előadó azt hangsúlyozta, nem légüres térben keletkeztek és éltek ezek az új hitet gyakorló közösségek. Rámutatott a korban meglevő közösségi gyakorlatokra, azokra az egyesületi mintákra, amelyekkel találkoztak az emberek, amelyeknek szakmai vagy más alapon tagjai lehettek.

Bőséges szakirodalomra, kutatásokra és forrásokra hivatkozva mutatta be a kort, annak társadalmi és vallási viszonyait, valamint a görög-római világra jellemző egyesületi életet, egyesülési formákat. Kitért többek között arra, hogy egyes ilyen társaságokban testvérnek szólították egymást a tagok, hogy a legtöbb egyesületnek férfi és női tagjai egyformán voltak, s hogy az oikos, a házi közösség volt az a forma, amely legközebb áll a keresztény közösség szerveződési formájához. Zamfir Korinna bemutatása nyomán világossá vált, hogy a kereszténységre hatottak a korabeli minták, és a legjobb formákat beépítették a maguk életébe, s jobban hasonlítottak a korabeli egyesületekre, mint mi az ma gondolnánk. Néhány lényeges különbségre is rámutatott az előadó, amelyek vonzóvá tették a keresztény közösségeket: ezek közt a gyakori (heti) találkozás, együttlét az egyik elem, de a leglényegesebb a krisztusi tanítás és szeretet, amely lényegileg különböztette meg minden privát szakmai vagy vallási egyesülettől, közösségtől.
A Katolikus Akadémia mint szellemi fórum volt a helye a Keresztény Szó katolikus kulturális folyóirat 2011-es nívódíjainak átadására, amelyeket a kar dékánja, Nóda Mózes – maga is a szerkesztőbizottság tagja – jelentett be s nyújtott át a díjazottak közül a jelen levő Tornay Krisztina Petrának (a másik két díjazott Guba András és Both Vanda).
A következő előadást Sabau –Trifu Cristina tartja Lehet-e szárnyalni keretek között? Művészet és evangelizáció címen, vetítéssel egybekötve, január 26-án.

(bm), Vasárnap