2012.02.21
Manapság az orvosnak már nem kell okvetlenül ott lennie a beteg mellett ahhoz, hogy diagnózist állítson fel vagy gyógyítson. Az internet révén villámgyorsan elküldhető bárhová a röntgenfelvétel, az ultrahang, az EKG, a tomográfia, a mágneses rezonanciás felvétel vagy bármi egyéb. A beteg mellett lévő orvos pedig szinte korlátlanul kérhet segítséget bármelyik specialistától. Az sem baj, ha a szakorvos több tízezer kilométerre van a betegtől.
A Gyulafehérvári Caritas Otthoni Gondozói Szolgálatának célkitűzései között mindig is szerepelt az ápolási tevékenység szakmai színvonalának folyamatos javítása az érvényes előírások és a kor szakmai ismeretei szerint. Ebben a törekvésben sikerült jelentős lépést tenni a MedTelesystems távegészségügyi szolgáltató céggel való együttműködésnek köszönhetően.
A MedTelesystems együttműködési ajánlata nyomán a Caritas Otthoni Gondozói Szolgálat felismerte az új eljárásban és az együttműködésben rejlő lehetőségeket ápoltjaik még jobb ellátása érdekében, különös tekintettel a vidék, a falvak lakosságára, akik számára mindig nehezen elérhető vizsgálatok elvégzése válik ez által lehetővé a beteg utaztatása nélkül.
A Bukarestben szervezett bemutató, felkészítő képzésen 19 szakápoló vett részt a Caritas részéről. Az első napon a telemedicinával, a gyakorlati alkalmazási területekkel, illetve azokkal az orvosokkal ismerkedtek meg, akikkel az elkövetkezőkben tartani fogják a kapcsolatot.
A második nap programjának már a gyakorlati ismeretek megszerzése volt a célja, hogy az EKG vizsgálatot ezzel az igazán modern készülékkel mindenik résztvevő nagy biztonsággal tudja elvégezni, beleértve természetesen az adattovábbítás elsajátítását is a kiértékelő központ felé, valamint az eredmény kézhezvételét. Meglátogatták ugyanakkor a kiértékelő központot is, ahol a bukaresti Elias kórház néhány kardiológusa teljesít szolgálatot, ők elemzik ki a beérkezett EKG adatokat.
Ily módon teljes rálátást nyertek a képzés részvevői a folyamat egészére, ami lehetővé tette a könnyebb megértést és hosszú távon a mindennapi együttműködésben is segíteni fog. A kollégák nagy érdeklődéssel figyeltek és gyakoroltak, nem is okozott gondot senkinek az új technika megtanulása és alkalmazása.
A nap végén a képzés sikerét elismerve a résztvevők diplomát vehettek át és megkapták a készülékeket is, amivel a most tanultakat a gyakorlatban is alkalmazhatják a betegek jobb ellátása érdekében.
Györgyi Emőke–Sebestyén Lázár
A telemedicina a klinikai orvoslás gyorsan fejlődő alkalmazása, amelyben az információ telefonon vagy interneten keresztül érkezik, annak érdekében, hogy tanácsot, diagnózist vagy éppen kezelést adjon. A telemedicina csökkenti a kórházi felvételek számát, a kórházi elbocsátás utáni visszarendeléseket, orvosi kezelésekre való a várólistákat, így anyagi forrásokat szabadít fel a betegeknek (közlekedés, elemzés, konzultáció költségei) és a szolgáltatóknak (orvos, klinika, kórházi költségek). Ez a technológia lehetővé teszi a betegeknek, de különösen a szakembereknek, hogy a vitális paraméterek ellenőrzése, a tanácsadói szolgáltatások és a kezelés valós időben történjen, anélkül, hogy a beteg kimozdulna otthonából, ezzel csökkentve a klinikák és kórházak látogatásai által keletkező szorongást.
A távdiagnosztikai EKG készülék könnyen használható eszköz, képes egészében helyettesíteni a klasszikus és bonyolult eljárást. Az adatokat saját memóriájában rögzíti, telefonon egy speciális szoftverhez továbbítja, majd dekódolás után a bukaresti Elias kórház kardiológus szakorvosai a beérkezett adatokat gyorsan és pontosan értelmezik, értékelik, és elektronikus levél formájában legkésőbb 15 perc múlva visszaküldik, szakorvosi javaslattal együtt.
A HeartView miniatürizált eszköz, súlya mindössze 140 gramm, szállítható a betegek otthonába egy egyszerű táskában vagy akár zsebben. Ideális eszköz kardiovaszkuláris betegségben szenvedők állapotának, kezelésének követésére, illetve vészhelyzetekben azonnali intézkedést tesz lehetővé.
Vasárnap (2012. február 26.)