Méltó elismerést nyerne az 500 éves hagyomány

Az UNESCO világörökség listájára terjesztették fel a csíksomlyói búcsút

Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter aláírásával kedden elküldték Párizsba, az UNESCO székhelyére azt az iratcsomót, amellyel a csíksomlyói búcsút a szellemi világörökség listára terjesztik fel.
A Kulturális és Örökségvédelmi Minisztérium hatáskörébe tartozó Országos Szellemi Örökség Bizottság 2011. szeptember 13-án szavazta meg azt a javaslatot, hogy a csíksomlyói búcsút a világörökségi státusz elnyerésére terjesszék fel. A javaslat alapját az a dokumentáció képezte, amelyet dr. Tánczos Vilmos egyetemi docens állította össze. A jelölési dossziét egy szakértői bizottság állította össze, amely a búcsú lelkiségének, szellemiségének, identitásának megőrzését tartotta szem előtt.

Az összmagyarság egyik legjelentősebb vallási és nemzeti ünnepének tekinti a kulturális miniszter a búcsút, ezért is volt célja azt felvetetni a szellemi világörökségi listára. „Az UNESCO világörökségéhez tartozva a csíksomlyói búcsú fokozottabb védelmet is kapna, ugyanakkor méltó elismerést jelentene a székelység több mint 500 éves hagyományának. Ezzel egyfajta nemzetközi elismertséget nyerne; egy olyan közös székelyföldi, erdélyi, magyar értékünk kerülne fel a nyilvántartott nemzetközi értékek közé, amely méltó módon képviselne romániai magyar értékként először bennünket ezen a listán” – jelentette ki Kelemen Hunor.
Az UNESCO-hoz elküldött felterjesztési dosszié tartalmaz egy rövid dokumentumfilmet, amelyben megszólal dr. Jakubinyi György gyulafehérvári érsek és dr. Tánczos Vilmos néprajzkutató, egyetemi docens. A kulturális tárca által elküldött jelölési dosszié tartalmazza még az Erdélyi Ferences Rend, a Hargita Megyei Tanács, Csíkszereda Városi Tanácsa, a Hargita Megyei Kulturális Központ, a gyergyóalfalvi Polgármesteri Hivatal, a gyulafehérvári Caritas, a Kriza János Néprajzi Társaság, a gyergyóalfalvi római katolikus egyházközség, a Pogány-havas Kistérségi Társulás, a Csíksomlyó Egyesület, valamint a pusztinai Szent István Egyesület egyetértését és támogatását – áll az RMDSZ közleményében. Hegedüs Csilla miniszteri tanácsos a világörökségi státusról elmondta: „Az UNESCO-jelvény, ami ezután nemcsak a búcsút, hanem az ebben részt vevő önkormányzatokat, civilszervezeteket, közösségeket fogja kísérni, pályázati lehetőségeket nyit meg előttük. Ez helyi szinten fejlődési lehetőséget jelent: a vallási, kulturális örökséget arra használjuk, hogy a helyi közösséget fejlesszük. Végső soron ez az, amit mi akarunk, életerős erdélyi közösséget, és ez az, amiért javasoltuk az UNESCO-listára való felkerülést.”
P. Urbán Erik, a csíksomlyói kolostor elöljárója, a kegytemplom igazgatója a Hargita Népének elégedettségét fejezte ki, hogy a felterjesztésben a búcsús zarándoklaton, a szentmisén, azon belül pedig a Mária-tiszteleten van a fő hangsúly.

Takács Éva, Hargita Népe, 2012. március 29.