Építsünk hidakat

 

Genfest 2012 Budapesten

2012. augusztus 31. – szeptember 2. között Budapesten kerül sor a Fokolár mozgalomhoz tartozó fiatalok találkozójára, a Genfestre. A világifjúsági találkozóra Erdélyből, Romániából is részt vesznek a lelkiség képviselői. A Genfestről Rácz Ildikó Mária kolozsvári fokolarinát és Magos Orsolya kolozsvári egyetemista gent, a Genfest 2012 szervezőbizottságának tagját kérdezte Rajka Mária.

Március 31-én lezárultak a bejelentkezések. Erdélyből, Romániából hányan és milyen helységekből mennek a Genfestre? A világ többi tájáról hány résztvevőre számítanak?
Magos Orsolya: Budapestre, a Genfestre 12500 érdeklődő fiatalt várnak a világ minden részéről. Romániából körülbelül 200-an megyünk. Mi, erdélyiek megpróbálunk minél többen részt venni ezen a világméretű ifjúsági találkozón, de jönnek a Bánságból, Bukarestből és Moldvábol is fiatalok.

A Fokolar mozgalom alapítója, Chiara Lubich geneknek nevezte a fiatalokat. Mi a fiatalok szerepe a mozgalomban?
Rácz Ildikó: A Genek a  Fokoláre új generációja. 1968-ban Nyugaton a fiatalok a lázadás korszakát élték. Chiara az evangéliumi radikalitásra hívta őket, hogy ezzel válaszoljanak az egész világon forrongó, mély igényekre. Így született meg a Gen mozgalom (új generáció), és körülötte később (1984-ben) egy szélesebb körű mozgalom is, a Fiatalok az Egyesült Világért. A mozgalomban már a kezdetektől fogva főszereplőként voltak jelen a fiatalok, akik mindig is magukénak vallották és mindent megtettek azért a célért, hogy a testvériséget valóra váltva az emberiség egyetlen nagy családot alkosson. 1967-től  Egyesüljünk! felkiáltással megalakultak az első gen csoportok. Chiara tekintetüket a világ fiatalsága felé fordítja. A Genfestek a genek és az egyesült világért élő fiatalok történelmének mérföldkövei.

Magos Orsolya: Chiara Lubich a genekben, a fiatalokban látta a jövőt. Ha mi teszünk azért, hogy a világon a béke, az egység és a szeretet uralkodjék, akkor egy család lehetünk. Nem lényeges, hogy ki honnan jön, milyen a kultúrája és milyen nyelven beszél, mert a szeretet által egy egységes család lehetünk. A világnak szüksége van a fiatalok kezdeményezésére, ez a mi feladatunk, természetesen nem elhanyagolva más generációkkal való párbeszédünket sem.

A Genfest hogyan jött létre, miért rendezik meg? Mióta tartanak Genfesteket? Mit jelent egyáltalán egy Genfest?
Magos Orsolya: Tizedik alkalommal kerül sor a Genefestre, amit idén augusztus 31-étől szeptember 2-áig tartanak meg. 1973-ban, Loppianóban, Firenze közelében 8 000 fiatal gyűlt össze az első Genfest alkalmával.
Rácz Ildikó: A Genfest, ahogyan Chiara elgondolta, akár a Familyfest vagy a Fokolaryfest, ahogy akármelyik “fest”, ünnep kell legyen, nem fesztivál, hanem egy ünnep. Az ünnep az öröm teljességét, a tapasztalatok gazdagságát, a kapcsolatok fenségességét, a mindenki között megszülető kapcsolatot jelenti. „Azt szeretnénk, hogy a Genfest ne csak egy múló pillanat legyen. Maradandónak kell lennie. De ahhoz, hogy megmaradjon, Istennek a pillanata kell legyen. Imádkozzunk minden nap, hogy Istennek ez a pillanata úgy maradjon meg a történetünkben, mint a tökéletes egység példaképe.”(Chiara Lubich)
Magos Orsolya: A Genfest a találkozás azokkal a fiatalokkal, akik ugyanúgy gondolkodnak, mint én; tapasztalatcsere. Mit és hogyan kellene másképp csinálni, a problémák megosztása és a megoldások keresése, jövőbeli tervek, elképzelések áttekintése. Felhívás, hogy én is a történelem szereplője vagyok.

A Genfest idén Budapesten lesz. Mik a jellegzetességei a 2012-es Genfestnek?
Milyen programok lesznek?

Rácz Ildikó: Erre az eseményre – a több ezer magyar résztvevő mellett – kb. kilencezer fiatal érkezik az egész világról. A rendezvény augusztus 31-i és szeptember 1-i helyszíne a Budapest Sportaréna, valamint a főváros néhány jellegzetes pontja, így az V. kerületi Erzsébet tér, a rakpart egy része, illetve néhány híd. Szeptember 2-án, vasárnap délelőtt a katolikus fiatalok számára a budapesti Szent István-bazilika előtti téren a szentmisét  Erdő Péter bíboros celebrálja. A más felekezetűek a környező templomokban vesznek részt szertartásokon, a más vallásúak pedig ezalatt imaházakban gyűlnek össze közös imádságra. Vasárnap délelőtt a háromnapos program minden résztvevő számára a Genfest üzenetének felolvasásával zárul a Szent István-bazilika előtti téren, majd mindenki hazaindul, hogy otthon folytassa, megélje és továbbadja ezt az üzenetet a saját környezetében.
Magos Orsolya: Az egész világról a legkülönfélébb nemzetiségű és kultúrájú fiatalok ezrei találkoznak Budapesten. Közös céljuk az egység, mely egyben mindennapjaik törekvése és társadalmi tevékenységük mozgatórugója is. Egység a népek, a különböző kultúrák, a különböző társadalmi csoportok között, egység a generációk között is, a családban, csoportok és mozgalmak között, különböző felekezetű keresztények vagy különböző vallások követői között. Az egységnek számtalan útja van, és a fiatalok is különböző utakon indulnak el, hogy egy egységesebb világot építsenek. A Sportarénában koncertek, tapasztalatok, előadások, kiállítások lesznek, míg a Duna felett átívelő hidak mellett műhelymunkák, játékok kerülnek megszervezésre.

A mottó: Let's bridge. Mit jelent ez az üzenet?
Magos Orsolya: Let's bridge! Építsünk hidakat kelet és nyugat között, generációk, kultúrák, népek, között. Építsünk hidakat a különbözőségek között!

 

Vasárnap, 2012/16