Élő reménységünk Krisztusban

Resurrexit Keresztény Ifjúsági Zenefesztivál Csíkszeredában

Április 21-én a csíkszeredai Segítő Mária Líceum dísztermében a Resurrexit Keresztény Ifjúsági Zenefesztiválra kerül sor. A rendezvényt a gyulafehérvári egyházmegye ifjúsági főlelkészsége, a FIF hirdette meg. A rajtvonal előtt erről György Zsolt ifjúsági referenst kérdeztük.

Hogyan született meg a zenefesztivál ötlete, volt már előzőleg hasonló kezdeményezés? Miért rendezik meg a fesztivált, mi a célja?
A zenefesztivál ötlete a tavalyi év kiértékelésén született, arról beszélgetve, hogy milyen jó látni a sok fejlődő, bimbózó csoportot, az ifiköziket, a zenecsoportokat, és milyen jó volna valahogy bátorítani őket. Ebből az elgondolásból született a zenefesztivál ötlete, hogy legyen ezeknek a zenecsoportoknak lehetőségük megismerkedni egymással, bátorítani egymást zenéjük, tehetségük által. A kolozsvári Várom az Urat adventi zenefesztivál alapján gondoltuk, hogy ha már karácsony ünnepe táján van egy, akkor legyen egy húsvét táján is. Hasonló kezdeményezésünk mindeddig tudomásom szerint nem volt.

Milyen együttesek lépnek majd fel? Mutassa be őket pár szóban.

Próbáltunk minél több friss és már régóta jól működő ének-zenecsoportot, együttest megszólítani, előtérben voltak a plébániai közösségek zenecsoportjai. De sajnos nem mindenki tudta vállalni a fellépést, viszont sokan a nézők soraiból majd biztatják a többieket. Röviden azokról, akik végül is fellépnek kezdve a legtávolabbiaktól a legközelebbiekig:

KEL Zenecsoport – a kolozsvári Katolikus Egyetemi Lelkészség zenecsoportja, egyetemisták alkotják, az egyetemi lelkészség keretén belül tartott szentmisék zenei szolgálata a működési területük.

BOLdoGICS – a brassó-bolonyai plébánia ifjúsági zenecsoportja, főként líceumi diákok tartoznak hozzá, a miseszolgálaton kívül több generáció gitártanítását is vállalják, gitártáborokat szerveznek, valamint aktívan részt vesznek a plébánia különböző programjaiban.

BAKI – nevét a baróti katolikus ifjúság rövidítéséből kapta. Az ifjúsági misék mellett több ízben lépett már színpadra különböző rendezvényeken. Külföldi turnén is sikerült már részt venniük, lelkesen vállalnak minden felkérést, örülve a lehetőségnek, hogy az örömhírt hordozhatják.

HÁLALÚJA – Ifjúsági Zenekar, a székelyudvarhelyi Kis Szent Teréz plébánia szolgálatában állnak, az ifjúsági misék zenei részét vállalva, valamint a plébániai programok aktív tagjai.

SZIK – a (csík)szentkirályi ifjúsági kórus rövidítéséből kapta a nevét. Ők egy kimondottan friss csapat, még nincsenek egyévesek, de lelkesedésük annál nagyobb! Tevékenységük szintén a miséken való zenei szolgálat.

ÁSZÁF – vegyes csoport, tagjai különböző Csík környé­ki helységekből jöttek össze. Többen már zenéltek különböző ifjúsági zenecsoportokban. Nevüket a zsoltárosról, Ászáfról vették, nyomdokában járva ők is Istent dicsőítik tehetségükkel, hangszereikkel, dalaikkal.

PSALLITE – a csíkszeredai Szent Kereszt plébánia ének-zenecsoportja. Többgenerációs múlttal rendelkeznek ők is, főként líceumi diákok alkotják, nagyrészt zeneiskolás tanulók. A miseszolgálaton kívül többször felléptek különböző rendezvényeken, fesztiválokon, turnékon.

A felsorolt zenecsoportok és tagjaik közül többen megfordultak már a lelkészség különböző programjain akár szolgálókként, akár részvevőkként. Örülünk nekik, és ezúton is bátorítjuk őket!

Tánccsoportoknak is meghirdették a zenefesztiválon való fellépést. A hagyományos istentisztelettől ez radikálisan eltér. Hogyan kapnak tehát ők helyet a dicsőí­tésben?

 

A dicsőítő tánc eléggé friss műfaj, modern, nem is nagyon ismert, főleg Erdély keletibb részében. Így még sok helységben csak mocorgás van ezen a területen. Reméltük, hogy egy pár csoport jelen tud lenni, de sajnos nem volt jelentkező erre a felkérésünkre. Bízunk benne, hogy talán a jövőben nagyobb lesz az érdeklődés. Valóban eltér ez a stílus a hagyományos istentiszteletétől, de zenefesztiválunk célja a csoportok összerázódása mellett Isten dicsőségét hirdetni. Az ember Isten dicsőségére van teremtve, így mindenünkkel, amink van, dicsőíthetjük őt. És ami leginkább rendelkezésünkre áll, az a testünk. Testünkkel sok mindent ki tudunk fejezni: örömünket, bánatunkat, szeretetünket stb., de sajnos rosszra is használhatjuk. Aki a dicsőítő tánccal foglalkozik, megértett egy nagyon fontos dolgot: Istentől kaptuk a testünket, ő tölti meg élettel, erővel, ő teszi mozgásunkat lehetővé, s ha ily módon is ki tudjuk fejezni hálánkat, dicsőítésünket, akkor miért ne. Egyébként tapasztalatunk, hogy a fiatalokat nagyon megfogja, magához vonzza Isten a dicsőítő táncon keresztül. Ezért gondoltuk, hogy teret adnánk ennek a műfajnak is.

Resurrexit – feltámadás – a fesztivál neve. Mit üzen ez a fiataloknak, a keresztény embernek ebben a kontextusban?

Az üzenet már kétezer éve ugyanaz, és mindig aktuális: élő reménységünk van Krisztusban, aki vállalva a mi bűneinket, meghalt, de feltámadt, hogy vele együtt mi is feltámadjunk, és többé ne kelljen a halálnak élnünk. Az idők, ideológiák változnak, ez is elmúlik, ami most van, de Isten ugyanaz marad, mindig és minden időben megtalálja a módját, hogy magához vonzzon minket. A zene, a tánc, az ujjongás főleg húsvét után időszerű. Ha ezt fiatalos módon meg tudjuk élni, igencsak örömteljes életre számíthatunk. Aki igazán élni akar, az csak Istenben tud igazán élni, mert ő az élet.

 

RM, Vasárnap, 2012/17