Hitoktatók nyári továbbképzője Székelyudvarhelyen

A Bolyai Nyári Akadémia keretén belül a kolozsvári Babes–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológiai Karának szakmai-tudományos védnöksége alatt a főegyházmegyei tanfelügyelőség és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége az idén is megszervezte az iskolai hitoktatók továbbképző tanfolyamát július 24–27. között Székelyudvarhelyen. A Veni Sancte szentmisén Horváth István főtanfelügyelő köszöntötte a négy egyházmegyéből érkezett 107 hitoktatót. Az idei találkozó mottójaként a következő felhívást fogalmazta meg: Mindent Lélekkel tenni!

Prof. dr. Marton József, a BBTE Római Katolikus Teológiai Fakultásának dékánja a szentbeszédében ez alkalommal a hitoktató munkájának nehézségeit, veszélyeztetett pontjait érintette a mai társadalmi körülmények realitásába ágyazva. Az iskolai és/vagy plébániai ifjúsági munkába is bele lehet fáradni, a hitoktatón is erőt vehet az unalom – vagy éppen ellenkezőleg, a világ szellemének hatására a túlzott aktivizmus, a hajszoltság öli ki a lelket munkájából. A továbbképző, a hasonló feladattal megbízott krisztushívők találkozója kitűnő alkalom arra is, hogy ezeket a veszélyeket tudatosítsuk és elhárítsuk.

Az idei továbbképző tematikája liturgikus kérdéseket ölelt fel. Az előadásokat a Babes– Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Teológiai Karának tanárai, illetve dr. Diósi Dávid temesvár-gyárvárosi plébános tartották. Dr. Jitianu Liviu az eukarisztia teológiájának filozófiai alapjait ismertette, kiemelve a hit és az értelmi megfontolás együttműködésének fontosságát a keresztény hitéletben. Dr. Nóda Mózes a beavató szentségek ünnepléséről, a gyógyulás és a közösség szolgálatának szentségeiről beszélt. Dr. Diósi Dávid a szentmise ünnepléséről tartott előadását latin miseénekek tanításával egészítette ki.

Drd. Birta-Székely Noémi általános didaktikai ismeretekkel gazdagította a jelenlévőket. Szerda délután a résztvevők az Ugron kápolnához zarándokoltak, ahol szentmisén vettek részt. Dr. Marton József elmélkedésében felhívta a hitoktatók figyelmét arra, hogy munkájuk során választ kell adniuk a kor kihívásaira, tanítványaikat el kell tudniuk igazítani különféle kérdésekben, hogy különbséget tudjanak tenni korunk tévtanai és a keresztény katolikus tanítás között.

Az előadások, a szünetek, a szabad programok lehetőséget adtak kérdések megfogalmazására, problémák megbeszélésére, személyes találkozásokra, a folyamatos továbbképzés megszervezésére. A kevésbé látványos, de pontosan, körültekintően és készségesen végzett szervezői munka Gál László begin_of_the_skype_highlighting     end_of_the_skype_highlighting főtanfelügyelő-helyettesnek, a Katekétikai Bizottság titkárának, valamint lelkes helyi segítségeinek – Tarzicia nővér (Török Edit) és Simó Magdolna hittanárnőknek – köszönhető. Ez is nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy a résztvevők nemcsak a hivatalosan hasznos kreditpontok birtokában, de szellemiekben és lelkiekben is gazdagodva térhessenek vissza szolgálatukhoz.

A továbbképzőn elhangzott előadások hamarosan elérhetők lesznek gyulafehérvári érsekség honlapján, az Oktatás, nevlés címszó alatt, BNyA-2007 címen. (fa)

Vasárnap, 2007. augusztus 5.