2012.04.23
Eucharisztia az Egyház tanításának tükrében
Dr. Jitianu Liviu
“Mint Krisztus és a hierarchikus felépítettségű Isten népének közös cselekménye a szentmise ünneplése a világ- és a helyi Egyház, valamint minden egyes hivő ember számára az egész keresztény élet központja. Benne Isten világban való működése csúcspontjára talál, amelyben Krisztusban a világot megszenteli. Maga a kultusz is csúcspont, amennyiben az emberek benne Istent, az Ő Fia, Krisztus által dicsőítik. Az eucharisztikus ünneplésben a megváltás titka is megmutatkozik, hisz bizonyos fokig ez a mi számunkra jelenvalóvá lesz. Igy, minden más istentiszteleti ünneplés és minden cselekménye a keresztény életformának kapcsolatban van a szentmisével: belőle forrásoznak és hozzá vezetnek vissza”. AEM 1
A fenti megfogalmazás tükrözi az Egyház töretlen hitét, amely szerint: az eucharisztikus ünneplés a keresztény istentisztelet, az egyház életének és minden krisztusi közösségnek a központja. Benne ugyanis a keresztények a húsvéti (pascha) titok megünneplésére, a Szentlélek fogadására, Isten dicsőítésére gyűlnek össze és Krisztus Lelkének erejéből Krisztusra emlékezve, a megváltás művébe belekapcsolódva, Rá várakozva Egyházzá, Titokzatos Testté lesznek.
Ennek megfelelően az eucharisztikus ünneplés a következő lényeges elemeket tartalmazza:
-emlékezés a húsvéti – pascha titokra
Az ünneplés krisztusi alapítású: hogy keresztáldozata az időben az Ő eljöveteléig folyamatosan megvalósuljon és igy az Egyház, irgalmának kegyelemteljes szentsége, az egység hatékony jele, a szeretet köteléke, a húsvéti lakoma, mely Krisztusban a szíveket kegyelemmel eltölti, mely az eljövendő dicsőség letéteményese … halálának és feltámadásának emlékét ünnepelje. SC 47
Ezért az Egyház küldetése tudatában soha nem szünt meg a húsvéti titok, a halál fölötti győzelem ünneplésére összegyűlni (Conc. Trident., Sessio XIII, Decr. de ss. Euchar. c. 5), Istennek az Ő kimondhatatlan ajándékáért hálát adni (2 Kor 9,15), Jézus Krisztus dicséretére (Ef 1,12). Mindez pedig a Lélek erejében történik (SC 6)
-Krisztus és a megváltás művének megjelenítése
az Üdvesemény – teljes megvalósítása Krisztus örök jelenlétének biztosítéka az Egyházban
és éppen ezért a szentmise Krisztus személyében valósul meg, aki a papi szolgálat teljesítője és aki az eucharisztia színeiben és az Ő Szavában és az összegyűlt közösségben (lakoma-tanítás- közösség) jelenné válik (SC 7, EuMy 9). Isten népe igy egy közösséggé lesz, mely közösség elöljárója a pap, aki Krisztust (repraesentatio) jelképezi (PO 5).
-az Egyház áldozatának bemutatása
eucharisztikus ünneplésre összegyűlt oltár-közösség - az Eucharisztia alanya (AEM bev. 5)
a hivő közösség - szent közösség, királyi papság, ki áldozatát nem csupán a pap kezei által, hanem közösen mutatja be. Ugyanakkor önmagát is bemutatja (AEM bev. 5) – offere, oblatio – különösen a szentmise eucharisztikus imájában – amit az elöljáró a közösség nevében mond pre-fieri
-eucharisztikus lakoma ünneplése
ezért a szentmise szorosan összefüggő aspektusai: áldozat (keresztáldozat), emlékezés az Úr halálára és feltámadására, szent lakoma ( részesedés a húsvéti, eszkatologikus lakomában) SC 6.10.47.106
eucharisztikus lakoma, melyben az emberi munka (a természet) gyümölcsei (utalás a teremtéstörténetre) a megdicsőült Úr testtévé és vérévé válik, testvérek nagycsütörtöki közössége (ezt cselekedjétek!…), a mennyei lakoma elővételezése – GS 38
-az Egyház építése
az eucharisztia ekleziológiai jelentősége: a helyi Egyház központja (CD 30,2), az egység jele (Krisztus erejéből egy, szent, apostoli, katolikus Egyház), az élet és a növekedés alapja (Leo pp., Sermo 63,7, UR 15.22).
-a keresztény élet és életforma csúcsa és forrása
forrás: minden erő, kegyelem – az ember, emberi kapcsolatok megszentelődésére, Isten dicsőítésére, a cél elérésére (SC 10).
az egész ker. élet forrása és csúcsa – LG 11
!! a tanúságtétel fontossága – az Egyházban (amit látott és hallott) és a világban (a ker. szellem tükrében) – LG 43
Az Eucharisztia megnevezései
Különböző megnevezések – különböző aspektusok – betekintést nyújtanak az eucharisztia értelmezésébe
- kenyértörés – (klaszisz tu artu) – zsidó lakomát megnyitó aktusa a házigazdának
(ApCsel 2,42, Mt 26,26 – Didache 9,3 Antiochiai Ignác Eph 2o,2)
H: A kenyér elsőbbsége a borral szemben
- Úr-lakoma, utolsó vacsora – (küriakon deipnon, coena Domini) lakomajelleg kiemelése 1Kor 11,2o, SC 6.1o
H: utolsó vacsora? Első mise?
“az Úr asztala” mensa coelestis – eszkatologikus jellegű – “boldog, kit meghiv lakomájára Jézus, az Isten báránya”
- eucharisztia – ószöv. zsidó gyökerek: imagyakorlat – beraka, toda – dicsérő, áldó megemlékezés
első századokban: az egész ünnepre vonatkozik
IV. sz. – eucharisztikus lakoma, kommunio
Ma: SC 2. fejezete: De sacrosanto eucharistiae mysterio
- áldozat (tusia, sacrificium) felajánlott aldozat (anaphora, prosphora, oblatio) Darbringung – kultikus megemlékezés Jézus áldozatáról – Ignác, Justin
- gyülekezet – eucharisztikus központtal
gyökerek: sünagogé – sünaxis – LG 28, PO 5, CIC 1983, 899
collecta –
- actio (sacra, liturgica), agere
- mise – csak liturgikus összefüggés vonzata
elbocsátás – a katekumenek elbocsátása
kontroverz fogalom: áldással egybekötött elbocsátás az igeliturgia után?
Elbocsátás az eucharisztukus ünneplés után
Aquinói: a mise folyamat
- titok, sacramentum – martürion – keleti atyák
sacramentum vagy sacrificium ?
sanctissimum
- liturgia – leiturgéia – az egyház teljes tevékenységére vonatkozik
officium, munus
Vallástörténeti alapok
Áldozat és lakoma
A vallásos jelenség kettős vonzata: bün és elesettség
kegyelem és megváltottság
Áldozat
az emberi élet lényegében kapcsolat: egymással, egymásért lenni, odaadás és elfogadás. Ez jelekre utaltságot jelent, hisz nem csak kifejezésre jut valami, hanem létre jön az ember. Az ember maga az önátadás és az elfogadás „reálszimboluma“: lényét juttatja kifejezésre és ugyanakkor megvalósítja önmagát az önátadásban és létének elfogadottságában. Ennek a folyamatnak lényeges tartozéka a szabadság, az ajándékozás és megajándékozottság.
- Ajándékozni, adni – legősibb aktusa az embernek, kommunikációs aktus, mely közösséget alkot. Fontos tartozéka az elfogadás. Enélkül nem teljesedik be.
Az ajándékozás, odaadás, végső soron áldozattá válás, valójában nem más, mint önmagam radikális feladása, ajándékká válása – halál, mely ugyanakkor új életet (a közösségben!) szül.
- a közösség – ajándékozás, önátadás abban a reményben, hogy elfogadottá leszek – ezért kölcsönösség. Ennek biztosítéka nem lehet emberi faktor, csak az istenség. (az ajándékozás mindig egy többé levést hordoz magában, mely transzcendens, mely csak egy másik világban találhat értelmet). Istent elérni is közösségi aktus: ajándék (kinyilatkoztatás – részesedés az Ő létében) és annak az elfogadása (szövetség – áldozat – részesedni hagyni Istent az én életemben). Ez kegyelem!
Az istentisztelet ezért szabadon adott-elfogadott kegyelem, alapított (gestiftet) rituális történés.
Áldozat: (nem ugyanazon a sikon) : Isten önmagát teljesen átadja (kenosis hármassága, plusz kenyér, bor) – az ember azért hálát ad, azt megvallja, elismeri, ő is ajándékoz.
A lakoma szintén kommunikáció- és kommunióeszköz: egymás közötti kapcsolatunk (adni, elfogadni) és közös gyökerünk (élet) hordozója.
Fontos: lakomában egyesülni az istenséggel – theophagia- (istent enni) vagy in illo tempore az istenség kultikus önátadásának megismétlése.
(áldozatok: visszaadni minden élet forrásának, nem kiirtás, hanem átadás!)
Kommunikáció mindig jelekben (gesztusokban, szimbólumokban) történik. Legszemélyesebb, legtudatosabb kommunikációs jelünk, jelrendszerünk a nyelv, a beszéd.
Verbális kommunikáció, ön-közlés (mint kinyilatkoztatás, megszólítás) és ima (válasz) lényeges eleme minden istentiszteletnek.
A Szó nem csupán információ. Ön-közlés: kinyilatkoztatja Istent, Isten – ember dialógusának hordozója, a válaszadás útja!!!
Mint kinyilatkoztatás és önközlés a szó tehát az istentisztelet “alapitó levele” (mitoszok), “szövegkönyve” (kultikus legendák), az ünnep hordozója. (nem kommentár jellegű!!!!!!!!)
A gesztusok, nonverbális elemek (tánc, zene, gesztusok, ruha, képek ...) a szó, a szimbólum további „kifejezésre juttatásai“.
Jézus „miséje“
Pascha-vacsora (szinoptikusok erre utalnak, de hiányzik a bárány, keserű saláta, kovásztalan kenyér ...) vagy ünnepi lakoma (csak kiddusch és áldás kelyhe, előételt is az ebédlőben fogyasszák)??? Mindenképp pascha hangulat!
Lássuk a pascha-vacsora összetevőit:
Paschavacsora
Részei:
- Első kiddus-kehely megáldása (az ebédlőn kívül előétel, kehely megáldása)
bor és a nap megáldása (beraka):
“Áldott vagy Te JHWH, ami istenünk, a világ királya,
aki a szőlőtő gyümölcsét teremted.
Áldott vagy Te JHWH, ami istenünk, a világ királya,
ki népének, Izraelnek ünnepet (az esedékes ünnep neve) redeltél
hogy örvendjen és emlékezzék.
Áldott vahy te JHWH, ki Izraelt és az időt megszenteled”.
2. Igehirdetés, 2. (haggada) kehely és lakoma
A bárány feltálálása, 2. kehely megtöltése, Hallel (Zs 113, 114), köszönet a megváltásért (megmentés)
Kehely kiivása, kenyér, keserűsaláta
A lakoma kezdetekor a családfő kezébe veszi a kenyeret és áldást mond:
“Áldott vagy Te JHWH, ami istenünk, a világ királya,
ki kenyeret adsz a földből, ki minket törvényeivel megszentel” …
-a háziak Amen-nel válaszolnak
-Jézus: szabdon fogalmaz, hozzáteszi: ez az én testem
keserűsaláta és a bárány elfogyasztása
3. Asztali áldás és 3. (áldás) kehely
Asztali áldás – birkat ha-mazon
Bevezető dialógus : (birkat ha-zimmun)
A: „Uraim, adjunk hálát (dicsérjük az Urat)“
M: „Áldott legyen JHWH neve most és mindörökké“
A: „Áldjuk a mi Urunkat az ő adományaiért, amelyekből az imént ettünk“
M: „Áldott legyen a mi Istenünk az ő adományaiért, amelyekből ettünk és amiért minket jóságosan életben tart“
A: „Áldott legyen a mi Istenünk az ő adományaiért, amelyekből ettünk és amiért minket jóságosan életben tart“
M: „Áldott legyen Ő és az ő neve“
Hálaadó ima (birkat ha-mazon):
“Áldott legyen JHWH, a mi istenünk, a világ királya,
ki jóságából, szeretetében és könyörületességében a világot létben tartja”…
“Hálát adunk neked JHWH, a mi istenünknek, ki nekünk örökségül egy szeretetreméltó földet adtál”….
“Könyörülj meg népeden …”
(ez a rész gyakran más betoldásokat is tartalmazott – embolizmusok)
Jézus szabadon fogalmaz, a 3. kelyhet körbeadja (az én vérem, értetek …)
A házigazda eszik, iszik először.
4. Befejezés, 4. (hallel) kehely
áldás: Zs 136
Az „utolsó vacsora“ mássága
- búcsúvacsora eszkatologikus reménnyel összekötve (földi - égi lakoma)
- lakoma-szentség alapítása: kenyér és bor, mint Jézus személyének és tetteinek hordozói, szentségi táplálkozás (kenyér és bor), melyben Jézus egész életét (élete, halála, megdicsőülése) odaadja, közösség alapitás, az ószöv. lakoma fölülmúlása, a földi Jézussal való asztalközösség vége
- önátadás (életáldozat) jele – „sokakért“ (Lk 22 19), kapcsolódik: Iz 53, 1o-12
univerzális áldozat (stellvertretend!) – Mk 1o, 45
szövetség kiemelése– (a sinai szöv.hez kapcsolódik) Mk 14, 24, új szöv.!! (1 Kor 11, 25
- emlékezés: a zsidó pascha emlékünnep (zikkaron) JHWH teremtő, megmentő tetteire. Most is emlékezünk Isten Jézusban és általa veghezvitt tetteire.
Isten dicsérete és a hálaima (eulogein, eucharistein), a búcsúszavak és a főpapi ima (Jn 14-17), az eszkatológikus vonzat (Lk 22, 17) : a múlt és a jövő összekapcsolása az ünnep « most »- jában aktualizálódik, bekapcsol, részesít Krisztus közösségében, megváltó tevékenységében és isten igéreteiben (remény).
-üdvtörténeti dinamizmus mely a két szövetséget egybeköti
Üdvesemények: Isten és ember közössége (szövetség, communio) egy történetté válása az alapításban.
Kettős reálszimbólikus dinamizmus:
-egy kultikus cselekményben elővételezése a jövőbeli eseményeknek
-az egyszeri történésben az üdvesemények kicsúcsosodása
tehát: visszahatás és előrevételezés
Az eucharisztikus lakoma lényeges elemei
- Kenyér, bor, krisztusi szavak
Egyértelmű zsidó lakomagyökerek: „vacsora után kezébe vette a kelyhet ...“ (1 Kor 11, 25, Lk 22, 2o) arra következtetnek, hogy a keret egy közösségi lakoma.
-a kenyér elsőbbsége? Kenyértörés, mise bor nélkül is
-a kehely: szoteriológiai: áldozat, szövetség, bűnbocsánat, eszkatológiai vonzat)
Felépités: kezébe vette…
Megáldotta, hálát adott (eucharistésas)
Megtörte
Szétosztotta , tartamot adott neki (« az én…. »)
-ez már közösségi reflexió : hasonló a többi csodára : kenyérszaporitás, emmausz…
2. Krisztus-anamnézis
Ez a lényeges különbség nem formai, hanem tartalmi. Szó-tartalmi: ima és (Ige)hirdetés
Ima : hála és dicséret az adományokért, Isten dicsérete a krisztusi üdveseményekért, kérés ennek közösségi gyümölcseiért
Ezt bizonyítják a válaszok: Amen, maranatha, doxológia – Jézus, az Úr
Igehirdetés: „kinyilatkoztatás, felismerés .... tanitás“ (1 Kor 14, 6) – az Úr megvallása
ide tartoznak a szentírási helyek, prédikáció, tanítás
3. közösség, gyülekezet
gyülekezet és lakoma
(Haus- und Ortsgemeinschaft)
egységesitett ünneplés! – a krisztusi tett és igehirdetés
résztvevők!!!! – teljes jogú tagok – egy test (1 Kor 1o, 16-22) – misztikus test
(ennek jele a testvéri békecsók)
4. vezetők
-tisztségviselők (Amt)
-a közösség tagjai (általános papság), sajátos kötődés az apostolokhoz
Teológiai elemek
Primér teológiai elemek: búcsú és eszkatológiai beteljesülés, szentségi lakoma alapitás, a teljes önátadás jele, isten üdvtetteinek dicsérete.
Az apostoli korban hozzáfűződik: a szövetség gondolata és az új pascha-ünnep
- az új és örök szövetség: a szóban és tettben megvalósuló eucharisztikus krisztusi tett eszkatológiai keretében megvalósuló új és örök szövetség (Jer 31, 31-34).
Az új, egyetemes szövetség „sokakért“ Kr. testének és vérének jegyében Vele és egymással közösségbe hoz (1 Kor 1o, 16) – egyház, újszövetség népe
Új szövetség – Isten uralmának beteljesedése (eschatologia realisata) – Kr. halála és feltámadása a közösségben, mint szentségi jelenlét – dicsőités (eulogia) hálaadás (eucharistia) és (húsvéti) ujjongás (agalliasis).
- az új pascha: a keret pascha-ünnep
Különösen a jánosi irodalom: Jézus a húsvéti bárány – halála engesztelő áldozat (Jn 19, 36)
A pascha-téma fő mondanivalója: emlékünnep – anamnésis: Isten üdvtettei Krisztusban, amely közösségalkotó (igében – igehirdetés és ima, tettben – lakoma, sznetségi történés).
Ezt tesszük az Ő emlékezetére!!!!! Az Ő nevében leszünk „szentségi közösséggé“ – koinonia.
A szentmise és a krisztusi életforma összefüggése!!!
Személyes- dialógus jellegű dinamika Kr. Lelkében!
Eucharisztikus ünneplés (1.-4. sz.)
Hyppolitus
Hármas felépítés (először!) : hagyományos (zsidó) ima, Krisztus-anamnézis, epiklézis (kérőimák).
-anamnetikus köszönet a Krisztus-eseményért + szerzés szavai (nem narativ megemlékezés, hanem megjelenítés !) + megemlékezés haláláról és feltámadásáról, dicsérő hálaadás + megjelenítő ima, adományok felajánlása, mely fölött eucharisztikus ima, áldozat. Lélekhívás + eszkatológiai irányultság.
-kiemelt szentségi jelleg : lakoma, közösség
-szabad imának teret engedni – fontos a sensus catholica, liturgica
A római mise
Évszázadokig különböző hagyományokat (görög, szir, afrikai) ötvöz egybe. Vezető szerepet tölt be a görög vonal (szentségfogalom, liturgia). 2. sz.tól sajátos latin vonal is kezd kialakulni. (az 5. századig kevés forrás. Sajátossága a szabad imaformulák, átvett szövegek).
A 4. sz.ban megszöletnek keleten és nyugaton is a különböző rituscsaládok.
Szabályozódnak az ünnepek (vasárnapi misék, egyházi főünnepek, szentek emlékünnepei).
Minden ünnep saját miseformulával rendelkezik. Csak a misekánon (a praefacio kivételével) nagyjából változatlan.
Kiváló hatástörténete van a germán-frank vonalnak: privát papi imák, gesztusok, ceremónia. A központba a pap kerül.
Fontos lesz a miseájtatosság, a szentség „félelme“.
Eredmény: uniformitás és megmerevedés.
A liturgikus megújhodás a 2o. sz.ban új egyház- és közösségképet helyez előtérbe, újfajta eucharisztia-központúságról beszél.
Vége a szentmise-áhítatnak (Andacht), a prédikáció és áldozás a szentmise szerves részei lesznek.
Eucharisztia
Az adományok felajánlása – offertorium
Hochgebet (3. és 6. sz. között születik meg, alexandriai hatás)
Dialógus jellegű bevezető
Sztrofikus, retorikus felépités
Bevezető dialógus
Dicsérő rész: Vere dignum – (Prefació) Isten üdvtetteiért
Sanctus-Benedictus az angyalok kórusához társulva
Elfogadás és áldás-kérés: Te igitur
I. Intercessio: in primis az Egyházért, Pp, Püspökök
Memento: az élőkért
Emlékezés a szentekre I.
Communicantes: Mária, 12 apostol, 12 római vértanú – közösség velük!
Hanc igitur – elfogadás-ima kül. Csoportokért
I. Epiclesis: quam oblationem
Krisztusi szavak: qui pridie ... simili modo
Anamnesis (szoros értelemben): unde et memores …offerimus
Elfogadás ima: supra quae ….és supplices
II. Epiclesis: …ut quotquot …. Sumpserimus
II. Intercessio
Memento az elhunytakért
Nobis quoque a klérusért
Szentek emlékezete II.
...Partem ...donare digneris (Ker. János, 7 férfi és 7 női vértanú)
Befejező dicséret
Per quem haec omnia – Isten minden adományáért
Per ipsum – szentháromságos doxológia
Communicantes és ima a halottakért nem tartozik az eredeti formulához!
Változás: Amen az egyes részek után, a prefáció elválasztása (sanctus) a kánontól.
A (megemlékező) dicsőítés (eucharisztia) helyett előtérbe kerül az áldozat.
Communio – lakoma
Megelőző aktusok: kenyértörés, békecsók.
Két szín alatti áldozás.
Eucharisztia-teológia
- A valós jelenlétre (realpraesentia) összpontosítás
A középkori teológia a szimbólum- és képgondolkozást háttérbe szorítja. Ezért hangsúlyozza ki az eucharisztia “realis” értelmezését:
-kenyér és a bor az átváltoztatás után nem csupán szentségek, hanem valóban kr. Teste és vére DS 690.
Ezt a fajta objektiv-statikus, szomatikus valós jelenlétet valamelyest feloldja a transsubstantiatio tana (láthatatlan lényeg, látható megjelenés, lényeg és tulajdonságok).
Miért, hogyan és mikor lesz Jézus jelenvalóvá ?
Az arisztotelészi kategóriatan megoldást kínál fel : materia (kenyér és bor) és forma (a consecratio szavai). Ugyanakkor : intentio és legitim szentségi cselekedet. Központba a szerzés szavai (és a pap) kerülnek.
Igy lesz a szentmiséből egyre inkább az Egyház áldozata, melynek képviselője a pap.
Krisztus mindkét szinben teljesen jelen van. Ez a jelenlét a célja az ünneplésnek, a pap ennek kieszközlője. A hivek: imádat, szent félelem, hódolat, (4.Lat.: évi áldozás kötelező!), szem-kommunió, szentmise gyümölcsei...
Visszaütői: babona (rendkívüli hatások), miseparódiák: missa potatorum (saufmesse), introibo ad altare Bachi, dolus vobiscum ...
Kortörténeti háttér:
Reneszánsz és humanizmus : individuum kötődése a teljes valósághoz, az emberi társadalomhoz és a világ-rendhez, melynek forrása és célja a teremtő. Megváltó és megszentelő isten: - pozitív teológia (reform).
Új szekularizált világkép és öntudat.
Barokk, felvilágosodás : az értelem uralma, de a „sziv“ fontossága is, moralizáló teológia
Romantika, restauráció: a kinyilatkoztatás, sz egyházi intézmény és a hagyomány fontossága
Trident : mély félreértések: mise-interpretációk (hatások, kegyelem, ostya-áhítat), a mise közösségi jellegének háttérbe szoritása (privát-, sarokmisék, stipendiumhalmozás stb.) tisztázása.
- ülés : (1562-63) : sess. 22: euch. Szentsége (realprezencia, transsubstantiatio, maradandó jelenlét, tisztelet), kommunió (2 szin alatt, kis gyerekek), mise mint áldozat (megjelenitő emlékünnep Kr. haláláról és feltámadásáról)
megemlékezés – nuda commemoratio (profán emlékezés)
a keresztáldozat „láthatóvá“ válása
engesztelő áldozat
mégis különbség a keresztéldozat és a szentmiseáldozat között: egy az áldozat és az áldozatot bemutató, más az áldozat milyensége (véres – vértelen) DS 1743
V. Pius – missale 157o
Következmény: uniformitás – merevség
20. század:
Realprezencia: imádás, ájtatosságok, „köszönet a jelenlétért“
Sacrificium visibile (mise) – sacrificium reale (kereszt)
Áldozat kettős jellege: test és vér, halál és önátadás
Az eucharisztia egységes szemlélete: mysterium jellegű jelenléte Kr. személyének és az üdveseményeknek – megjelenités!
Aktiv közös ünneplés!
II. Vaticanum : szentmise központi szerepe, hagyomány fontossága (folyamatos fejlődés!), az egyes részek értelmezése, összefüggésük, aktív részvétel (hordozó a közösség, melyen belől bizonyos személyek rendkívüli megbízatással – szolgálat- rendelkeznek).
(Euch. Ima szerzés szavait egységesiteni – a római kánon megváltoztatása – 6.11. 1963)
- teljes, aktív, közösségi résztvétel SC 21, 48
- nyilvános (öffentlich) és közösségi jellege a liturgikus ünneplésnek (26-32)
- liturgia – a hit kifejezése (33-36)
- inkulturáció (37-4o)
- igeliturgia és euch. ünneplés egysége (51, 56)
megjelenítés : -már a bevezető részek Kr. nevében – közösségre utal
-igelit. –hallani, megszívlelni, aktualizálni – a Szóban az Úr van jelen – ezt valljuk meg és bekapcsolódunk az egyetemes könyörgésekkel a világegyházba
-euch. ünneplés – megjelenítés az adományban (gabenbereitung), hálaadásban (hochgebet), az áldozásban (kenyér, bor). Kr. személye és az üdvesemények a hivő közösségben, az “Ő emlékezetében” eggyé válik.
Áldozati adományok előkészítése (AEM 48-53, 1oo-1o7)
-az eucharisztikus ünneplés szükebb értelemben vett kezdete, mely Kr. tetteinek és szavainak (ut. vacsora) megfelel! AEM 48:
“kezébe vette a kenyeret/kelyhet” – adományok
“hálát adott” – hochgebet
“megtörte“ –
„tanítványainak adta“ – kommunió
Oltár szerepe
Felajánló imák: az áldozat/lakoma előkészítése: az emberi munka, a természet felajánlása
nem offertorium (áldozat), hanem praeparatio donorum!
Bor és viz: a megtestesülés titkára utal, kérés – részesedés Kr. isteni természetében
Befejező ima: Isten dicsőítése, elfogadás kérése – étvezetés az eucharisztikus imához AEM 53
(Ének csak kisérő jellegű AEM 5o, jobb lenne helyette processio, mondani)
Adományok – valóban az? Ünnepi köszönet!!! Egyház adománya (kenyér, bor), adomány a szegényeknek (persely – nem az oltárhoz!)
Kézmosás, füstölés nem lényeges elemek, az ünnepi hangulat emelésére – fakultatív?
Az eucharisztikus ima AEM 54-, 1o8-)
„központ és csúcs“ – ezért kifejezésre kell juttassa a kultikus hálaadó és dicsérő áldozatot, megjeleníti a paschatitkot (aktuális és reális jelenlét), az Egyház ünnepe.
Istenre irányult, krisztusi alapítású (felhatalmazás) szavak, melyek a dicsőítő megemlékezést (anamnézis), az erre alapozott kéréseket (epiklesis) foglalják magukba. Mindezt az Úrban és a Lélekkel való közösségben, ami részesedést a megváltás művében eszközöl ki és közvetít
ELEMEI
Bevezető dialógus
Alapelemek:
- hálaadó/dicsérő megemlékezés a húsvéti misztériumra. Ez Krisztus tetteire emlékezés (szerzés szavai).
Visszahatóan: teremtés, ó- és újszövetségi üdvesemények (húsvét előtti!), előre tekintő: kiteljesedés Kr. megdicsőülésében és eszkatologikus várakozás.
2. Kérés: Kr. személye és a benne, ill. általa megvalósuló üdvösség jelenné válása a Lélek erejéből / közösség vele az ő testében : a földi és égi egyházzal
3. A közösség bekapcsolódása hálaadó, dicsőítő megemlékezésbe a prefáció utáni aklamációban (sanctus), a szerzés szavai után és a végdoxológiában
Másodlagos elemek:
Betoldás élőkért és holtakért
Ünneplés, melyben a közösség nevében az elöljáró imádkozik, kinek szavait, tetteit megerősíti a közösség
Prefáció
Dialógus! Himnikus bevezető az anamnetikus-dícsérő/hálaadó euch. imához!
Isten megszólítása – isteni nevek
Istendicséret az üdveseményekért (krisztusi megváltás)
Sanctus
Post-sanctus – átkötő rész
(Nehézsége : már epiklétikus, kérő rész : Te igitur…)
Átváltoztató epiklesis: Lélek-hívás
=pneumatológiai rész: a húsvéti titok teljességében Isten műve (nem érdem !)
Kr. és az üdvesemények jelenné válása isteni aktus
Szerzés szavai
Tovább vezeti a hálaadó jellegű megemlékezést
3 fontos eleme : -kerettörténet : utolsó vacsora
-az Úr szavai : direkt beszédmód (Jézus a szentmise bemutatója !) – a consecratio szavai
-akklamációk : mysterium fidei – válasz – Krisztusra irányuló, a megemlékezés parancs megfelelője (hasonló 1 Kor 11, 26)
Anamnesis és elfogadást kérő ima
Halál és feltámadás (II. Kanon), Mennybemenetel (I, III, IV) parúzia (III, IV)
A megemlékezés folytatása: az Egyház, amely az összegyült közösségben jelen van, kenyeret és bort áldoz fel/ajándékoz + önmagát is felajánlja. Kéri az elfogadást.
Kommunioepiklesis
Egybeköti az áldozat- és a lakoma jellegét az euch. imának
Egy kenyérből, egy kehelyből részesedve a Lélek erejéből eggyek leszünk Krisztussal, és eggyé leszünk a misztikus testben
Intercessiones
Kifejtik a communio- gondolatot.
-az euch. az egész egyház ünnepe AEM 55
-szenvedő, zarándok, megdicsőült egyház
Végdoxológia
Dicsérő szentháromságos formula
Dicséret Istennek Krisztus által a Szentlélekben egyesített Egyházban
(egy kereszt – te igitur- régebb 21, többszörös oltárcsók, ujjak összetevése elmaradt)
Nehézség: epiklézis és intercessiones túl nagy szerepet kap, kevésbé dicsérő jellegű.
Általános követelmények:
-dícsérő emlékáldozat/lakoma –úgy, hogy ne kelljen sokat magyarázni SC 34
-áldozat? – levezetve a reális jelenlétből, a konszekrációból helytelen
-az anamnetikus részt (megemlékezés a teremtő, megmentő istenről) megtörik a kérések, az átváltoztatás szavai
-a sanctus is megbontja a teológiai folyamatot
-kérések a kánonban: elfogadás, egység helyes, élőkért és holtakért nem annyira.
(Vigyázni ne legyenek egyetemes könyörgéshez hasonlóak.)
-hívők részvétele –
-gesztusok: térdhajtás, meghajlás, felemelés megtöri a dicséret, hálaadás jelleget
Szentáldozás
Előkészítés – hálaadás (kánon) - szétosztás
Az eucharisztia ünneplése húsvéti lakoma – lelki táplálék AEM 56
Bevezető: Miatyánk (első három kérése a kánonhoz kapcsolódik)
Békeima, békecsók
Kenyértörés, Agnus Dei, áldozás
Kérdések : békecsók a mise végén?
Két szin keverése ?
Ostya a tabernákulumból? Sacrificium – sacramentum különbségtétele
Befejező könyörgés: részesedtünk?
Kitárt kéz a Miatyánk alatt? Nem elöljárói ima!
A belső lényeg mindig kifejezésre jusson!
Igeliturgia – eucharisztikus rész szétválasztása!
Dialógus jelleg kiemelése!
Értelmezése
Dinamikus formája, mely az ünnepnek értelmet ad, rámutat a teológiai lényegre, egységes formát biztosit.
-fontos az ünnep kialakulásának, fejlődésének figyelembe vétele (ószöv., újszöv., Jézus, ősegyház …)
-reálszimbolikus jelcselekmény – közösség istennel és egymással
egy platonikus statikus-kozmikus kép-árnyékkép rendszerből üdvtörténeti-személyes és pneumatikus jellegű dinamizmus. az egyszeri esemény mint lélekkel telített kapcsolatesemény jelenítődik meg. Jelenné lesz a szövetség, isten és népe közötti szövetség, áldozat és lakoma –vertikális és horizontális találkozás
Mindez kegyelmi jellegű : kiindulópont mindig Isten, ki megszólít, kezdeményez.
Emlékezés-jelenlét : a bibliai istenkép tartozéka : istenre emlékezni vagy fordítva megjelenítést jelent
Krisztusanamnézis = üdvesemény megjelenítődése, a Krisztus miszterium jelenné válása, Lélek eszközölt jelenlét a közösségben – konmemorativ-perszonalis jelenlét
Áldozat-lakoma : mindig együtt : Jézus Atyát dicsérő önátadása = húsvéti miszterium, húsvét után erre biz meg (az én emlékezetemre) – ezért áldozat lakoma jelleggel
Az eucharisztikus ünnep az egyház tette : szoteriológiai (megszentelés) kultikus (megdicsőítő) reálszimbólum, mely Isten összeköti az ő népével. Isten önátadása Krisztus által a Lélekben ( az ember megszentelése) – az ember önátadása Istennek Krisztus által a Lélekben=Egyház.
Gesammelt-Werden und Sich-Versammeln
Ezért: diakónia, ker. életforma, igehirdetés és apostoli munka!
Bolyai Nyári Akadémián Székelyudvarhelyen 2007-ben elhangzott előadás szerkesztett változata