A fej, a kéz és a szív – együtt

Bár gyakran járunk a székelyudvarhelyi ferences nővérek által vezetett Nardini Napközi Otthonban, és megtapasztalhatjuk annak a módszernek az áldásait, amellyel a rájuk bízott gyermekeket nevelik, szombaton egyedi látványt nyújtott az óvónőknek tartott módszertani képzés. A kétszer két nap alatt sok mindent megtapasztalhattak a megélt és eljátszott mesék során a Szentegyháza környéki és székelyudvarhelyi óvónők. Nagy Enikő, Kriszta nővér bennünket is beavatott a KETT-módszer legfontosabb tudnivalóiba.

Az ember testi-lelki-szellemi egységére alapozva a három területet egyforma mértékben szólítja meg – ilyen értelemben a KETT-módszert reformpedagógiának is nevezhetjük.
Az ötéves gyermeknek még játszania kell! – fogalmazták meg e módszer meghonosítói, Franz Kett német pedagógus és teológus, valamint Ester Kaufmann óvónő, a Szent Keresztről Nevezett Nővérek Kongregációjának tagja. Tapasztalatmegosztásuk válasz volt arra, hogy a ’70-es évek Németországában az óvodáskorú gyermekek írás- és olvasástanításával kísérleteztek. Az értelemorientált, egységes valláspedagógia módszerével „értelmes” életre nevelik a gyermekeket: a fej, a kéz és a szív egységére épít. Nem csak egy módszer: a gyermekekben a jelenlét, az élet örömét akarja felébreszteni. „Jó, hogy itt vagyok; jó, hogy vagyok; jó, hogy élhetek. Életemnek értelme van.” A módszeren keresztül az óvónők újra és újra felfedezhetik munkájukban az örömet, mert láthatják, hogy ez az út a gyermekek számára jó.
Az önismeret pedagógiája is ez az irányzat – vallja Kriszta nővér. Segíteni akarjuk a gyermekeket, hogy választ tudjanak adni a kérdésekre: Ki vagyok, kivé kell válnom? Milyen feladataim vannak emberként? Ugyanakkor egy vallási pedagógia is: a gyerekekkel életük végső értelmét, alapját kell megkeresnünk.
Képessé kell tenni őket arra, hogy megkérdezzék: Honnan jöttünk? Merre tartunk? Hová megyek, amikor elhagyom a földi életet? Pozitív képekkel-érzelmekkel reményteljes jövőképet alkotnak, és gyógyító erőket mozgatnak. Mindannyian tudjuk: a rajzfilmek tele vannak erőszakos jelenetekkel és negatív hősökkel. A sokszor romboló képek ellensúlyaként a gyermekekkel együtt megpróbáljuk ennek ellentéteként megépíteni a pozitív és gyógyító képeket itt a földön.
A gyermekeknek nagy örömet jelent a módszer, lecsendesednek, és agreszszív megnyilvánulásaik visszafogottakká válnak. Megtaníthatjuk a gyermekeknek, hogy erejüket, energiájukat ne mások bántására, ne a rombolásra használják, hanem a közösség védelmére, mások és önmaguk javára. A módszer iskolaérettekké teszi a gyermekeket, nem abban az értelemben, hogy írni, olvasni, számolni tudnak első osztály előtt, hanem meglesz a magatartási formájuk, amely segíti őket a tanulásban: kitartás, kapcsolatteremtő, koncentráló képesség, kreativitás.
(M. M.), Udvarhelyi Híradó / Székelyhon.ro