Újjáépítik a keresztút stációit Gyergyóban

Újjáéledő hagyomány.A gyergyószentmiklósi búcsújárók ezután a keresztút 14 stációjánál is megállhatnak Tizennégy támogató jóvoltából visszaállítják a Csobot-hegyi Szent Anna-kápolnához vezető keresztút stációit Gyergyószentmiklóson. Az egykori búcsújáróhely tizennégy keresztjének megáldására a Szent Anna-búcsú ad alkalmat.
A hit gyakorlása, az áldozatkészség és összefogás jelképe lesz a Szent Anna-kápolnáig vezető keresztút – jelentette ki Portik Hegyi Kelemen főesperes, aki örömmel fogadta a gyergyóiak segítségét a kápolna felújításakor, akárcsak később, amikor a keresztút stációinak visszaállítása merült fel javaslatként.

Tizennégy kereszt, tizennégy támogató

A kezdeményező, Egyed András gyergyószentmiklósi vállalkozó elmondta: több esztendeje annak, hogy egy idegenből érkezővel kirándult a Szent Anna-kápolna környékén, s elszégyellte magát, mikor a vendég megjegyezte, a kápolnára igencsak ráférne a felújítás. Akivel beszélt róla, mindenki támogatta az ötletet, így alakult elsősorban a barátokból a támogatók köre. A római katolikus egyház tulajdonában lévő kápolna rendbetétele tavaly Szent Anna-napra vált lehetségessé, és az összefogás láttán újabb tervek születtek.

„Hajdan keresztút vezetett a kápolnához, három keresztnek még látható az alapja” – magyarázta Egyed András, hozzátéve, az elképzelés az volt, hogy keresnek tizennégy támogatót, akik felvállalják a stációk egy-egy keresztjének kivitelezési költségeit. „Annyian lettünk, hogy három keresztutat is állíthattunk volna, dönteni kellett, kinek a támogatását fogadjuk el. Azt javasoltam, hogy azoknak adjuk meg a lehetőséget, akik a legtöbb pénzzel járultak hozzá a kápolna felújításához” – tette hozzá a kezdeményező.
A 2,4 méteres keresztek

Köllő Miklós főépítész szerint a 2,4 méter magas kereszteket egy, a csomafalvi templomkertben álló 18. századi kőkereszt ihlette. Dr. Jakab Gyula kivitelező elmondta, andezit képezi az alapanyagot, ezt faragták ki. „Vannak előre öntött, fehér márványhoz hasonlító plakettek, amelyek Krisztus szenvedésének állomásait illusztrálják. Úgy néz ki, arra hajlanak a finanszírozók, hogy a leírás helyett ez kerüljön a keresztekre” – közölte Jakab Gyula, hozzátéve, jó ütemben haladnak a munkálatokkal, a júniusra tervezett helyszínre szállítást nem kell későbbre halasztani.

A helyszínre szállításban és felállításban a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal ajánlotta fel segítségét. A keresztút felszentelésére a gyergyóiak világtalálkozója alkalmával, a Szent Anna-búcsú keretében kerül majd sor. Csergő Tibor történész elmondta, írásos dokumentumok szerint e helyen már a 18. században keresztút volt, a stációk a kommunizmus alatt tűntek el, és ekkor szűnt meg a búcsújárás is.

Balázs Katalin, Krónika, 2012. május 18.