A változás – lehetőség

Az egyetemi felvételik küszöbén Marton József egyetemi tanárt, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Római Katolikus Karának a közelmúltban újra (négy év szünet után, amely idő alatt Nóda Mózes töltötte be ezt a tisztet) megválasztott dékánját a Vasárnap katolikus hetilap kérdezte az intézmény életéről, illetve az idei felvételi lehetőségekről.
A tanügy az egyetemi életet is állandó mozgásban tartja – melyek azok a változások, amelyek a teológiai képzést érintik?
Az új tanügyi törvény szerint az eddigi tanszékek helyett intézetek (románul: departament) kezdték el a működésüket, minden karon belül intézeti szervezkedés zajlik. Nálunk eleve adva volt ez a feladat a kolozsvári didaktikai és a gyulafehérvári pasztorális részleg tekintetében, így két intézetet hoztunk létre. Ezeken belül adódik aztán lehetőség a különböző szakteológiai tanszékek létrehozására. A BBTE-n egyébként minden karon megvalósult az, hogy a magyar tagozat külön intézetként, tehát részlegként működik. Ugyancsak ennek a törvénynek az értelmében lett volna lehetőség Marosvásárhelyen is a magyar részleg létrehozására, ezt nem engedélyezték, ez a konfliktusok forrása… Nálunk ez nem okozott problémát, a BBTE-nek évek óta eszménye a multikulturalitás, ami ebben is megmutatkozik.

Van-e valamilyen előnye ennek az elrendezésnek?

Az egyik előnye, hogy a két intézet anyagilag teljesen önállóan szerveződhet. Másik előny az, hogy az így létrejött felállás a maga követelményeivel ösztönzően hat a tanári kar munkájára is, sokkal sürgetőbb, de sokkal inkább lehetséges is, hogy tanáraink megszerezzék a szükséges fokozatokat, illetve előlépjenek a tudományos életben. Ez valójában már öt éve kihívás és ösztönző erő számunkra, és sokat haladtunk e tekintetben. A gyulafehérvári intézet januárban kapta meg a végleges akkreditálást az alapképzésre. Ezután már csak ötévenként kell felülvizsgálni a működésünket.

Milyen más változások történtek az utóbbi időben?

Április 27. óta ismét a didaktikai intézet dékánjaként dolgozom, természetesen az együttműködés szellemében: a dékánhelyettes Jitianu Liviu, a tanulmányi igazgató Vik János, a pasztorális intézet tanulmányi igazgatója Nagy József.

A magam részéről folytatni szeretném mindazt, amit korábban is tettem az ügy érdekében, most már sok tekintetben kitaposott úton járunk, de azért nagyon számítok a fiatal kollégák lelkesedésére és lendületére. Ami számomra nagyobb váltást jelent, az az egyetem vezetőségének megváltozása. Andrei Marga nagyon meghatározta az egyetem szellemiségét, de nyilván az új rektorral (Ion Aurel Pop) szemben sem indulhatunk előítéletekkel. Ő is pozitívan közelíti meg a teológiai intézetek helyzetét. A középkori történelem szakértője, akadémikus. Aki a középkorral foglalkozik, az másképpen látja a mai egyház helyzetét is, és ennek megfelelő a hozzáállása a teológiához. Nem éreztük eddig az etnikai feszültséget, az egyháziakat valóban papként kezelik.

A diákok hétköznapi életében eredményez-e valami változást ez a szervezeti átalakulás?

Nem, a tanterv, az órarend jellege marad, a pasztorális intézet belső rendszabálya továbbra is megőrzi az önállóságát. Itt az alapképzés négy, a magiszteri képzés két év, míg a didaktikai intézetben az alapképzés csak hároméves. A papnevelés minden eddigi feltétele természetesen megmarad.

A két intézet között az elmúlt évek során szorosabb lett a kapcsolat. Lesz-e ennek folytatása?

Igen, az áttanítás már most is létezik, ennek kivitelezési módján természetesen még dolgozni kell, az akkreditációs anyagban azonban már szerepelt ez is.

Az idén ismét bevezetik a felvételi vizsgát az egyetemeken. A két teológiai intézet esetében ez pontosan mit jelent?

A felvételi módja egy interjú. Gyulafehérváron egy előkészítéssel járó hetet szervezünk a papságra jelentkezők számára július 9–13. között Az intézetet mutatjuk be, a szemináriumi életet, szembesülhetnek a hivatás kérdésével. Megtapasztalhatják, milyen egy közönséges nap az intézetben. Órák is lesznek, a programban részt vesz Magyar Balázs, minden jelentkezővel személyesen foglalkozik. Erre a programra azokat is várják a szervezők, akiknek nem sikerült az érettségije. Ha ezen a programon jelen volt, és ősszel leérettségizik, érvényes a felvételije. A gyulafehérvári papnevelő intézetbe történő felvétel részleteit a következő hetekben pontosítjuk, de az intézet honlapjáról is folyamatosan tájékozódhatnak az érdeklődők.

A felvételit mindkét intézetben úgy szervezzük meg, hogy segítsük, és ne elriasszuk az érdeklődőket. A kar állandó gondja a diákok, illetve a hivatások kis száma. Imádkoznunk kell hivatásokért és azok megmaradásáért. A kis létszám előnye egyébként mindkét intézetben az, hogy a tanár–diák viszony sokkal személyesebb, sokkal inkább lehetővé teszi az egyéni odafigyelést. Kolozsváron bentlakást is biztosítunk a diákoknak, a nagyváros veszélyeinek elkerülésében segíthetünk, a szülőkkel is szívesen tartjuk a kapcsolatot, amennyiben ezt igénylik. A második szak elvégzéséhez szükséges tandíjat fizetjük nekik, az anyagi nehézségek megoldására pedig továbbra is létezik a szociális ösztöndíj.

Kolozsváron továbbra is ingyenes és fizetéses helyekre lehet bejutni. A képzési kínálat változatlan: teológia tanári szak, teológia–szociális munka, vallástudomány. Emellett kedvezményes tandíjjal egy második szak is elvégezhető a BBTE-n, ezt magánösztöndíjakkal támogatjuk. A felvételi díj 30+70 lej kezelési költség és beiratkozási díj. Felvételi kritérium: 75 százalék érettségi átlag + egy választott érettségi tantárgy (hittan/magyar/történelem/filozófia). A beiratkozáshoz szükséges iratok: érettségi diploma, második egyetem esetén: a licenciátus diploma/igazolás a másik egyetemről, születési bizonyítvány, személyi igazolvány másolata, érettségi diploma törzskönyvi kivonata, olimpia diploma (ha van), két kép, orvosi igazolás. Beiratkozás július 20–22. között, eredményhirdetés július 27-én, helyfoglalás július 28–31. között. Az éves tandíj 2200 lej. A kolozsvári kar elérhetőségei: 400095 Cluj, str. Iuliu Maniu nr. 5; www.rocateo.ubbcluj.ro, rct@orocateo.ubbcluj.ro, telefon:             0264-430688, 0264-590715, 0742-645937      .

 

(Vasárnap 12/22)