Jó pásztorként élni – Tóth János atya ezüstmiséje

Papi szolgálatának 25 esztendejéért adott hálát vasárnap Tóth János, ezüstmisés csernakeresztúri plébános. Pál apostol szavait idézve mondta: – Hálát adok, Urunknak, Jézus Krisztusnak, aki erőt adott nekem, megbízhatónak tartott és meghívott a szolgálatra.
A mindenki által Jani atyaként emlegetett plébános papi hivatásának eddigi éveit végig a dél-erdélyi szórványban töltötte, Lupényban, Segesváron, majd immár 16 éve Csernakeresztúron szolgálva Istent és a rábízott közösségeket. Munkájára, életére igencsak illett a vasárnapi evangéliumban szereplő jó pásztor példája, hiszen Jani atya papi hivatása sohasem merül ki a misézésben, csendes imádkozásban.

Sokkal inkább ebből erőt merítve, vállalja fel a reá bízott kis közösségek minden gondját-baját: Lupényban pezsgő ifjúsági életet szervez, kirándulásokkal, foci-mérkőzéssekkel, gitárszóval, meghitt mély beszélgetésekkel gyűjtve maga köré a magyar fiatalokat. Csernakeresztúron visszaszerzi a hajdani iskolaépületet, kijavíttatja, felszereli, napi rendszerességgel hordja Dévára a falu elemijéből kinőtt magyar gyermekeket.

Szegényeket ápol, nemcsak szóval, de tettel is, akár tűzifát vágva, akár élelmiszercsomaggal, ruhával gondoskodva róluk. Felkarolja a fogyatékosokat, a Hit és fény mozgalom keretében közösségi életet biztosít nekik. Számos zarándoklatot szervez, kórust vezet, és mindenhol ott van, ahol a helyi közösségnek szüksége van rá.

Hivatástudattal, hittel, szeretettel végzett munkájának eredménye csernakeresztúri ezüstmiséjén is megmutatkozott: a szertartásban segédkező mindkét paptestvére: Kiss Márton, az ünnepi misén gyóntató bélfenyéri plébános és az ottani gyermekotthon vezetője, valamint az igét hirdető, urikányi születésű Korom Imre is Jani atya neveltjeként választotta a papi hivatást.

Utóbbi jelenleg a gyulafehérvári Gróf Majláth Gusztáv Katolikus Gimnázium lelki vezetője. Hajdani nevelője és pártfogója ünnepi szentmiséjén mondott beszédében, Korom Imre a jó pásztorhoz hasonlította Jani atyát. Két történelmi példát említve érzékeltette a társadalom pásztoraiként számon tartott vezetők lehetséges magatartását.

A végzetes kimenetelű Muhi csata felemlítése kapcsán elmondta: ott a Sajó partján, Batu kán egy népes, de szervezetlen, pásztorától végül cserbenhagyott „nyájat” kaszabolt le. És a történelem során még számtalan példa volt hasonló esetre. Azonban nem volt ritka a jó pásztor sem – vélte Korom Imre, példaként említve az erős katolikus meggyőződésű Gabriel García Moreno, XIX. századi ecuadori elnököt, akit konzervatív meggyőződéséért gyilkoltak meg 1875-ben. Bár sokan diktátornak bélyegezték a keménykezű államférfit, García Moreno mindig a népének javát tartotta szem előtt. Ő maga aszkéta életet élt, és keményen fellépett a korrupció ellen. Az ilyen, keresztény értékrendet meggyőződéssel megélő és hirdető államférfi ma is méltó példaképként szolgál – hirdette prédikációjában Korom Imre.

Végül azonban hozzátette, az igazi jó pásztor mindannyiunk számára Jézus Krisztus, aki életét adta az emberekért. Jézus örök példájának követése teszi jó pásztorrá Jani atyát is és mindannyiunkat, akik szeretettel vállaljuk a szolgálatot családjainkban, iskoláinkban, közösségeinkben – összegezte üzenetét az igehirdető, Isten áldását kérve Tóth János, ezüstmisés plébános és az általa „pásztorolt” közösség életére.

Gáspár-Barra Réka
nyugatijelen.com