Felújítják a Jézus-kápolnát és környékét

Még nem járt le a határidő, máris több önkéntes képzőművész és kertészmérnök jelentkezett a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítványnál annak a tervnek az elkészítéséhez, amelyet a  Jézuskápolna melletti tér parkosításánál használnak fel. Derzsi András, a Szent Miklós-hegyi plébánia gondnoka jó hírekkel szolgált: egy nagy összegű európai uniós pályázatot nyertek. Amint jóváhagyják az összeg folyósítását Bukarestben, az egész kápolnát teljesen restaurálják.

Mint ismeretes, a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány és a Római Katolikus Plébánia együttműködve pályázatot hirdet a Jézus-kápolna körüli tér parkosítására. A munkát 2013 júliusáig tervezik elvégezni. A műemlék és a főút közötti területre parkot képzeltek el, ahová tájékoztató táblákat és padokat tesznek, fákat, bokrokat ültetnek, továbbá az itt átfolyó patak szabályozása is szerepel a terveik között. Még nem járt le a határidő: a terveket július 16-ig várják a pr@szka.org e-mail címre vagy személyesen a Bethlen Gábor utca 55. szám alatti irodában, tájékoztatta lapunkat Péter Ildikó. Az SZKA munkatársa elmondta, hogy eddig számos érdeklődő kereste fel őket, akik július tizedike után ismertetik az általuk elkészített tervjavaslatokat. A beérkezett munkákra szavazni lehet július 24-ig a www.szka.org honlapon, illetve személyesen a Márton Áron téren (Patkó) július 22-én, 14 órától. – Többen is jelentkeztek, akik dolgozni szeretnének a projektben. Nagyon szívesen csinálják a munkát, hiszen egy ilyen terv mindenkinek jól mutat a szakmai önéletrajzában. Egy csoport képzőművész, kertészmérnökök, tájépítész segít. A Haáz Rezső Múzeum munkatársai is segítségünkre vannak. Ők abban segítenek, hogy a kápolna melletti tudnivalókat felírják a majd felállított táblákra. Azt szeretnénk, hogy a padok, patak medrének szabályozása, virágok és fák ültetése sikerüljön – ismertette a részleteket Péter Ildikó.

Tegnap délben tárgyalt Csáki Rozália, az SZKA elnöke a polgármesteri hivatal illetékeseivel a kivitelezésről. Mint lapunknak elmondta: partnerek szeretnének lenni a projektben. Valószínűleg erőgépekkel segítenek a munka elvégzésében, hasonlóan a Szabók utcai sporttelep munkálataihoz. Annak függvényében dől el a projekt kivitelezésének ára, hogy milyen tervet fogadnak el. Hozzávetőlegesen 50 ezer lejben gondolkodnak, a Szabók utcaihoz hasonlóan.

Restaurálásra nyert pályázatot az egyház Derzsi András, a Szent Miklóshegyi plébánia gondnoka lapunknak elmondta, hogy európai pénzből teljes körű felújításon eshet át a kápolna. A katolikus egyház pályázott: ezt meg is nyerték, csupán várólistán vannak, várják Bukarest jóváhagyását. Derzsi nem kívánt részletekbe bocsátkozni, de azt elmondta hogy sok pénzről van szó, így az egész kápolna restaurálására elegendő lesz.

Árpád-kor vagy középkor?

A Hargita megye műemlékeinek hivatalos jegyzékében a Jézus-kápolna műemlék épületként szerepel. A más néven Szentszív-kápolnaként ismert építmény építését a művészettörténeti kutatások a 13. századra helyezik. Többnyire ezért tartják Székelyudvarhely legrégebbi építészeti műemlékének. Az érdekes épület keltezése vitatott. Az alaprajzi forma alapján a legtöbben román korinak, XIII. századinak tartják, melyet számos biztosan keltezett analógia is alátámasztani. A Sófalvi András vezette régészcsapat a templomban és környékén 1973-ban elvégzett ásatás eredményeit próbálta hitelesíteni tavaly. Ami a templom keletkezési idejét illeti, Sófalvi szerint az idei kutatáson nem került elő olyan leletanyag vagy rétegtani összefüggés, ami az Árpádkorra utalna. A tavalyi kutatás megerősítette az 1973-ast, ami szerint a templom nem Árpádkori, hanem késő középkori, 16–17. századi.

Antalfi József, Hargita Népe, 2012. július 5.