Töltsük fel élettel a Mária-utat

A Szűzanya lelkületével járjuk végig mindig a most felszentelendő zarándokutat – hangzott el kedden délután, a Mária-út erdélyi szakaszának csíksomlyói szentelésén. Az egyházi és világi méltóságok jelenlétében lezajlott eseményen kihangsúlyozták, a szóban forgó zarándokút a test és a lélek megerősödését egyaránt szolgálja.

mariaut_2_b

Csíksomlyón szentelték fel a Mária-út erdélyi szakaszát

 „Népünk a történelem során rengeteg fájdalmat élt át. Most legfőbb feladatunk, hogy újra talpra álljunk, hogy megtaláljuk azt, amiben hinni tudunk, ami lelkesít, felemel bennünket” – fogalmazott a hálaadó szentmisén elmondott prédikációjában Székely János, Budapest–Esztergom egyházmegye segédpüspöke, aki többnapos zarándoklat után érkezett Csíksomlyóra. Mint azt az egyházi méltóság kihangsúlyozta, legfőbb feladatunk, hogy útra keljünk nemzetünk igazi forrásaihoz.

„Ebben a szolgálatban jelenthet segítséget a Mária-út. A Mária-út ugyanis azt jelenti, megerősödni testben és lélekben, ajándékba adni Istennek a szenvedést és a szeretetet” – nyomatékosított a segédpüspök. Hozzátette, a felszentelendő zarándokút olyan, mintha egy különleges gyűjtőere lenne nemzetünknek. „Összeköt bennünket nemcsak Istennel, a kegyhelyekkel, hanem a más országokban élő nemzettársakkal is” – hallhattuk az egyházfő részéről.

mariaut_1_b

A szentmise befejező részében a világi meghívottak adtak hálát azért, hogy egyáltalán létrejöhetett a Mária-út. A felszólalók közt volt többek között Dezső László, az Erdélyi Kárpát Egyesület elnöke, illetve Molnár Sándor, az Erdélyi Mária Út Egyesület alelnöke. „Nagyon szép az, amit hirdet számunkra a Mária-út: a hitet, a keresztény értékrendet és a Mária.tiszteletet” – ez már Péterfi Attila Csongortól, a Gyulafehérvári Caritas gazdasági ágazatának igazgatójától hallhattuk. Az illetékes rövid beszédében kihangsúlyozta, legfőbb feladatunk most az, hogy tegyük élővé a Mária-utat.

Ezt követően a kegytemplom közelében található irányjelző táblákhoz vonult az ünneplő közösség. „Mária-útnak nevezzük, mert Mária-kegyhelyeket köt össze: az ausztriai Mariazellt Csíksomlyóval, a lengyelországi Czestochowat Medugorje-val Budapesten keresztül. Keresztet alkotva egész Európát átfogja, amely sajnos az utóbbi időben nem akar tudomást venni keresztény gyökereiről” – fogalmazott a Mária-út felszentelését megelőző pillanatokban Tamás József, a gyulafehérvári főegyházmegye segédpüspöke. Az egyházi méltóság arra intette a jelenlevőket, a Szűzanya lelkületével járják a zarándokutat, amelyet csak úgy tudunk igazán megszentelni, ha minél többször tapossuk annak ösvényeit.

Rédai Botond,, Székelyhon.ro, 2012.08.14.


Megáldják a Mária-utat

Több helyszínen, bíborosi áldás mellett avatják fel a napokban hivatalosan a Közép-Európán átívelő Mária-utat. Ennek Erdélyben haladó nyomvonalát kedden délután Csíksomlyón szenteli meg dr. Székely János, Budapest–Esztergom segédpüspöke, illetve Tamás József, a gyulafehérvári főegyházmegye püspöke.

A Mária-út erdélyi szakaszát is felszentelik
A Mária Út Közép-Európán átívelő zarándokút, Mariazellt (Ausztria) Csíksomlyóval, Czestochowat (Lengyelország) Medugorje-val köti össze Budapesten keresztül. Több mint turista- és zarándokút, több mint értékes program, illetve mint értékek gyűjteménye – vallják létrehozásának kezdeményezői. Több mint kultúra, és több mint spirituális élmény. Ideája három alappilléren nyugszik: Közép-Európa vallási és kulturális értékeinek megismertetése a világgal; a spiritualitást, illetve a mindennapi élet hajszájából való kiszakadást keresők számára egy vonzó, értékeket hordozó, biztonságos zarándokhálózat létrehozása; a kereszténység értékeinek megőrzése és továbbadása a jövő nemzedékeinek.

Az út Erdélyben haladó nyomvonalának kijelölése, az infrastruktúra kialakítása gőzerővel zajlott az elmúlt időszakban. A székelyföldi civil és ifjúsági szervezetek, az önkormányzatok, plébániák egyaránt kiveszik részüket a munkából, önkéntesek tucatjai segítettek az útjelzések elhelyezésében. Mint azt Molnár Sándortól, az Erdélyi Mária Út Egyesület alelnökétől megtudtuk, az általuk eddig festett útvonalak hossza körülbelül 440 kilométer, ám a munka folytatódik. Az illetékes arról is beszámolt, a Mária-út szentelése több helyszínen történik. Dr. Erdő Péter bíboros például szerdán Esztergomban adja áldását a zarándokútra. Emellett hasonló eseményre kerül sor a szintén magyarországi Kőszegen és Celldömölkön. Csíksomlyón a hálaadó szentmisét kedden 17 órától tartják, a Mária út felszentelésének szertartása közvetlen a szentmise után kezdődik.

Kezdődik a CSIT

A Mária-út felszentelésének napja egyúttal a Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó (CSIT) kezdete is. A kedden 17 órától kezdődő szentmise a CSIT megnyitója is egyben, amelynek résztvevői gyalogos zarándoklat révén kedden délutánra érkeznek meg a helyszínre a Mária-út több útvonalát követve. Az esemény további napjait többek között szentmisék, előadások és kiscsoportos beszélgetések, műhelymunkák, illetve különböző foglalkozások és koncertek egészítik ki.

Rédai Botond, Székelyhon.ro, 2012.08.13.