2012.09.07
Mária nevének tiszteletétől annak külön ünneppé válásáig nagyon hosszú vezetett az egyháztörténelemben. Az első hely, akinél megtaláljuk Szűz Mária nevének tiszteletét, Canterburyi Szent Anzelm (+1109), akit nagyhatású teológusként, filozófusként, a szellemtörténet, a „skolasztika atyjaként” is tisztelünk. Sok Mária-imádsága közül kiemelkedik az, amelyben kifejezetten Mária nevéhez imádkozik: „Én, méltatlan, azt az egyet kérem, azért az egyért könyörgök a Te szeretett Fiadnak nevében: add meg nekem, nyomorultnak édességes neved folytonos és örök emlékezetét! Legyen nekem édes ételem, lelkemnek mézes eledele! Legyen velem a veszedelmek közepette, legyen velem a szorongásokban, legyen velem, ha szívem kedvre derül!”
Az ünnepet Boldog XI. Ince pápa (+1689), Buda felszabadítója rendelte el az egész egyházban annak emlékére, hogy 1683. szeptember 12-én a törököknek nem sikerült Bécs városát bevenni.
Mária neve napja öröm az egyházban, ünnep a csíksomlyói kegyhelyen, a kegyhely Asszonyának, a székely nép jó Máriájának ezrek ajkán szól az ének és az ima: Mária drága neve, iránytűnk, vezércsillagunk, bátorítónk, tikkasztó fáradságunkban üdítő forrásunk, csüggedésünkben biztatónk, bátorítónk! Székely népünk Mária-élményének legalapvetőbb jegye a bizalmasság és a közvetlenség. Ezért nem csak a külsőségekben és a régi szép szokásokban megmaradó Mária az, aki a mi őseinket felemelte, lelkesítette, akiért nem sajnálták a hosszú utat, gyaloglást, virrasztást, kemény fekhelyet. Számunkra ma is a tiszta, a jóságos, a csodálatos, az anyai, az eleven, az élő Mária ő.
Hirdetés
Egy 17. századi gyergyói kéziratos imakönyv Szűz Mária alakját elragadó jelzőkkel illeti. Ezek a jelzők ma is érvényesek:
„...rosa színű szép gyenge Szűz
mennyei Szép Rosa
Idvez légy szép Rosa
Szép Szűz Maia
Szép virág szál
szép szüzességed
szép gyümölcse virággal jő
szép Szűz Christus Annya
szép illatú piros rosa
dicsőült szép kincs
szép liliomszál
szép tiszta mellyed
nevele szép virágot
szép hajnal-csillag
szentségedet, szépségedet
szépség tárháza
égnek szép háza”.
fr. Urbán Erik templomigazgató
A búcsú miserendje:
Szeptember 9-én, vasárnap és szeptember 12-én, Mária neve napján, szerdán a szentmisék a csíksomlyói kegytemplomban reggel 8-kor, délelőtt fél 11-kor és este 7 órakor lesznek.