Állami kitüntetéseket adtak át Kolozsváron

Dr. Áder János, Magyarország elnöke által odaítélt kitüntetéseket adott át Magdó János kolozsvári főkonzul szeptember 22-én tizenkét erdélyi személyiségnek a kolozsvári Bethlen Kata Diakóniai Központban. Az ünnepségen többek között díjazták Szász Jánost, a Gyulafehervári Caritas egykori igazgatóját a romániai Caritas megszervezéséért, a hátrányos helyzetű emberek érdekében végzett tevékenysége elismeréseként.

Az ünnepség megnyitásaként Magdó János, Magyarország új kolozsvári főkonzulja örömét fejezte ki, hogy első hivatalos főkonzuli tevékenységeként állami kitüntetéseket adhat át. Elmondta, bár első látásra a díjazottak között semmi hasonlóság nincs, hisz van közöttük festő, egyetemi és középiskolai tanár, szobrász, zenész-koreográfus, pap, barlangkutató. Ám ami összeköti őket, az az, hogy valami meghatározót tettek az erdélyi és az összmagyarság érdekében. A díjazottak között voltak olyanok, akiknek az egész életpályáját méltatták, míg mások egy életszakasza kiemelkedőbb megvalósításait ismerték el.

A Magyar Érdemrend Tisztikeresztje polgári tagozatát kapta Bencze Ágnes, a kolozsvári Unitárius Kollégium alapító igazgatója a felekezeti oktatás rendszerváltás utáni újraindításában szerzett érdemeiért, példaértékű oktató-nevelő életpályája elismeréseként, valamint dr. Hantz Ádám András vegyészt a foszforvegyületek terén végzett tudományos munkásságáért, a foszfortartalmú növényvédő szerek előállításáért, több évtizedes kutatói és oktatói tevékenysége elismeréseként.

A Magyar Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozatával tüntették ki Bagaméri Bélát, a Kolozsvári Barlangkutató Egyesület tiszteletbeli elnökét az erdélyi magyar barlangászat megszervezéséért, jelentős kutató-feltáró tevékenységéért, életútja elismeréseként, Dudás Gyula festőművészt a nagybányai képzőművészeti hagyományok ápolásáért, festõmûvészi, mûvészetpedagógiai és művészetszervezői tevékenysége elismeréseként, Kolozsi Tibor Munkácsy Mihály-díjas szobrászművészt egyéni látásmódú, a magyar identitást a szobrászat eszközeivel erősítő alkotásaiért, művészi és művészoktatói munkássága elismeréseként, dr. Nagy Ágnes egyetemi docenst a magyar–román gazdasági és pénzügyi kapcsolatok fejlesztése, valamint a magyar nyelvű szakirányú felsőoktatás terén végzett több évtizedes példamutató munkássága elismeréseként tüntették ki. Nagy Enikő festő- és grafikusművész, zománcművész a magyar történelem és a magyar nép által ihletett, új technikákat bevezető zománcművészetéért, egyedi hangvételű festményeiért és grafikáiért, művészi életútja elismeréseként kapott díjat.

Panek Katalint, a kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze a harmincöt éves erdélyi táncházmozgalom elindításában játszott szerepéért, karakterszerepek emlékezetes megformálásáért, művészi munkája elismeréseként tüntették ki.

Szász János, a Gyulafehérvári Caritas egykori igazgatója, a gyulafehérvári érsekség leköszönt gazdasági igazgatója a romániai Caritas megszervezéséért, a hátrányos helyzetű emberek érdekében végzett tevékenysége elismeréseként vehette át Magdó Jánostól a kitüntetést.

A Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozata kitüntetést vehett át Soó Zöld Margit festő- és grafikusművész művészetében az évtizedek során megjelenő tudatosságot és a művészi képzelőerõt tükröző, az eltérő, egymást követő technikákkal készült alkotásaiért. Székely Géza grafikusművész, rajztanár az erdélyi magyarság identitástudatának és közösségi összetartozás-érzésének erősödéséhez való hozzájárulásáért, az erdélyi magyar festészet és grafika hírnevének öregbítéséért vehette át kitüntetését.

A Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozatával tüntették ki Orza Calin koreográfust, rendezőt az erdélyi néptánc hagyományainak megőrzéséért és színpadra állításáért, emlékezetes koreográfiáiért, művészetoktatói tevékenysége elismeréseként.

A Magyar Érdemrend Középkeresztje polgári tagozata kitüntetést vette át Jakobovits Miklós festőművész, művészeti író, a Barabás Miklós Céh elnöke az erdélyi művészeti élet megszervezésében játszott tevőleges szerepéért, a múlt értékeinek megőrzéséért és ápolásáért, példaértékű művészi életpályája elismeréseként.

A díjátadó ünnepélyességét növelte az Oláh testvérek zongora- és csellójátéka, amely során Schubert-darabokat szólaltattak meg.

Knecht Tamás

Vasárnap 2012/40