Album a főtéri Szent Mihály-templomról

Könyvbemutatóval kezdődött kedden délután a Római Katolikus Nőszövetség őszi rendezvénysorozata. A Templom a Főtéren című albumba Hantz Lám Irén gyűjtötte össze a kolozsvári Szent Mihály-templomról szóló 21 képzőművészeti alkotás reprodukcióját, valamint kilenc tollforgatónak a templomhoz (is) kapcsolódó prózai szövegeit és verseit. Helyet kapott az albumban XIII. Leó pápa Szent Mihályhoz intézett imája is, amelyet az eseményen Laczkó Vass Róbert színművész tolmácsolásában hallgathattunk meg más, az albumban lévő versekkel együtt. A könyvet Gaal György irodalom- és művelődéstörténész ismertette, ezt megelőzően pedig a kötet összeállítója is kifejtette véleményét. A reprodukciók László Miklós hozzáértését dicsérik.

Fábián Mária nőszövetségi elnök köszöntőjében kifejtette: a Szent Mihály-templomról szóló könyv bemutatójának időpontja nem véletlen, hiszen pár nappal előzi meg a templom védőszentjének névnapját. Fodor György piarista konfráter Kovács Sándor római katolikus főesperes szavait tolmácsolta, aki hivatalos elfoglaltsága miatt nem lehetett jelen az eseményen. A főesperes szerint a Szent Mihály-templom műremek és jelkép, amely vonzza a szemünket, ugyanakkor megtartó erőnek bizonyult az évszáza-dok folyamán.

Hantz Lám Irén többek között arra emlékeztette a népes hallgatóságot, hogy a templom összegyűjtötte a város tehetségeinek és alkotó erőinek gyümölcseit. – Ez az album az alkotók formai, szín- és hangulati világának változatosságát illusztrálja – mondta a kötet összeállítója.

Gaal György kifejtette: pontosan nem ismerjük sem a templom építésének kezdetét, sem a befejezését, vázolta viszont több évszázados történelmének nevezetesebb eseményeit, majd kitért a templom, a Főtér és a Mátyás-szobor által alkotott egységre. – A templom, a Mátyás-szobor és az e körüli park hármas egysége száztíz éven át volt a város szimbóluma. Ezt vitte magával minden látogató, valamint mindenki, aki a városból elköltözött. Ebben gyönyörködtek az itt lakók, s nyilván ezt örökítették meg elsősorban a művészek is – magyarázta. Kiemelte: az elmúlt húsz évben a templom kertje Márton Áron-szoborral gazdagodott, ugyanakkor hosszas vajúdás után a Mátyás király szoborcsoport is megújult. Bár a park „elveszett”, örömteli érzés tölt el sokakat, amikor a magyar napokon népes tömeg gyűl össze a Főtéren.

– A kis album gazdagságunkra figyelmeztet: hogy micsoda műemlékkel rendelkezünk, s hány jeles művészünket ragadta meg látvány, hány írónak, költőnek szolgált ihletforrásul az épület szimbolikus üzenete – hangsúlyozta Gaal György.

A Stúdium Kiadó vezetője, Tőkés Erika köszönetet mondott a Szent Mihály-plébániának és a nőszövetség Szent Rafael Körének, amiért lehetővé tették a kötet megjelentetését. A rendezvényen jelen volt Magdó János, Magyarország kolozsvári főkonzulja, aki elmondta: mindenkinek mást és mást jelent a felülmúlhatatlan szépségű főtéri Szent Mihály-templom, amely lelki táplálékot nyújt számunkra.

A műsor zenei részében közreműködött a Potyó István által vezetett kamarakórus (Starmüller Éva, Barazsuly Eta, Székely Melinda, Szakács Ágnes, Geréd István, Márton Szabolcs és Molnár Botond).

NAGY-HINTÓS DIANA, Szabadság, 2012. szeptember 27.