Van pápánk! Ferenc pápa - Jorge Mario BERGOGLIO

Az új pápa első szavai a hívekhez
Jean-Louis Tauran protodiakónus bejelentése után az új pápa, az argentin jezsuita Jorge Mario Bergoglio, eddig Buenos Aires érseke 20 óra 21 perckor kilépett a Szent Péter-bazilika erkélyére, és köszöntötte a híveket. Az eső ellenére a Szent Péter téren több mint százezren gyűltek össze, és ünnepelték az új pápát.

Ferenc pápa ezekkel a szavakkal fordult a hívekhez:

Testvéreim, jó estét!

Tudjátok, hogy a konklávé kötelessége, hogy püspököt adjon Rómának. Úgy tűnik, a bíboros testvéreim a világ másik végére mentek el érte, de itt vagyunk. Köszönöm a fogadtatást. A római egyházmegyei közösségnek megvan a püspöke: köszönöm!

Először is imádkozni szeretnék emeritus püspökünkért, XVI. Benedekért. Imádkozzunk érte együtt, hogy az Úr megáldja és a Szűzanya oltalmazza.

A Szentatya ezután elimádkozta a hívekkel a Miatyánkot, az Üdvözlégyet és a Dicsőséget, majd így folytatta:

Most pedig induljunk el ezen az úton: a püspök és a nép közös útján. A római egyház útja ez, azé a városé, amely a szeretetben minden egyházat vezet. A testvériség, a szeretet, a köztünk lévő bizalom útja ez. Imádkozzunk mindig egymásért, kölcsönösen. Imádkozzunk az egész világért, azért, hogy széles körű testvériség valósuljon meg.

Azt kívánom, hogy ez az út, amit ma elkezdünk az Egyházban, és amelyben engem az itt jelenlévő bíboros helynököm fog segíteni, gyümölcsöző legyen ennek a gyönyörű városnak az evangelizálásában!

Most szeretnék áldást adni, de előbb, előtte szívességet kérek tőletek: mielőtt a püspök megáldaná a népet, azt kérem, hogy ti imádkozzatok az Úrhoz, hogy Ő megáldjon engem: a nép imáját kérem, amely áldást kér püspöke számára. Mondjuk el csendben ezt az imát, a ti imádságotokat értem.

Ferenc pápa Urbi et orbi áldást adott minden jelenlévő hívőre, majd így búcsúzott tőlük:

Testvérek, elköszönök. Nagyon köszönöm, ahogy fogadtatok. Imádkozzatok értem, és hamarosan újra találkozunk! Holnap a Szűzanyához szeretnék menni imádkozni, hogy oltalmazza Róma egész városát. Jó éjszakát és jó pihenést!

Magyar Kurír (lt)


 

Az új pápa a jezsuita argentin Jorge Mario Bergoglio: a Ferenc nevet választotta
Krisztus 266. helytartója – az eddigi Buenos Aires-i érsek 76 éves. Nevét Jean-Louis Tauran protodiakónus bíboros jelentette be a Szent Péter-bazilika középső loggiájáról. Az új pápa a Ferenc nevet választotta: az első alkalom ez az egyház kétezer éves történetében, csakúgy, mint az, hogy az új pápa a Jézus Társaság tagja.

Jorge Mario Bergoglio, Ferenc pápa 1936. december 17-én született Buenos Aires-ben, olasz bevándorló munkáscsaládban. Ötgyermekes családban nőtt fel, édesapja Olaszországból vándorolt ki Argentínába, és a vasútnál dolgozott. Vegyészipari középiskolát végzett, majd a papi hivatást választotta. A szeminárium elvégzése után, 1958. március 11-én kezdte meg noviciátusát a Jézus Társaságában. Chilében végezte humán tanulmányait, majd 1963-ban visszatért Buenos Aires-be, ahol filozófiából szerzett diplomát a San José egyetemen. Ezt követően irodalmat, pszichológiát és filozófiát tanított Santa Fe Szeplőtelen Szűzanya intézetében, majd Buenos Aires-ben.

1969. december 13-án szentelték pappá. 1973-ban tette le örökfogadalmát a jezsuita rendben. 1973. július 31-én megválasztották Argentína jezsuita provinciálisának. Ezt a tisztségét hat éven át töltötte be. 1986-ban Németországban fejezte be doktori tézisét.
II. János Pál pápa 1992. május 20-án nevezte ki Buenos Aires segédpüspökévé. 1997-ben Buenos Aires koadjutor érsekévé nevezték ki, majd 1998-ban, Antonio Quarracino bíboros halálakor, az argentin főváros érseke lett.

Több lelkiségi könyv szerzője. A 2001-es rendes püspöki szinódus főrelátora volt, majd 2005 és 2011 között az argentin püspöki konferencia elnöki tisztségét töltötte be.
Boldog II. János Pál 2001. február 21-én kreálta bíborossá. Három vatikáni kongregációnak is tagja, 2005 óta az Argentin Püspöki Konferencia elnöke.

Bergoglio teológiai gondolkodásában inkább mértékletes, kész a párbeszédre. Küzd a társadalmi igazságtalanságok ellen, határozottan kiáll a szegények mellett. Aszketikus hozzáállással viszonyul a világhoz: tömegközlekedéssel jár, nem költözött be a főpapi rezidenciába, s állítólag még ételeit is maga készíti. Sokoldalú: jó szakács, szereti az operát, a görög műveltség barátja, Shakespeare és Dosztojevszkij a kedvenc írója.

Jól úszik, erős, holott gyerekkora óta tüdőproblémái vannak. A kevés szavú ember megszólalásainak súlya van a 40 milliós Argentínában, ahol a lakosság 90 százaléka katolikus. Karácsony és húsvét idején Bergoglio felkeresett beteg gyerekeket ápoló kórházakat, fogházakat, megmossa a betegek és foglyok lábát, de a közszereplés nem az ő műfaja.

Magyar Kurír és Vatikáni Rádió nyomán


 

Van pápánk!

 

A 115 választó bíboros március 13-án, szerdán megválasztotta Péter 266. utódát. 19 óra 6 perckor fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből, amely azt jelzi, hogy megszületett a döntés az új pápa személyét illetően a bíborosi kollégium kétharmados többségének köszönhetően.

A füstjelzést követően megszólaltak a Szent Péter bazilika harangjai és a térre összegyűlt hívek nagy örömujjongással fogadták a várva várt fehér füstöt.

Vatikáni Rádió


Fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből: HABEMUS PAPAM

A jeruzsálemi apostoli zsinatról olvassuk az Apostolok Cselekedeteiben:

„Mikor (Barnabás és Pál) elhallgattak, Jakab szólalt föl: Testvéreim, hallgassatok meg engem! Simon elbeszélte, hogyan mutatta meg ezelőtt Isten, hogy a pogányok közül akar magának népet választani. Ezzel megegyeznek a próféták szavai. Azt mondja ugyanis az Írás:

ezek után újjáépítem Dávid leomlott sátrát,
omladékait újjáépítem és helyreállítom,
hogy a többi ember is keresse az Urat,
valamint minden nép, melyet rólam neveznek el.

Az Úr mondja ezt és meg is teszi. Ez az ő örök határozata” (15, 14-17).

***

Lukács evangéliumában olvassuk (Lk 22.24-27): „Én úgy vagyok köztetek, mint a szolga”. Az egyház nem lehet Krisztusban Péter, a kőszikla nélkül. Azonban Péter nem magányos vezető, hanem az első a „tizenegy és társaik között”.

Középpontja annak az emberi közösségnek, amely az egyetlen, Legfőbb Pásztort (1Pét 5,4) követi, Isten népe minden pásztorának pásztorát. Péter ennek a Legfőbb Pásztornak látható helytartója a történelem minden pillanatában.

(vm)

Kapcsolódó:

 

A konklávé menete >>