Bál az árva gyermekekért

Kétszázan vettek részt Parajdon a szombati jótékonysági bálon, melyet a dévai Szent Ferenc Alapítvány támogatására rendeztek meg a sóbányában. A Böjte Csaba által vezetett alapítvány Parajdon, Felsősófalván és Szovátán is működtet egy-egy otthont a gyerekeknek.

Sobanya25_b

A parajdi sóbányában megrendezett bálon Seprődi Zoltán bányaigazgató és az est házigazdája nyitóbeszédében megköszönte a jelenlévőknek, hogy eleget tettek a meghívásnak, és ama nemes cél érdekében látogattak el a sóbányába, hogy segítsenek Csaba testvér árván maradt gyermekein.

„Szomorú szívvel állok most itt önök előtt, hiszen a rendezvény fővédnöke, Bajtai Erzsébet asszony nem lehet itt velünk, pedig amikor felkértem, minden meglévő programját lemondta csak azért, hogy segíthessen” – emlékezett vissza a bányaigazgató. A magyar nagykövet nagypénteken elhunyt feleségének emlékét Zsigmond Barna Pál, Magyarország csíkszeredai főkonzulja idézte meg.

Elmondása szerint Bajtai Erzsébet rengeteg időt töltött Zentán a nagyszüleinél, ahol megtapasztalhatta a kisebbségbe szorult magyarok mindennapi gondjait. Férje, Füzes Oszkár Bukarestbe való kinevezése után folyamatosan támogatta, segítette a kisebbségben élőket, részt vett az erdélyi magyarlakta települések rendezvényein, szívén viselte a csángók magyar nyelvű oktatásának kérdését. A sóbányába összegyűltek egy perc néma csenddel adóztak Erzsébet asszony emlékének.

Mivel Böjte Csaba nem tudott személyesen részt venni az esten, üzenetét levetítették. Ebben elmesélte, hogy amikor egy évig bányász volt egy hargitai kaolinbányában, a zordságukról és kegyetlenségükről híres bányászok saját életüket kockáztatva mentették ki társukat a beomlott törmelék alól. „Mert sokszor a zord arc mögött emberi szolidaritás, szeretet és bajtársiasság rejtőzik, míg a külső választékos modor sokszor semmi ilyesmit nem takar” – fejtette ki az alapítvány elnöke. Megköszönte a támogatók jóságát majd a „Szerencse fel!” bányászköszöntéssel búcsúzott.

Az est folyamán tombolát is húztak, és csendes aukció során elárvereztek több művészfotót, az így befolyt összeggel a Szent Ferenc Alapítványt támogatták a részvevők. A bányában felállított színpadon először a parajdi Szent Borbála-házban élő gyermekek daloltak, majd a színpad előtti téren táncot is roptak.

Az est végén Keresztes Ildikó és Baricz Gergő léptek fel, akikkel előadásuk előtt váltottunk néhány szót. Keresztes Ildikó kérdésünkre elmondta, hogy másodszor járt a parajdi sóbányában, és amikor Seprődi Zoltán igazgató megkereste, szívesen tett eleget a felkérésnek. „Tegnap Gergővel egy VIP bányalátogatáson vettünk részt, feledhetetlen élményben volt részük, olyan helyeken jártunk, ahova csak a bányászok léphetnek be” – mesélte az énekesnő, aki összekötve a kellemest a hasznossal, a fellépés mellett elsősorban édesapját látogatta meg Marosvásárhelyen, de a barátokra is jutott egy kis ideje.

Baricz Gergő már több jótékonysági eseményen fellépett Magyarországon, és elmondása szerint hatévesen egy egész hetet töltött a parajdi sóbányában. „Amikor pénteken levittek minket az alsóbb szintekre, kettős érzés tört rám, egyrészt meglepődtem azon, hogy annak ellenére, hogy idevalósi vagyok, mennyi mindent nem tudok a bányáról, másrészt büszke voltam arra, hogy a közelben születtem, így én is részese vagyok mindennek” – vallotta Baricz Gergő. A fiatal énekes a bányában való fellépést nemcsak különlegesnek, de – annak tudatában, hogy Böjte Csaba „gyermekeiért” teszi – magasztosnak is vélte.

Simon Eszter, Székelyhon.ro, 2013.04.07.