2013.03.22
Az 555 éve királlyá választott Hunyadi Mátyás képmása díszíti az idei Csíksomlyó expressz és Székely gyors zarándokvonatot, a szerelvény hatodszor visz majd zarándokokat a csíksomlyói pünkösdi búcsúra – jelentették be a vonatút szervezői budapesti sajtótájékoztatójukon. A Csíksomlyó zarándokvonat május 17-én Szombathelyről indul, majd Budapesten a Székely gyors kocsijai is csatlakoznak a négynapos útra.
Mariazellbe is indul zarándokvonat
Mariazellbe is indul zarándokvonat az idén a csíksomlyói búcsúra és a Czestochowába utazó szerelvényeken kívül – jelentette be Budai László, a Misszió Tours Utazási Iroda vezetője Budapesten. A zarándokvonatok fővédnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke. Mariazellbe szeptember 28-án indul a vonat, és másnap érkezik haza. A tervek szerint mintegy ezer embert visz az ausztriai zarándokhelyre, akik elhaladnak a semmeringi útszakaszon is, amely a világörökség része, az utolsó kilométereket autóbusszal teszik meg – mondta Budai László.
A Fekete Madonna zarándokvonat utasai Czestochowába és Krakkóba is ellátogatnak június 24. és 27. között, ennek a csoportnak Beer Miklós váci megyés püspök lesz a lelkivezetője, közölte. Úgy fogalmazott: „lelkük van ezeknek a vonatoknak”, lesz rajtuk kihangosítás, amelynek segítségével előadásokat, elmélkedéseket, közös imákat, énekléseket és idegenvezetést tartanak.
Különös jelentőségű zarándoklatok
Veres András szombathelyi megyés püspök, a mariazelli zarándokút lelki vezetője azt mondta: különös jelentőségűvé váltak az utóbbi két évtizedben a zarándoklatok az emberek életében. Beszámolt arról, hogy Szombathelyről az elmúlt 20 évben csoportok százai indultak Mariazellbe, és ebben szerepet játszik az is, hogy a kommunizmus idején a vasfüggönytől keletre nem lehetett oda zarándokolni, s ezt szeretnék pótolni a hívek. Megemlítette, hogy ő maga kétszer járta meg már gyalog a Szombathely–Mariazell mintegy 150 kilométeres távolságot. Utalt arra, hogy a 11. században Mariazellben egy remete telepedett le, akitől sokan kértek lelkivezetést, majd Nagy Lajos király templomot építtetett oda, ő „tette igazán naggyá” a helyet.
Mint mondta, a vonatos zarándoklat előnye, hogy egyszerre többen együtt tudnak lenni lelkileg, így a búcsújáróhelyen lévő szertartásokra „intenzívebben fel lehet készülni”. Tapasztalata szerint „hívő és nem hívő ember egyaránt szívesen megy zarándokolni”, mert az ilyen típusú utazás nemcsak a hívőknek lehet feltöltődés.
Szendrey András, a MÁV Nosztalgiavonat Kft. igazgatója terveik között említette, hogy több tízezres utaslétszámot szeretnének elérni az idén, ennek érdekében átalakították az értékesítési rendszerüket, és az utasokat kiszolgáló irodájukat is fejlesztették. Kitért arra is, hogy törzsutas-igazolvánnyal kedvezményeket kaphatnak a zarándokok.
Szerző(k): Krónika, 2013. március 22.