2013.08.14
Négy kontinens, kilenc ország, öt nyelv, 100 szociális testvér, egy szív
Augusztus 9–13. között 11 szociális testvér érkezett különböző országokból Erdélybe, hogy megtapasztalja a globalizáció kihívásait ebben a régióban. A Kárpát-medencében 14 helyen zajlanak ugyanebben az időben azok a projektek, amelyek a szociális testvérek konkrét szolgálati helyeit érintik: a vendég testvérek valóságos munkába viszik kérdéseiket és meglátásaikat, hogy saját bőrükön szerzett tapasztalataikat átimádkozva föderációs találkozójuk zárónapjain majd együtt reflektáljanak arra, miként válaszolhatnak a globalizáció kihívásaira.
Romániában három helyen zajlottak ilyen műhelyek: nemzetközi teamek dolgoztak Marosfőn a Farkas Ibolya testvér által szervezett gyermektáborban és Gyimesben a Fogarasi Edit testvér által felajánlott Hit és Fény fogyatékkal élők számára szervezett táborában. Kolozsváron Farmati Anna testvér vezetésével azzal ismerkedtek, hogyan építhet a média közösséget, mi a felelőssége egy multikulturális, több felekezetű/vallású országban, hogyan szolgálhatja a katolikus média az itteni közösséget?
A program hátteréről a média-munkacsoportban résztvevők meséltek.
A Szentlélek gyűjtött össze minket 90 évvel ezelőtt, most is megtapasztaljuk jelenlétét, vezetését a Szociális Testvérek Társaságának Föderációs Találkozóján, melyen azt keressük, közösségünk karizmájából milyen válaszokat adhatunk a globalizáció kihívásaira?
Bottari di Castello apostoli nuncius celebrálta az ünnepi szentmisét Budapesten, a Boldog Salkaházi Sára-templomban, amellyel megkezdtük az augusztus 1–15. között szervezett, több helyszínen zajló konferenciánkat. Mi a globalizáció? Jellegzetességei mit jelentenek a hívő ember számára? Hogyan építhetjük Isten országát a globalizáció negatív és pozitív hatásaival együtt élve? Mi a mi felelősségünk, mi a mi feladatunk, hogy Jézus munkatársaiként szolgáljuk a több életet?
Ezen a találkozón nemcsak előadásokat hallgattunk, beszéltünk, gondolkodtunk, hanem mi magunk is valóban megéltük a globalizáció folyamatát, ahogy a kiscsoportos megbeszéléseken megosztottuk egymással különböző szolgálati területeinken szerzett tapasztalatainkat. Mi, az Amerikai Egyesült Államok, Kanada, Mexikó, Fülöp-szigetek, Tajvan, Kuba, Szlovákia, Magyarország és Románia területén élő és dolgozó szociális testvérek ebben a három hétben az egész világot képviselve figyeltünk a Szentlélekre.
Az első héten, Kassán különböző előadásokból kiindulva reflektáltunk a globalizáció jelenségére. Berkecz Franciska testvér (társaságunk történetének segítségével) föderációnk három ága közös spiritualitásának forrásaihoz vezetett minket. Teológiai nézőpontból Agbonkhianmehe Orobator jezsuita professzor, a kelet-afrikai tartomány provinciálisa inspirált gondolkodásra: hogyan látja Isten a jelen világot? Dr. Anna Záborská európai parlamenti képviselőasszony előadásai által egy keresztény politikus szemével vizsgálhattuk, mi történik körülöttünk.
Egy célért, közösségünk jövőbeli tevékenységének érdekében együtt dolgozva magunk is szembesülünk a világok és kultúrák találkozásának kihívásaival. Négy nyelven kommunikálva belső munkára és sok türelemre van szükségünk, hogy tudatosan keressük és megtaláljuk a módot: hogyan érhet el üzenetem a másikhoz? Simone Campbell amerikai testvér arról számolt be, hogy az angol–spanyol tolmácsolásnál döbbent rá: a kubai és mexikói emberekhez különbözőképpen érkezik meg ugyanaz a spanyol kifejezés.
Szolgálatainkat is lényegileg érintő kérdésként emelkedett ki, hogy oda tudom-e adni magam egy találkozásba úgy, hogy a tőlem különböző kultúrából jövő, más személyiséggel rendelkező társam tapasztalatai megérinthessenek, átalakítsanak? Ki tudok-e lépni saját komfortzónámból, szokásaimból, félre tudom-e tenni előítéleteimet, hogy valóban meghalljam, megértsem a másikat?
A média-munkacsoport – amelynek résztvevői megismerkedtek a Vasárnap és Keresztény Szó szerkesztőségével, a Mária Rádió helyi stúdiójával, a RTV magyar adásának vallási műsorával – nagy ajándékként élte meg, hogy itt lehetett, hiszen, ahogy az egyik amerikai résztvevő megrendülten vallotta: „az e földön élők évszázadok óta élik a kultúrák és vallások találkozásának történetét, annak minden ajándékával és fájdalmával”.
A Szociális Testvérek Társasága arra hivatott minden korban, így most is, hogy „kezét a kor ütőerén tartva” figyeljen a Szentlélekre, és cselekedjen a megszentelő szeretet küldetésében, hogy épüljön Isten országa az egyesek lelkében, a hazában és a társadalomban. Köszönjük, ha a kedves olvasók velünk imádkoznak, hogy ez teljesüljön.
Simone Campbell, Washington DC
Chris Machado, Kalifornia
Törőcsik Júlia, Magyarország
Szentes Judit, Magyarország
Farmati Anna, Kolozsvár
Vasárnap