Gyónni jó – gyerekeknek is!

 

Gyónni jó – gyerekeknek is!

 

A Szentírás szava

„Fölkelek és visszatérek atyám házába!” (Lk 15,18)

„Vegyétek a Szentlelket! Akinek megbocsátjátok bűnét, az bocsánatot nyer.” (Jn 20,22)

„Isten a kevélynek ellenáll, az alázatosnak pedig kegyelmet ad… Valljátok meg tehát egymásnak bűneiteket!” (Jak 4,6 és 5,16)

 

Mért jó gyónni?

- Jó elmondanunk valakinek, ami belül szorongat. Még jobb, ha valaki mondja azt nekünk: ne aggódj, nincs semmi végleg elrontva. A gyónásban a pap Krisztus erejében mondja ki a bűnbocsátó és az újrakezdésre biztató szavakat.

- Hajlamosak vagyunk, hogy mások előtt hibátlannak mutassuk magunkat. A gyónás őszinte lelkületre nevel. Amikor Krisztus képviseletében egy embernek megvalljuk bűnünket, kényszerítve vagyunk arra, hogy őszintén szembenézzünk az igazsággal, saját gyöngeségünkkel.
- A bűn nem magánügy. Mulasztásainkkal, rossz példánkkal kárt okozunk az Egyház közösségének. Ezért bűneinkért az Egyház képviselője előtt kérünk bocsánatot. Ő pedig Krisztus és az egyházi közösség nevében mondja ki a bűnbocsátó szavakat. Nem tartjuk magukat tökéletesnek, de hiszünk Krisztus megbocsátó jóságában. Az Ő erejében merünk minden hiba után új életet kezdeni.

- A bűn bevallásától nem kell félned! A gyóntató papot a legszigorúbb titoktartás kötelezi. A gyónásban hallottakat még élete árán is titokban kell tartania. A pap ismeri a lelket és a bűnök mélyét: egyrészt mert sokakat gyóntat, másrészt mert tudja, hogy önmaga is botló ember.

 

Hogyan gyónjunk?

- Keresztet vetek, és ezt mondom: „Gyónom a mindenható Istennek és neked, lelki atyám: utoljára gyóntam..., azóta ezeket a bűnöket követtem el…” (A gyónásban meg kell vallani a súlyos bűnöket, azok számát és esetleges súlyosbító körülményeit. Pl. súlyosbítja a lopást, ha nagyon szegénytől loptam. Ha valaki valamely halálos bűnt szándékosan elhallgatna, gyónása érvénytelen. Jó meggyónni a kevésbé súlyos bűnöket és gyakori hibáinkat is.)

- A bűnök fölsorolását így fejezem be: „Más bűnömre nem emlékszem.” Ekkor elbeszélgetünk az atyával, meghallgatjuk a tanácsait, megbeszéljük az elégtételt. - Ezután így szól: „Bánd meg bűneidet!” - Ekkor pl így imádkozok:

- „Istenem, szeretlek Téged, ezért teljes szívemből bánom minden bűnömet, mert azokkal megbántottalak. Erősen fogadom, hogy a jóra törekszem és a bűnt, és a bűnre vezető alkalmakat elkerülöm!”

- Az atya ekkor föloldozást ad, keresztet vetek, és együtt adunk hálát: „Magasztaljuk Istent, mert jóságos hozzánk.” - „Mert örökké szeret minket.” - „Isten megbocsátotta bűneidet. Menj békével!” - „Istennek legyen hála!”

- A gyónás után néhány percig hálát adok Jézusnak a szentgyónás kegyelméért. Majd lehetőség szerint elvégzem az elégtételt.

 

Egy megtérő vallomása

„Megalázhatja-e magát jobban az ember, mint amikor minden vétkét egy másik, csekély értékű embernek elmondja, és minden hiúságát elfojtva oly rossznak és gyarlónak mutatkozik, amilyen a valóságban, és amilyennek egyébként nem szeretné, ha tartanák? - Volt erőm e győzelmet kivívni magam fölött, s a pap előtt nem restelltem keserű könnyekre fakadni, és elbeszélni életem legszertelenebb élményeit is...”  (Széchenyi: Napló)

 

Ha Isten szeretetében bízva, és elfogadva szolgájának segítségét, visszatérsz az atyai házba, megtapasztalod, hogy eddig talán nem ismert szép és nagy dolgok indulnak az életedben. Ha kiengesztelődsz Istennel és embertársaiddal is, szívedben megszületik a béke, sok minden újjászületik benned és körülötted.

 

LETÖLTHETŐ VÁLTOZAT (PDF)