„Legyünk az Atya irgalmasságának valódi jelei!”Ezzel a mottóval zajlottak Csíksomlyón a Pasztorális Napok, 2016. május 2-3. között. A főegyházmegyei Pasztorális Bizottság által szervezett rendezvényen a papok és szerzetesek mellett részt vettek lelkipásztori munkatársak, plébániai önkéntesek, kisebb számban hitoktatók, és jó néhány lelkes érdeklődő.
A rendezvény az Irgalmasság Kapuján való ünnepélyes bevonulással és szentmisével kezdődött. Nt. Tamás József segédpüspök úr szentbeszédében arra buzdította a résztvevőket, hogy igyekezzenek a szentév kegyelmeit értékesíteni a maguk számára, elsősorban azzal, hogy sértődöttségüktől igyekeznek szabadulni, komolyan véve a Miatyánkban mondott kérést: „bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsájtunk az ellenünk vétkezőknek.”
Ft. György Alfréd kamilliánus szerzetes előadásában az egyházról mint gyógyuló és gyógyító közösségről beszélt, arra irányítva a figyelmet, hogy minden irgalmas arc sebzett; sebeinket el kell fogadnunk, mert sebek nélkül nem lehetünk az Atya irgalmasságának követei.
Ft. Vik János, a Kolozsvári BBTE Teológia Karának dékánja megvilágította azokat az előzményeket és indokokat, amelyek a szentév meghirdetéséhez vezettek, kiemelve a Szentatya sokat hangoztatott gondolatát: az egyházunk jövője attól függ, hogy tud-e menedékké válni az elesettek, a peremre szorultak és üldözöttek számára. A szentévben a pápa nem üres aktivizmust szorgalmaz, hanem azt, hogy életszabállyá tegyük az irgalmasság elsőségét. Az előadó hangsúlyozta, hogy tanulnunk kell a szegényektől és az elesettektől: ne szégyelljük saját szenvedéseinket, szegénységeinket, hanem tudatosan vállaljuk fel, hiszen Isten feltétel nélküli irgalmas szeretete ott tud megérinteni bennünket, ahol a szenvedéseink zajlanak.
Ft. Böjte Csaba ferences atya az irgalmasság iskolájáról beszélt: hogy mennyire fontos az irgalmas lelkület kialakítása, finomítása már a gyerekekben, hiszen a nap minden percében találkozhatunk olyan élethelyzetekkel, amikor gyakorolnunk kell az irgalmasság testi és lelki cselekedeteit. Az előadás végén a résztvevők meghallgathatták az egyházmegyénk legidősebb papjának, Bíró János Antal atyának a tanúságtételét.
A program második napja egy kerekasztal-beszélgetéssel kezdődött, melynek résztvevői elmondták, hogyan tapasztalják Isten irgalmasságát és mindenhatóságát azon a területen, ahol élnek, dolgoznak. Az előző nap előadásában érintett témára is visszatértünk: mit jelent észrevehetően közeledni az „utolsókhoz”, Ferenc pápa kérése szerint: megnyitni a szívünket azok felé, akik a modern világ perifériáin élnek. A résztvevők elmondása szerint a „perifériára szorult” testvéreink nem csupán a szegények, az üldözöttek, a fogyatékkal élők, hanem sok mellettünk élő katolikus testvérünk: peremre szorultak lehetnek az elváltak és újraházasodottak, az abortuszon átesett családok, a függőségben szenvedők.
A hallott tanításokat a résztvevők kiscsoportos beszélgetések és sokszínű műhelymunkák révén mélyítették el. A csíkszeredai Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató központ munkatársainak segítségével a résztvevők egy csoportja megtapasztalhatta, milyen a fogyatékkal élő fiatalokkal való közös munka. Bakó Mária Hajnalka vezetésével nemcsak a kórházi beteglátogatás és a betegpasztoráció módszertanában mélyültek el az érdeklődők, hanem igyekeztek megérteni a betegségek kialakulásának lelki okait, megelőzési lehetőségeit is. Darvas Piroska segítőnővér a hétköznapok lelkigyakorlatának végzésére és vezetésére buzdította a résztvevőket. Egy 12 fős csoport „Az irgalmasság arcai” című interaktív élménykiállítást járta végig. De lehetőség volt arra is, hogy egészen új megközelítésben mélyítsék el a résztvevők a hallottakat: a kreatív kézműves műhely résztvevői Dánél Sándor keramikus vezetésével olyan agyagtárgyakat készítettek, amelyek az irgalmasság cselekedeteihez használhatók. A munka során pedig egy fontos tanulság fogalmazódott meg: bármilyen munkát is végezzünk, egyformán fontos a kellő alázat, a megfelelő hozzáértés és a végtelen igényesség.
A rendezvény keretében történt meg a Verbum gondozásában megjelent „A szív útja az irgalmasság kapujához” című, a szentévi zarándokok számára készített útmutató füzet bemutatása.
Az előadások hanganyagai:
4. Bíró Antal OFM tanúságtétele
Molnár Izabella