BŰNBÁNATI LITURGIA GYERMEKEK SZÁMÁRA
A szertartás tárgya: ISTEN HIV MINKET
A bűnbánati szertartásnak ez a mintája alkalmas olyan kisebb gyermekek számára is, akik még nem járultak a szentgyónáshoz.
A bűnbánati szertartást a gyermekekkel együtt kell előkészíteni. Tudjanak arról, hegy mi az értelme és célja ennek a szertartásnak! Tudják jól az énekeket, ismerjék némileg a Szentírás felolvasandó szakaszát, gyakorolják be az általuk mondandó szövegeket, továbbá teendőiket és azok egymásutánját!
Üdvözlés, bevezető ének
A templomban vagy más megfelelő helyen egybegyűlt gyermekeket a szertartás vezetője barátságos szavakkal köszönti, röviden elmondja, hogy mire való ez a szertartás, valamint ismertéti az egésznek a menetét.
Olvasmány
Ezt a szertartás vezetője ilyenformán vezetheti be: Kedves gyermekek! Amikor megkereszteltek minket, mindnyájan Isten fiai és leányai lettünk. Isten a mi Atyánk, és szeret minket, de lelkünkre köti, hogy mi is szeressük őt teljes szívünkből. Azt is akarja, hogy jók legyünk egymáshoz, és igy mindnyájan boldogan éljünk. Ám az emberek sokszor nem követik Isten akaratát. Azt mondják: "Nem fogadok szót. Azt csinálom, amit én akarok." Nem engedelmeskednek Istennek, nem hallgatnak szavára. Hányszor viselkedtünk mi is így!
Ez a bűn. Ez fordít el minket Istentől. Ha igazán nagy bűnt követünk el, akkor egészen el is szakadunk Istentől. Es Isten? Mit tesz, ha valaki elhagyta őt? Mit cselekszik, ha letérünk a jó útjáról, és ezzel az örök boldogságunkat kockáztatjuk? Haragjában ő is elfordul-e tőlünk? Hallgassátok csak, mit is mond nekünk!
EVANGÉLIUM Szent Lukács könyvéből (15, 1-7)
Egy alkalommal vámosok és bűnösök jöttek Jézushoz, hogy hallgassák. A farizeusok és az írástudók méltatlankodtak miatta. „Ez bűnösökkel áll szóba, sőt eszik is velük” – mondták. Erre mondott nekik egy példabeszédet: „Ha közületek valakinek van száz juha, és egy elvész belőlük, nem hagyja-e ott a pusztában a kilencvenkilencet, hogy keresse az egy elveszettet, amíg meg nem találja? Ha megtalálja, örömében vállára veszi, hazasiet vele, összehívja barátait és szomszédait: Örüljetek ti is – mondja –, mert megtaláltam elveszett bárányomat! Mondom nektek, éppen így nagyobb öröm lesz a mennyek országában egy megtérő bűnösön, mint kilencvenkilenc igazon, akinek nincs szüksége rá, hogy megtérjen.
Ezek az evangélium igéi.
HOMILIA
A homília legyen rövid! Hangoztassa Isten irántunk való szeretetét, és egyben adjon indítást a lelkiismeretvizsgálatra is.
LELKIISMERETVIZSGÁLAT
A gyermekek lelkiismeretvizsgálata alkalmazkodjék felfogó képességükhöz, és a szertartás vezetője kísérje rövid útbaigazítással! Iktasson bele megfelelő csendes időt is!
A bűnbánat felindítása
A következő litániaszerű könyörgéseket vagy a szertartás vezetője, vagy egy gyermek (vagy több is) a jelenlevőkkel váltakozva olvassa.
- Istenünk és Atyánk! Sokszor nem viselkedtünk úgy, amint gyermekeidhez illik.
H: Te mégis szeretsz és hívsz minket.
- Szüleinket és nevelőinket megbántottuk.
H: Te mégis szeretsz és hívsz minket.
- Veszekedtünk, és rosszat mondtunk egymásnak.
H: Te mégis szeretsz és hívsz minket.
- Otthon és az iskolában hanyagok voltunk, szüleinknek, testvéreinknek, társainknak nem segítettünk.
H: Te mégis szeretsz és hívsz minket.
- Hiúsággal és hazugsággal vétkeztünk.
H: Te mégis szeretsz és hívsz minket.
- Tehettünk volna jót, de elmulasztottuk.
H: Te mégis szeretsz és hívsz minket.
Most Jézussal, akinek testvérei vagyunk, Atyánkhoz fordulunk, és kérjük, hogy bocsássa meg bűneinket! Mind együtt mondják:
Miatyánk, ki vagy a mennyekben: szenteltessék meg a te neved; jöjjön el a te országod; legyen meg a te akaratod, amint mennyben, úgy a földön is Mindennapi kenyerünket add meg nekünk ma; és bocsásd meg a mi vétkeinket, miképpen mi is megbocsátunk az ellenünk vétkezőknek; és ne vigy minket a kísértésbe, de szabadíts meg a gonosztól!
Bánat és erősfogadás
Kézzelfoghatóvá tehetjük ezt valamilyen külső jellel is, például, ha alkalmasan megvalósítható: a gyermekek egyenként, kezükben gyertyával az oltárhoz vagy más megfelelő helyre vonulnak, ott gyertyájukat meggyújtják e szavakkal:
Mennyei Atyám! Bánom és fájlalom mindazt a rosszat, amit elkövettem, és mindazt a jót, amit elmulasztottam. Komolyan törekszem arra, hogy megjavuljak, különösen... (itt egy meghatározott jófeltételt nevez meg) és hogy mindig a te fényességedben járjak.
(A gyertya helyett, vagy vele együtt, a bánatimát és a Jó feltételt Írásban az oltárra vagy erre a célra odakészített asztalra tehetik le. Ha azonban nagy a gyermekek száma, vagy más körülmény miatt ez nem valósítható meg, a szertartás vezetője szólítsa fel őket, hogy a bánatimát közösen mondják el az erősfogadás általános szándékával.)
A szertartás vezető imája
Isten, a mi Atyánk, mindig visszahív minket, ha letértünk az igaz útról, és szívesen megbocsátja a rosszat, amit elkövettünk. Irgalmazzon tehát nekünk a mindenható Isten, bocsássa meg bűneinket, és vezessen el az örök életre! H: Amen.
A szertartás vezetője felszólítja a gyermekeket, adjanak hálát Istennek, például alkalmas énekkel. Ezután elbocsátja őket.
Forrás: Bűnbocsánat és Oltáriszentség (szertartáskönyv) Budapest 1976.