2016.11.01
Háromnapos ünnepi rendezvényre várták az érdeklődőket Gyimesbükkön október 21–23. között. A gyimesi nagytemplom felszentelésének negyvenedik és a Dani Gergely Általános Iskola névadó ünnepségének tizedik évfordulója alkalmából a visszatekintés, a hála, a nagyjainkra való emlékezés légkörében töltekezhettek a résztvevők.
Pénteken a Dani Gergely Általános iskola volt a rendezvények színhelye. Az iskolai műsort Nagy-Galaczi Hajnal igazgatónő nyitotta meg. Köszöntője után a résztvevők a Dani Gergely életéről szóló filmet tekinthették meg, amelyben édesanyja meséli el a Dani-család életét a lemhényi házban, azt, hogy miként teltek a mindennapok egy nagycsaládban és hogyan volt lehetséges, hogy a gyermekek nagy része egyetemi diplomát szerzett. A film megtekintését követően az alsó tagozatos gyermekek rajzokat készítettek Dani Gergely életéről, a nagyobbak pedig fogalmazásokat írtak és vetélkedőn vettek részt, tizenegy négyfős csapatba szerveződve. A zsűri tagjai között volt Dani Gergely unokaöccse és Csiby József, Brassó belvárosi plébános, aki az esti szentmisét és elmélkedést is tartotta. A közönség soraiban ott volt Dani Gergely testvére, Ilonka néni, aki Medgyesről érkezett. Tankó Előd kántor és pedagógus vezetésével a tanulók gyimesi táncokat – ahéjszát, kerekest, lassú magyarost és csárdást –, valamint énekeket adtak elő.
A szombati délelőtt folyamán a rendezvénysorozat résztvevői két program közül választhattak. Kosteleken P. Rupert Mayer német jezsuita szerzetes születésének 140. évfordulójára emlékeztek, aki tábori lelkészként szolgált az I. világháború alatt a magyar–román fronton, példamutató életéért II. János Pál pápa 1987-ben a boldogok sorába iktatta. Málnási Demeter kosteleki plébános szervezésében versek szavalása, katonadalok eléneklése következett, majd szentmisén emlékeztek a hősi halált halt katonákra. Ezzel párhuzamosan, az érdeklődők részt vehettek egy cserkésztúrán is, amely Áldomáspataktól a Mária-úton át vezetett a Rákóczi-várig. A túra a ködös, hideg idő ellenére jó hangulatú volt, a cserkészek Dani Gergely egykori gyimesi plébános életével kapcsolatos feladatokat oldottak meg.
A rendezvény további színhelye a Szükségtemplom volt, amely Gyimesbükk életében azért is meghatározó épület, mert a Nagytemplom felépítését megelőzően itt voltak a szentmisék. Ott már a rendezvényt megelőzően megnyitották a gyimesi hagyományokat, a település életét meghatározó személyeket bemutató kiállítást. A népviselettől kezdve a gyimesi háborús hősökig több témában állítottak ki tárgyakat, amelyeket a település lakói ajánlottak fel.
A templom felszentelésének 40. évfordulóján túl a 20. század négy nagy püspökének és érsekének (Gróf Mailáth Gusztáv Károly, Márton Áron, Dr. Jakab Antal, Bálint Lajos) is emléket állított a rendezvény. Dr. Vencser László, az Ausztriai Idegennyelvű Pasztoráció országos igazgatója és a Linzi Egyházmegye Idegennyelvű Pasztoráció vezetője tartott rövid előadást a püspökökről, majd Varga Gabriella méltatta a Jakab Antal szentbeszédei című kétkötetes gyűjteményt. Az esti szentmisét és elmélkedést Vencser László tartotta.
Vasárnap, október 23-án reggel az Ezeréves Határnál, a Kontumáci kápolnánál megáldották az újonnan felállított emlékkeresztet, melyet a gelencei háromszékiek adományoztak Dani Gergely iránti tiszteletből. A keresztkészítő Kelemen Dénes tanító bemutatta az alkotást, amelynek kicsinyített mása a Vatikáni Múzeumot díszíti. Versekkel és dalokkal emlékeztek ’56 hőseire.
A gyimesbükki nagytemplom felszentelésének emlékezetében telt a vasárnap délelőtt. Jakab Antal Püspök 40 évvel ezelőtt, 1976-ban szentelte fel a templomot, a templom freskóit pedig Lukácsovits Magda készítette el 1975–1976 között. Felidézték a templomépítés pillanatait, illetve bemutatták a templom művészi értékét is. Első előadó Hatzack Idmar nyugalmazott diakónus volt, majd Hegedűs Enikő művészettörténész tartott előadást szintén a templom freskóiról. A szentmise homíliájában Tamás József püspök kiemelte, milyen fontossággal bír egy templom a megmaradásra törekvő közösség életébe. A szentmise a 40, 50, 60, 70, 80 évesek kortárstalálkozó eseménye is volt egyben, amit a plébánia udvarán elhelyezett domborművek leleplezése követett, amelyek emléket állítanak a 20. század nagy püspökeinek. Hálával emlékeztek meg a jelenlévők a 20. század lelkipásztorairól, a Dani Gergely templomépítő lelkipásztor 21 gyermeket vállalt szüleiről, példát állítva ezzel a mai családok számára.
A rendezvények célja az volt, hogy visszatekintve nagyjaira, felismerve értékeit megerősödjék a közösség mind hitében, mind önazonosságába és az Isten iránti szeretetben.
Hoch Judit
Vasárnap, 45. szám