D. a J. Kr.!
Valamennyi Főtisztelendő Főesperesi Hivatalnak
Székhelyükön
Tartalom:
Tavaszi papi rekollekció és szenátor választás programja
Szeretettel kérjük Főtisztelendő Testvéreinket, hogy a mellékelt értesítő körlevelet kézhezvétel után sokszorosítsák és juttassák el kerületük minden egyes lelkipásztorához.
A most sorra kerülő, tavaszi rekollekciót is főegyházmegyénk Millenniumi jubileumára való előkészület jegyében tartjuk.
A lelki nap megtartása az alábbi beosztás szerint alakul:
I. kör :
– Május 25–én – hétfőn – Marosvásárhelyen;
– Május 26–án – kedden – Gyergyószentmiklóson;
– Május 27–én – szerdán – Csíksomlyón;
– Május 28–án – csütörtökön – Székelyudvarhelyen;
II. kör:
– Június 8–án – hétfőn – Kézdivásárhelyen;
– Június 9–én – kedden – Sepsiszentgyörgy-Szent Benedekben;
– Június 10–én – szerdán – Kolozsváron;
– Június 12–én – pénteken – Gyulafehérváron.
A rekollekciós nap programja:
a.) Előadás témája: Múltunk és jelenünk – főegyházmegyénk történetének súlypontjai.
Előadó: Ft. Msgr. Prof. Dr. Marton József nagyprépost.
A választás lebonyolításával megbíztam: Ft. Msgr. Potyó Ferenc általános helynök, irodaigazgatót. (v.ö.678–2009. sz. leirattal)
c.) Millenniumi sematizmus és egyéb tervezett kiadványok szerkesztésének kérdése.
d.) Fényképkészítés a millenniumi sematizmushoz.
Külön szakember készít felvételt, a jelenlevő Paptestvérekről, minden központban. Ezért lehetőleg senki ne hiányozzon!
A felvételre mindenki készüljön elő. Reverendában vagy papi civilben készítessen felvételt, beleértve a nyugdíjasokat is.
Minden központban a szokott időben tartsák meg a koncelebrációs szentmisét, a kerület valamennyi papjának részvételével. A szentmisét követően hagyományos elmélkedésen vesznek részt és utána elvégezhetik szentgyónásukat.
Az előadást és megbeszélést lehetőleg közös ebéd kövesse.
Amennyiben igény mutatkozik a rekollekciós téma további megbeszélésére, folytatni lehet az ebéd után is.
A Paptestvérek lelki megújulása szolgálja híveink hatékonyabb szolgálatát.
Imádságos köszöntéssel –
Gyulafehérvár, 2009. május 15.
†György s.k.
érsek
Papi Szenátus újraválasztása
Főegyházmegyénk Papi Szenátusának mandátuma folyó év augusztus 31-ével lejár. Egyházi Törvénykönyvünk, a C.I.C. II. rész – III. fejezetében: De Consilio Presbyteriali et de Collegio Consultorum címen, a 495–502. kánonokban előírja, hogy minden egyházmegyében, meghatározott célokkal állítsák fel a Papi Szenátust.
Papi Szenátusunk tizenkét választott tagját 2004-ben a főegyházmegye kilenc központjában, a szolgálatot végző papság választotta meg. Ezt egészítettük ki a jogszerinti, illetve az általam kinevezett tagokkal huszonnégyre, amit a főegyházmegyénk nagy kiterjedése indokol.
A nyári szabadságolás nem tenné lehetővé a későbbi választást, ezért használjuk ki a most sorra kerülő rekollekciós összejövetelt választásra.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye Papi Szenátusának és a Tanácsosok Testületének Szabályzata többek között az alábbiakat tartalmazza:
„4. A Gyulafehérvári Főegyházmegyében a Papi Szenátus 24 tagból áll, akikből 12 választott tag, 5 hivatalból jogszerinti tag és 7 kinevezett tag.
5. Választás útján a papi lelkinapok körzetei küldenek tagokat a következő beosztásban:
Egy-egy küldöttet választ az Alcsík–Kászoni, Felcsíki, Gyergyói, Székelyudvarhelyi, Kézdi-Orbai, Sepsi-Barcasági, Gyulafehérvári, Hunyadi és Szeben–Fogarasi főesperesség, valamint a teológiák (gyulafehérvári, kolozsvári fakultás és a gyulafehérvári kisszeminárium pap-tanárai)tanári kara.
Két-két küldöttet: Marosvásárhelyen (Marosi, Küküllöi és Erzsébetvárosi főesperesség), Kolozsváron (Kolozs-Dobokai, Aranyos–Tordai, Belső-Szolnoki főesperesség).
6. Választójoggal rendelkeznek és választhatók:
a.) A főegyházmegyébe inkardinált világi papok;
b.) A főegyházmegyében tartózkodó és annak javára valamilyen hivatalt betöltő egyházmegyés és szerzetespapok (498.k.1-2).”
A szenátor választás a következőképpen alakul:
–Marosvásárhelyen 2 szenátort választanak. Egyet a Marosi kerület, a másikat pedig az Erzsébetvárosi és Küküllői kerületek részére,
–Gyergyószentmiklosón 1 szenátort választanak, a Gyergyói főesperesi kerület részére,
–Csíksomlyón 2 szenátort választanak. Egyiket az Alcsík–Kászoni kerület, a másikat pedig a Felcsíki kerület részére,
– Székelyudvarhelyen 1 szenátort a kerület képviseletére,
– Kézdivásárhelyen 1 szenátort, a Kézdi–Orbai kerület részére,
–Sepsiszentgyörgyön 1 szenátort, a Sepsi–Barcasági kerület részére,
–Kolozsváron 2 szenátort, a Kolozs–Dobokai, a Belső–Szolnoki és az Aranyos–Tordai kerületek részére.
–Gyulafehérváron 1 szenátort, a Gyulafehérvári, Hunyadi és Szeben–Fogarasi kerületek részére.
Egyben közlöm a választás levezetésére vonatkozó legfontosabb tudnivalókat, amelyeket a választáson résztvevő Paptestvéreknek ismerniük kell:
a). – a választáson csak az illetékes aktív papok vehetnek részt és választhatók meg. Aktívnak számítanak a plébániát vezető nyugdíjasok is.
b). – a választások gyakorlati levezetésével Ft. Msgr. Potyó Ferenc általános helynökömet bíztam meg, aki a részleteket majd a helyszínen ismerteti.
c). – a választást megelőzően ismertessék a szenátor jogait és kötelességeit, valamint azokat az elvárásokat, amelyeket a kerület papsága igényel képviselőjétől.
d). – lehetőleg állítsanak két vagy több jelöltet, akikre leadhatják szavazataikat.
e). – a választás kizárólag titkos szavazással történjék, amelybe senki és semmilyen címen befolyást nem gyakorolhat. A szavazatokat a bizottság, az összes választók jelenlétében számolja meg – táblára jegyezve a szavazatot kapott személyek nevét – megjelölve a szavazatok számát is. Megválasztottnak tekintendő, aki, vagy akik (ha kettőt választanak) a legtöbb szavazatot kapták. Egyenlő szavazatok esetében a megbízott elnök dönti el, hogy a kettő közül ki legyen a megválasztott.
f). – A választás kimeneteléről két példányban jegyzőkönyvet vesznek fel, amely nem csak az összes leadott szavazatokat tartalmazza, hanem a jelenlevők névsorát is. A jegyzőkönyv egy példányát az érsekségre továbbítsák, míg a másik a főesperesi irattárban marad. A jegyzőkönyveket hitelesíti a választást vezető elnök és a választó bizottság tagjai.
g). – A fent említett Tanácsadó Testület (Collegium Consultorum) nem kerül választásra, mert azt – a vonatkozó előírásnak megfelelően – én jelölöm ki úgy, hogy annak fele a Papi Szenátus megválasztott tagjaiból, míg a másik fele a jogszerinti és a főpásztor által, a Papi Szenátusba kinevezettekből tevődjön össze. Ennek a kollégiumnak feladata többek között, hogy a püspöki szék üresedése esetén az Egyházmegyei Kormányzót (Administrator dioecesanus) megválassza, ha a Szentszék azonnal nem intézkedik.
Ezúton is köszönjük mindannyiuk felelős részvételét. A Szentlélek bölcsessége és kegyelmének világossága vezesse választásukat.
Imádságos köszöntéssel –
Gyulafehérvár, 2009. május 15.
†György s.k.
érsek