Böjte Csaba a bűn és a tudatlanság alóli felszabadulásra buzdított

Szentmisével, koszorúzással, Role-koncerttel és kulturális műsorokkal emlékezett a Szent Ferenc Alapítvány és a Gyergyói-medence népe az 1658-as tatárjáráskor tanúsított összefogásra és bátorságra a Ditró és Szárhegy közötti Tatárdombnál, ezzel kérve áldást az új tanévre.

A szombaton 11 órakor kezdődő szentmisét Portik-Hegyi Kelemen gyergyószentmiklósi esperes celebrálta ferences szerzetesek és a Gyergyói-medence papjainak társaságában. A nagy tömeget vonzó szertartást a Role együttes zenéje tette fennköltebbé, amely az esperes úr szavaival élve „Kájoni János által gyűjtött zenét játszott új hangszerekkel, új feldogozásban.”

A szentbeszédet Böjte Csaba atya, az ünnepség megálmodója tartotta, aki Szent Lászlót mint szabadító szentet, Erdély védőszentjét állította a hallgatóság elé. Az ő történetét Papp Kincses Emese dolgozta fel egy rockoperában, amelyből a megemlékezés résztvevői is hallhattak ízelítőül néhány dalt.

– Mi szabadok vagyunk-e? – hangzott Csaba atya kérdése, aki rámutatott, a szabadság elvesztése nagyon apró dolgokban rejtőzhet: lusta vagyok ágyat vetni, lusta vagyok elmenni orvoshoz, vagy éppen a szent gyónást hanyagolom. A bűnök így béklyóznak meg bennünket. De rabbá tehet a tudatlanság is: így iskolakezdés előtt nemcsak a gyerekekben kell tudásvágynak lennie, hanem a felnőtteknek is törekedniük kell arra, hogy szakmájukban fejlődjenek, nyelveket tanuljanak, kísérletezzenek, hogy gondjaik megoldásában ne legyenek kiszolgáltatva másoknak.

Csaba atya elmondta a hallgatóságnak, hogy milyen céllal hozta létre ezt a megemlékező ünnepet ezelőtt három évvel: látta, hogy milyen nehéz az olyan gyerekeknek iskolát kezdeni, akiknek nincs családi hátterük. Kell nekik a bátorítás, a példa, így talált rá a ditrói és szárhegyi székelyekre, akik 1568-ban összefogtak, bátrak voltak és a tatárokkal szemben megvédték otthonukat. Az atya örömmel látta, hogy most már nemcsak a Szent Ferenc Alapítvány gyerekei gyűlnek össze a bátorító rendezvényre, hanem a környék nagyon sok kereszténye.

A szárhegyi Ervin atyával arról álmodnak, hogy egy Kájoni János kulturális központot hoznak létre a tatárdombi emlékmű közelében, amely állandó színpadot és oltárt biztosít majd a rendezvény számára. Ugyanide egy kiállítótermet is terveznek, ahol a Gyergyói-medence nevezetességei lennének megtekinthetők.

– Álmodozni kell, hiszen még ötven évvel ezelőtt is álmodoztunk, amikor az álmodozásért is megbüntettek, akkor most hogy ne álmodoznánk? – tette fel a költői kérdést Ervin atya. Arra biztatott, hogy legyünk büszkék, hiszen értékes kultúrát örököltünk, de ezt az értéket ápolni, fejleszteni kell.

Miközben a színpad mögött már két hatalmas bográcsban az ebédre szánt gulyás rotyogott, a tatárdombi emlékmű megkoszorúzására került sor. A síremléket a ditrói és szárhegyi önkormányzat, a pártok helyi szervezetei és a Székely Nemzeti Tanács koszorúzta meg, majd énekeltük himnuszainkat.

A koszorúzást követően a Role együttes a Szent László rockoperából adott elő részleteket, majd elfogyasztottuk az igen finom gulyást. Az ebéd után néptáncos fellépés, lovasbemutató, végül pedig a Role újabb színrelépése következett. A szinte egész napot kitöltő program nagyon változatos volt, amelyen a nagyszámú közönség jól szórakozott és lelkiekben is épült. Tatárdombon egy újabb emblematikus, már hagyományossá vált székelyföldi rendezvény kiteljesedésének voltunk tanúi.

Köllő Zsófia

,

Erdély Ma


Jelentős történelmi eseményekre emlékeznek a hétvégén

Évente tisztelegnek a hősök emléke előtt
1658. nyarán a Gyergyói-medence népe összeütközött vívott a tatár sereggel – a győztes csata emlékére idén is szentmisével, koszorúzással, kulturális műsorral tisztelegnek a tatárdombi emlékműnél. A hétvégén az 1944-ben lemészárolt 159 magyar katona tiszteletére a Gac-oldali emlékműnél is megemlékezésre kerül sor, amit követően a felszegi csengettyű mellett, a helyi áldozatokra emlékeztető táblánál is elhelyezik a kegyelet koszorúitI

bojte_atya_b

„Kedves Testvérek! Idén szeptember 4-én lesz Gyergyószárhegyen az 1658-as tatárbetörésről való megemlékezés. Akkor bátor összefogással győzött a népünk! A tanév kezdetén szeretettel hívlak, hogy imádságos szeretettel fogjunk össze, és győzzük le a nehézségeket, gondjainkat. Hívjuk bizalommal segítségül Szent László királyunkat a Role Együttessel. Az említett csíkszeredai együttes ott fog részleteket bemutatni a Kincses Emese által Szent Lászlóról írt rockoperából. Szeretettel várunk!” - hívja a tatárdombi ünnepre az emlékezni vágyókat Böjte Csaba ferences szerzetes.

tatardomb_01_b

Gyergyóditró és Szárhegy között, a güdüci leágazással szemközt található halom, a Tatárdomb 352 évvel ezelőtt különleges csata és győzelem helyszíne volt. A Lázár István vezette gyergyói csapatok Gyulafehérvárnál harcoltak Ali pasa serege ellen, amikor a katonaság távollétét kihasználva, 1658. szeptember 6-án a közeli Tölgyesi-szoroson át mintegy 3000 tatár és moldvai katona özönlött be a Gyergyói-medencébe Moldvából. Elpusztították az útjukba eső településeket, felégették Gyergyóditrót és Gyergyóremetét. A lakosság Gyergyószárhegy felé menekült. Míg a férfinép hadakozással elfoglalva idegenben volt, az itthon maradt székelyek kénytelenek voltak szembeszállni a medencébe betörő tatárokkal. Hadicsellel, összefogással győzedelmeskedett egy maroknyi asszony, idős és gyermek a többezres tatárhorda felett. A győztes csata emlékét hirdeti a máig Tatárdombnak nevezett halom, mely alá az elesetteket temették közös sírba.

A győzelemre emlékeznek a helyszínen, szombaton a Gyergyói-medence lakói és vendégeik. A több hektáros ősi ferences birtokon 11 órától Böjte Csaba celebrálásával megemlékező szentmisére kerül sor. A szentmisét koszorúzás követi, ezután pedig a csíkszeredai Role együttes részleteket ad elő a Pap Kincses Emese által írt és rendezett Szent László rockoperából.
Délután 4 órától ünnepi kulturális műsorral folytatódik a megemlékezés: a gyergyóremetei Sirülő Néptáncsoport előadása és a Tatárdombi Lovarda lovas bemutatója után, 18 órától zenés est veszi kezdetét a Role együttessel.
Az esemény főszervezője a Dévai Szent Ferenc Alapítvány szárhegyi központja. Közreműködnek: Szárhegyi Önkormányzat, Művelődési Ház, Tatárdombi Lovarda, Önkéntes Tűzoltó Egyesület.

gacoldal_01_b

A Gac-oldalban felállított emlékműnél az 1944-ben lemészárolt 159 székesfehérvári katona emléke előtt ugyancsak szombaton tisztelegnek. Az eseményre 13.30 órától kerül sor, ezt követően a felszegi csengettyű mellett, a helyi áldozatokra emlékeztető táblánál is koszorúzást tartanak. A szervezők mindkét rendezvényre várják mindazokat, akik a hősök emléke előtt szeretnének tisztelegni.

Pethő Melánia, Székelyhon.ro, 2010. szeptember 1.