Kiállítás Esztergomban: Erdély ezeréves püspöksége

A gyulafehérvári régészeti kiállítás esztergomi bemutatója lehetőséget nyújtott az ezeréves közös múlt felidézésére. A megnyitót Kontsek Ildikó múzeumigazgató felkérésére Petrás Mária népdalénekes kezdte, aki az Ó, Szent István, dicsértessél... kezdetű moldvai csángó énekkel vezetett közelebb első szent királyunkhoz. A Szent István-i alapításban gyökerező egységet emelte ki köszöntőjében Erdő Péter bíboros a kiállítás megnyitóján. Esztergom és Gyulafehérvár szoros kapcsolatát egy Szent István-ereklye átadásával tette hangsúlyossá. A gyulafehérvári érseknek átadott ereklyét az épülő kolozsvári, Szent István királyról elnevezett templomban fogják elhelyezni. Jakubinyi György érsek háláját fejezte ki e nemes gesztusért, hogy e szent ereklye átadására ez alkalommal került sor. Megnyitó beszédében – a nagy számú érdeklődő előtt – felhívta a figyelmet a gyulafehérvári székesegyház szimbolikus jelentőségére. Ahogy a lengyelek számára a krakkói Wavel-székesegyház, a magyar nemzet számára a gyulafehérvári jelenti Erdély kőbe vésett történelmét, egyházi és világi nagyjainak panteonját. 

A régészeti tárgyakat bemutató kiállítást A gyulafehérvári székesegyház képekben fotótárlat egészíti ki. Mudrák Attila fotóművész dokumentum­értékű reprodukciói a szakrális tér lélekemelő hangulatát, a képzőművészeti részletek szépségét közvetítik a nézők számára.

Mindkét kiállítás az esztergomi Keresztény Múzeumban március 5–június 13. között tekinthető meg. Bővebb információt a www.keresztenymuzeum.hu honlapon olvashatnak.

Hegedűs Enikő, Vasárnap