A csíksomlyói kegyszobrot kapták témaként

Negyedik alkalommal tartanak Nagy Imre Alkotótábort Zsögödben a napokban; második éve, hogy nem felnőtt képzőművészeknek, hanem művészeti oktatásban részesülő középiskolás diákoknak szervezik meg.

Alkotnak a diákok. Lehetőséget biztosítottak számukra az önállóságra

Ezúttal 33 résztvevővel zajlik a tábor, akik zömében csíkszeredaiak, de érkeztek Marosvásárhelyről, Szatmárnémetiből, Székelyudvarhelyről és Sepsiszentgyörgyről, valamint táboroznak a megyei gyermekvédelmi igazgatóság rendszerében levő diákok is.

A tábor célja lehetőséget adni a diákoknak, hogy kikapcsolódva, de komoly munkával és egymás munkájára való reflektálással töltsenek el néhány napot. „Lényege, hogy iskolán kívül, lehetőleg teljesen önállóan alkossanak a diákok, és ha kérik, csak akkor kapnak segítséget. Ez nem iskolai képzés, hogy a tanárok irányítsák őket, hanem lehetőség az önállóságra. Nincs sem technikai, sem műfaji megkötés” – tudtuk meg a tábor művészeti vezetőjétől, Szabó András főmuzeológus-művészettörténésztől.

A tábor tematikája az ötszáz éves csíksomlyói Mária-kegyszobor. „Részben azért, mert évforduló van, valamint azért, mert a szobor egy képzőművészeti alkotás. Az alkalmazott művészetek kategóriájába tartozik, díszítő elem, illetve fogadalmi elem egy templomban, tehát külön a képzőművészeti jelek mellett van egy másik szerepköre. Ezt megnéztük a helyszínen, majd Hegedűs Enikő művészettörténész tartott előadást a táborban a szoborról és a szoborhoz kötődő ünnepi alkalmakról, különböző jelenségekről, hagyományokról, hitvilágról, babonáról. Hétfő reggeltől mindenki valamilyen módon próbálja ezt a témát értelmezni.” A táborból készült alkotásokból szombat délután kiállítást nyitnak a csíkszeredai Nagy István Művészeti Iskola emeleti halljában.

Péter Beáta, Székelyhon.ro, 2015.07.10.