Átadták a pápának a kézzel másolt Szegedi Bibliát

Egy erdélyi közreműködő beszámolója
 
A nyilvános kihallgatást követően, október 14-én adta át egy kisebb küldöttség dr. Benyik György vezetésével Ferenc pápának a kézírásos Szegedi Bibliát, mely a sajtóban és a köztudatban néhány hónapja a Magyarok Bibliája néven szerepelt. A bibliamásolás ötlete eredetileg 1983- ban született meg a soltvakerti lelkigyakorlatos házban, és 1988-ban szakadt meg a ház bezárásával.
 
 
2015 januárjában ünnepélyes bejelentéssel az ötlet konkrét tervként éledt újra. Idén október 8-án pedig végleges, fűzött formában, marhabőrborítással, öt kötetben elkészült a kézírásos Biblia. Teljes terjedelme 5061 oldal, amiből 4250 az Ószövetség, 811 oldal az Újszövetség. Egyházmegyénkben is több helyen vállaltak a hívek részt a másolásban: Csíkszeredában, Gyulafehérváron, Kolozsváron, Kézdivásárhelyen, Csíkcsomortánban plébániákon és tanintézményekben is. A Magyarok Bibliája ugyanakkor ökumenikus összefogásnak is tekinthető, hiszen a koordinátor elmondta a zarándoklat résztvevőinek, hogy a másolásban protestáns hívek is részt vállaltak.
 
 
A program fő mozgatója, dr. Benyik György, a szegedi Szent Gellért templom plébánosa, zarándoklat keretében képzelte el a kézírásos Biblia átadását, 48-an kísértük el tehát a több mint  5000 másoló munkáját végső céljához a Vatikánba. A zarándokcsoport igen vegyes összetételű volt, mind a korcsoportot, mind pedig származását illetően.
 
 
Erdélyből öten vettek részt (két tanár és két diák a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumból és a kolozsvári BBTE Római Katolikus Teológia Kar könyvtárosa), ebből három személy a Téka Alapítvány támogatását élvezte, gyakorlatilag ők ajándékba kapták a római zarándokutat. A résztvevők többsége még sohasem volt Rómában, illetve nyilvános kihallgatáson, ezért a különleges alkalom adta élmény megtöbbszöröződött. A zarándoklat keretében rövid velencei városnézés is volt, majd a küldetés teljesítését követően a Vatikáni Múzeumba látogatott el a csoport. 
 
Bereczki Gyöngyvér
Fotó: MTI, Bereczki Gyöngyvér