Átimádkozott tárgyak

Több mint harminc helyszínről gyűjtötték össze azt a több száz tárgyat, amelyet a Csíksomlyói Ferences Rendház és a Csíki Székely Múzeum által létrehozott A csíksomlyói Mária-szobor 500 éve − Mária-tisztelet Erdélyben című kiállításon tekinthetnek meg a látogatók.

Egyenként is szépek, de közösen szemlélve őket még inkább megihletnek bennünket, ugyanakkor a vallásos hit a mögöttes tartalma ezeknek az egyben művészi alkotásoknak. A képeket, szobrokat, szakrális tárgyakat egyenként és együtt is a Szűzanya iránti tisztelet vezéreli – fogalmazott Böjte Mihály csíksomlyói ferences rendházfőnök a csütörtöki megnyitón.

„Szándékaink szerint egy igényes és szép csokrot nyújtunk át önöknek, mint egy gondosan összeválogatott virágcsokrot. Tapasztalataink szerint is szép ez a csokor, mert a szeretet, a tisztelet, a vallásos érzés az összegyűjtő, rendező erő.” A rendházfőnök szerint ezek az alkotások egymásra is hatással voltak és azokra is, akik ezek előtt imádkoztak. Elődeink imádkozva alkottak és építkeztek. Ezek a tárgyak legsajtosabb vonása, hogy átimádkozott tárgyak. „Minden idelátogató tapasztalja meg azt az ihletettséget, amellyel ezeket a vallásos tárgyakat alkották, és a művészi értéken túl lélekben is gyarapodjunk, amikor ezeket a tárgyakat szemléljük, nézzük és közben imádkozunk.

Gyarmati Zsolt, a Csíki Székely Múzeum igazgatója, az est házigazdája elmondta, hogy noha ez a hatalmas tárgyi együttes egy szakmai egységet képez, mégis két részre bontható, van egy művelődéstörténeti hangsúlyú része, ahol régi könyvek, nyomtatott anyagok vannak túlsúlyban, és van egy szorosabban vett művészettörténeti része. A megnyitón Muckenhaupt Erzsébet történész-muzeológus és Kovács András művészettörténész mutatta be ezeket.  Az esemény ünnepélyességét a Csíksomlyói Kegytemplom kórusa által bemutatott egyházi művek emelték.

Péter Beáta, Székelyhon.ro, 2015.07.31.