2015.05.20
Nem lehetne jobbkor ajánlani Darvas-Kozma József A csíksomlyói pünkösdi búcsú eredettörténete című könyvét, mint pünkösdre készülőben. Az alaposan összegyűjtött adatok, dokumentumok és illusztrációk segítik a felszínre és mutatják meg a tényeket, amelyeknek szerepe volt a búcsú kialakításában. (Rálátunk benne a valós életre is a változó történelmi korokban, és elénk tárulnak konfrontációk és túlkapások is.) A munkát tárgyilagos szemlélet jellemzi, igazi érveket sorol elő és korábban nem ismert dokumentumokat tesz közkinccsé, melyek a történelem ködének ismeretlenségébe süllyedtek. Jól érzékelhető, hogy a történelmi igazság keresésekor, az egyházi és a világi soha nem elválasztható egymástól, de sohasem összemosható, csak az emberi tényezők (gazdasági, politikai stb.) figyelembevételével, összefüggéseikben szabad mindent vizsgálni. Nagyszerűen helyre teszi a pünkösdi fogadalmi búcsú eredettörténetét, a vehemens tagadók és a vehemens állítók, és az átlagmegoldást keresők között.
Kiemeli a pálosok kezdeti szerepét, s azt a Tolvajos-tetői döntő eseményt, amiért a klérus és a nép számára legelfoglaltabb napra, pünkösdszombatra tették a „fogadalmi” búcsút.
1567. május 17-én, pünkösdszombatján valami történt, az a döntő esemény, amely új patinát vont az egykori pálos búcsúra.
Ez a könyv az olvasót és a szakembert egyaránt érdekes és értékes ismeretekkel gazdagítja, amelyet többek között a lábjegyzetek is olvasmányossá tesznek. A felekezeti harcok hála Istennek már a múlté. (A csíksomlyói pünkösdi búcsú pedig századok óta a külső kényszerrel szembeni ellenállásnak, győzelemnek és a hithez való ragaszkodásnak fogadalmi emlékünnepe.)
Ma együtt ünnepelünk a pünkösdszombati búcsún katolikusok és katolikus gyökerekkel rendelkező keresztények, kinyilvánítva, hogy a csíksomlyói búcsú közösen a miénk, a magyarságé felekezettől függetlenül.
A szép kivitelezésű, színes, keménykötésű, 176 oldalas könyv megvásárolható a csíkszeredai kegytárgyasnál.
Ára 32 lej. Magyarországon minden pálos kolostorban 3000 Ft-ért megvásárolható.
Ferencz Attila
(Egyházközségi Apostol, 2014. június 1.)
**
Mohay Tamás levele
Átolvastam, és igen figyelemre méltónak, gondolatébresztőnek találom. Azt hiszem, sokat fogok még ezen a témán töprengeni...
Mohay Tamás
H-1088 Budapest, Múzeum krt. 6-8. 2011. július 24."
Kapcsolódó: