2015.04.20
2015. április 25-én, szombaton délután 2 órakor Csíksomlyó szerepe a liturgia-, a zene-, a népének- és a színháztörténetben címmel konferencia kezdődik a csíktaplocai Szent Lőrinc-plébániatemplomban. A fél 6-ig tartó rendezvényen a következő előadásokra kerül sor: Geréd Vilmos karnagy, egyházzenész: Erdély mai népénekhagyománya; Németh István népzenegyűjtő (MTA BTK ZTI): A népénekgyűjtés tapasztalatai Csíksomlyó vonzáskörzetében, a Kárpátokon innen és túl; Havas Gyöngyvér művészettörténész hallgató (PPKE BTK): A csíksomlyói kegyszobor – a Napbaöltözött Asszony típusa és korabeli erdélyi rokonai; Réger Ádám irodalomtörténész, PhD-hallgató (PPKE BTK): Meglepetések a Kájoni Hymnarium kapcsán; Medgyesy S. Norbert művelődéstörténész (PPKE BTK): A csíksomlyói ferences 18. századi misztériumdrámák színház- és drámatörténeti jellegzetességei, liturgikus gyökerei és összefüggései a népénekekkel. Zárszót mond Balogh P. Piusz OPraem., karnagy, a Magyar Egyházzenei Társaság elnöke. Az egyes előadások között csíksomlyói írott forrásokból származó népénekek hangzanak el, amelyeket vagy a résztvevők adnak elő közösen vagy a kijelölt egyházzenészek és népi énekesek.
A konferencia folytatásaként este fél 8-tól a csíksomlyói kegytemplomban az Énekek Szent István király tiszteletére című könyv és CD (szerk. Kovács Andrea – Medgyesy S. Norbert, Magyar Napló, Budapest, 2014) közös énekléssel egybekötött bemutatójára kerül sor. Közreműködnek a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Gödöllői Kántorátus tanárai és növendékei, akik negyed 9-től húsvéti polifon vesperás éneklésével zárják a napot.
2015. április 26-án, húsvét negyedik vasárnapján a fél 11-kor kezdődő szentmise után, negyed 12-től 250 esztendő után először Szűz Mária életéről szóló, eredeti csíksomlyói ferences misztériumjátékot láthatnak az érdeklődők a csíksomlyói kegytemplomban. Az előadás első része magyar nyelvű középkori liturgikus játék az angyali üdvözletről, valamint Szűz Mária és Erzsébet találkozásáról, amelyet a Gödöllői Premontrei Szent Norbert Gimnázium egyházzenészei és a Gödöllői Kántorátus adnak elő. Az ünnepi alkalom második részében eredeti 18. századi magyar nyelvű csíksomlyói misztériumjáték hangzik el Szűz Mária mennybevételéről. Előadják a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Boldog Özséb Színtársulatának (Piliscsaba) tagjai és az Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének népi ének szakos növendékei.
Borsodi L. László
ferences sajtóreferens