Főegyházmegyei gyűjtés a fogyatékkal élők megsegítésére

Közösségeinknek, családjainknak nagy kihívás a beteg, a fogyatékkal élő társaink helyzetének javítása, megoldása. A Csíki-medencében a fogyatékkal élők problémáinak megoldása több, egymástól független egyesületen és alapítványon keresztül történik, kisebb-nagyobb sikerrel. Ezek a szervezetek a fogyatékkal élőknek csak bizonyos csoportjait képesek ellátni és csak bizonyos ideig.

A felnőtt korú fogyatékkal élők segítésére talált megoldást a Gyulafehérvári Caritas olyan módon, hogy a csíkszeredai Szent Ágoston templom alagsorában berendezett három helyiséget (140 négyzetméteren) nap-pali foglalkoztatónak, ahol 18 – fogyatékkal élő – felnőtt személy számára megszervezte és elindította a nappali foglalkoztatást. Időközben a nappali foglalkoztatást igénylő fogyatékkal élő személyek száma annyira megnövekedett (24 fő), hogy – helyszűke miatt – nem tudnak ellátást biztosítani minden igénylőnek. Ugyan-akkor a nappali foglalkoztatást igénylők száma tovább fog növekedni, mivel az iskolai foglalkoztatásból, oktatásból kikerülő fogyatékkal élő fiatalok számára nincs más lehetőség a Csíki-medencében.

Látva a Szent Ágoston Nappali Foglalkoztató helyszűke miatti, nehézkes működését, a Szent Ágoston Plébánia felajánlotta és át is adta 25 évre a CARITAS-nak a régi kápolna épületét, amely üresen állt, de most átalakításra is szorult, hiszen a következő szolgáltatások kapnak helyet:

– korai felmérés és diagnosztika, korai fejlesztés, nevelés 0–3 év közötti gyerekeknek

– egyéni és csoportos gyógypedagógiai és mozgásfejlesztés különböző fogyatékossággal élőknek

– hozzátartozókat és segítőket támogató szolgáltatás

– felnőtt fogyatékosok nappali foglalkoztatása

– időskori mozgáskorlátozottsággal élők, agyvérzés után gyógyulók rehabilitálása

– tanműhely fogyatékkal élő felnőtteknek, ahol a közösség számára hasznos munkákat tanulhatnak, ezeket begyakorolhatják.

Ilyen jellegű tevékenységek, vagy egyáltalán nem léteznek a Csíki-medencében, vagy csak kezdetleges formában. A tapasztalat azt mutatja, hogy ezekre a szolgáltatásokra egyre nagyobb az igény, és az első pozitív eredmények megjelenése után exponenciálisan nő. Külföldi és belföldi pályázatok, közösségi összefogás, jótékonysági koncertek, adományok révén sikerült összegyűjteni a szükséges összeg 65%-át.

Az őskeresztény egyház példája áll szemünk előtt, amikor a keresztényeknek egy volt a szíve-lelke (ApCsel 4,12), s ha valaki hiányban szenvedett, magukénak érezték a másik ember gondját.

Tisztelendő paptestvéreket és a kedves híveket szeretettel kérem, hogy lehetőségeikhez mérten segítsék Főegyházmegyei Caritas szervezetünk kezdeményezését. A f. év május 29-én, vasárnapra tervezett gyűjtésből befolyt összegeket kérjük a Gyulafehérvári Caritas Román Kereskedelmi Banknál megnyitott, RO46RNCB0003001569490006 számú bank-számlájára utalni. Hivatalos megnevezése: Caritas Alba Iulia, adóhivatali szám (Cod Fiscal) CF.4562770 vagy a helyi kirendeltségeknél, munkapontoknál leadni.

Adományaikért ezúton is őszinte köszönetet mondunk.

A jó Isten fizesse meg mindenkinek áldozatát, a maga kegyelmi gazdagságából.

(Részlet a 2006/V.  körlevélből)

Fotó:Vasárnap archívum, Caritas