Gyimesbükki Egyházi Kulturális Napok

2016. október 21-én, pénteken

Dani Gergely-nap a Dani Gergely Általános Iskolában
diákoknak, szülőknek, meghívottaknak
 

9.00    A Dani Gergely édesanyjáról készült film megtekintése. Meghívott: Csiby József  Brassó-belvárosi plébános és Dani Gergely rokonsága
9.30    Könyvbemutató: Dani Gergelyről, a XX. századi gyimesbükki plébánosokról, a négy püspökről kiadott füzet ismertetése, méltatás; a kereszt, a kövek és az azokon elhelyezett domborművek bemutatása
10.00 Gróf Majláth  Gusztáv Károly, az iskolaépítő, diák-, ifjúság- és népkultúra-támogató, iskolák, népnevelési házak, kultúrházak építését szorgalmazó püspök. Előadó: Koncsag László spirituális és előadótanár (Gyulafehérvári Hittudományi Főiskola) és Halász Péter néprajzkutató.
11.00 A Dani Gergely 133. sz. Cserkészcsapat és a diákok kulturális előadása: mese, ének, tánc, furulya, hegedű, ütőgardon.
12.00 Összefoglaló: az ünnepnapok jelentősége, nagyjaink emlékének ápolása és éltető ereje. A diákok fogalmazásának és legjobb írásainak kiértékelése, díjazása, az első két helyezést elért dolgozat felolvasása.
14.00  Ebéd a meghívottaknak
16.00  Gyimesi Kálvárián: Együtt az évszázados hittel és Isten megtartó erejével
18.00  A gyimesbükki, Dani Gergely építtette templomban kiállítás-megnyitó és szentmise szentbeszéddel. Csiby József Brassó-belvárosi plébános.

A szentmise után a kiállítás bemutatása és megtekintése a Márton Áron emlékévben, az emlék, plakett, festmény, gyimesi életről kiállításra berendezett teremben.

2016. október 22-én, szombaton délelőtt

„A” lehetőség: Kostelek, P. Rupert Mayer-megemlékezés az emlékműnél

 

Ünnepi megemlékezésünket az irgalmasság rendkívüli szentévében tesszük, abból az alkalomból, hogy idén emlékezünk P. Rupert Mayer német jezsuita szerzetes születésének (1876. január 23.) 140. évfordulójára. Az Isteni Gondviselés ide rendeli a magyar-román frontra, a magyar oldalra tábori lelkésznek. 100 éve (1916. november 16.), hogy először sebesül az ojtozi fronton. Éjszakai őrjárat idején egy visszacsapódó fenyőág megsértette mindkét szemét. Brassóba szállították, ahol orvosolták a sebeket. Szintén 100 éve (1916. december 30.) annak, hogy másodszor is megsebesül. Ez a sérülés már maradandó nyomokat hagy. Kostelek közelében, Sulca patak fahídján két becsapódó lövedék között akart átugrani, amikor a második lövedék térden alul szétzúzta a lábát. Kosteleken azonnal amputálták az összeroncsolt lábat.

71 éve, 1945. november 1-jén halt meg Münchenben. 29 évvel ezelőtt, 1987. május 3-án Szent II. János Pál pápa a boldogok sorába iktatta.

 

Az ünnepi program:

8.30    A kötözőhely megtekintése, ahol P. Rupert Mayer lábát amputálták.

9.30    Gyülekező, a fájdalmas rózsafüzér elimádkozása a helyi rózsafüzér-társulatok vezetésével, melyet felajánlunk a háborúkban elesett, hősi halált halt katonákért.
10.00  Ünnepi szentmise
11.00  Tisztelet a hősöknek (vers, katonadalok)
11.15  Koszorúzás az emlékműnél
11.30  Kostelek bemutatása a vendégeknek
12.00 Közös ebéd

„B” lehetőség: Gyimesbükk

8.30    A Dani Gergely 133. sz. Cserkészcsapat  vezetésével meghívott cserkészek portyája és  cserkésznapja.  Délelőtt 9 órától 13 óráig: szekérrel, autóval a Gyimesek bemutatása és megismerése. Három-négy órai gyaloglás. Nagy püspökeink és elődjeink  nyomában címmel ellátogatunk Áldomásra a Mária-út egy szakaszán, Rákóczi-vár, Kontumácig. (Sánc-Redut és Csillagvár-Fiertelmeiszter kalyiba.) Az időjárástól függően a falu különböző panorámás részeiről csodáljuk meg a vidék szépségét, a gyimesi életformát és a történelmi  helyek jellegzetességeit.
13.30  Ebéd, pihenés

2016. október 22-én, szombaton délután

16.00 órától a szükségtemplomban,
ahol Dani Gergely mise közben összeesett és meghalt

 

Előadás és könyvbemutató a négy főpapról és a  XX. századi gyimesbükki plébánosokról, ismertetés és méltatás, a kereszt, a kövek és az azokon elhelyezett domborművek bemutatása. A kiállítás bemutatása és megtekintése

16.00  Kerekasztal-beszélgetés. Téma: A XX. század négy nagy püspökének és érsekének állított emlék. Résztvevők: Salamon József programvezető, Halász Péter, Koncsag László, Dr. Vencser László, Xantusz Géza, Nagy Előd.

  • Gróf Majláth Gusztáv Károly c. érsek, Erdély püspöke. A nevelés, az  iskolaépítés, a hitélet fellendítője. Gyimesbükkbe is sokszor ellátogatott.
  • Márton Áron püspök és az 1949-es események a lovas kíséret színhelyén, a bérmálások megszentelt helyén.
  • Dr. Jakab Antal püspök a kommunista, Istent mellőző korszakban szentelte fel a templomot, amely Erdély csodája: rövid 3 év alatt emelték 50 év várakozás után.
  • Bálint Lajos Erdély első érseke, aki szívesen tartózkodott Gyimesbükkben. A sok feladat és kihívás közepette jelenlétével éltetett, P. Rupert Mayer és vidékünk fronton elesett hőseinek tiszteletét szorgalmazta, támogatta.

17.00  Dani Gergely családjáról, az édesanyáról-hősnőről kisfilm készült a ’70-es években a Bukaresti Televízió magyar adásának sugárzásában. A film megtekintése. 
17.30  A Dani Gergely atya sírjára  elhelyezendő dombormű ismertetése, amely a tizenhat gyermeket felnevelt, egyet örökbe fogadott édesanya-hősnő emlékére készült. A fekete márványkő-sírra a domborművet Nagy Előd Budapesten élő művész alkotta.
18.00  Szentmise a Dani Gergely által továbbépíttetett és befejezett templomban. Bemutatja és szentbeszédet mond Dr. Vencser László volt gyulafehérvári teológiai morálistanár. Szentmise és hála a következőkért: 50 évvel a templom 1926-ban történt alapkő-letétele után, 1976-ban a megépült templomot felszentelték. A templomszentelés 40. jubileuma egyben a Lukácsovits Magda által festett négy falkép sikeres befejezésének 40. évfordulója is. Köztük az irgalmas atya – tékozló fiú képe. 
19.00  Kiállítás a szükségtemplomban. Kulturális előadás a gyimesi hagyományokból válogatva: tánc, ének, vacsora, ismerkedés, cserkészprogram...

2016. október 23-án, vasárnap

Templomunk felszentelésének 40. évfordulójára emlékezünk

A kiállítás és a művek megtekintésének harmadik napja

9. 00   Kontumácban keresztmegáldás az 1956-os események 60. évfordulóján. Kelemen Dénes vitéz, nyugalmazott tanár alkotása és adománya a háromszékiek nevében, a háromszéki származású Dani Gergely templomépítő plébános emlékére.
10.00  Nagytemplomban: Emlékezzünk – Könyvbemutatók és rövid ismertetők a XX. század lelkipásztorainak életéből és a négy főpásztor emlékére állított kő és dombormű jelentőségéről. Az imádkozó és gyóntató Dani Gergely atya a hívek szívében. Megnyitja: Salamon József
10.10 Hatzack Idmar nyugalmazott diakónus: Személyes emlékeim a gyergyószentmiklósi és a gyimesbükki freskók megszületéséről

  • 2015-ben 50 éve volt annak, hogy Dani Gergely megbízatására Lukácsovits Magda a Hiszekegy tételeit a gyergyószentmiklósi templom 12 lunettájába megfestette.
  • A Dani Gergely által  felépíttetett gyimesbükki plébániatemplom és a Lukácsovits Magda által tervezett berendezés Márton Áron püspök személyes jóváhagyásával történt.
  • „Az Úristennek nem tudunk eleget hálát adni azért, hogy Magda kereken 60 éven át a hitet festette. 1952-ben kezdte a hitvallás szolgálatában az ecsetét forgatni, amit 2011-ben a betegség a kezéből kivett” – idézet Hatzack  Idmar nős diakónus úrtól, a művésznő férjétől.

10. 25 Hegedűs Enikő művészettörténész: A  falképek  művészettörténeti szemmel
10. 35 Varga Gabriella újságíró, társszerkesztő bemutatja a Fidem pinxit – A hitet festette című, Lukácsovits Magda életművéről szóló emlékalbumot. Közreműködik: Hock Judit, a Petőfi Sándor Program gyimesbükki ösztöndíjasa
10.45 A közelmúltban megjelent, Jakab Antal püspök szentbeszédei című kétkötetes gyűjtemény bemutatója, benne a gyimesbükki templomszentelésen elhangzott prédikáció felidézésével és abból részletek felolvasásával. Előadja: Varga Gabriella, a kötet társszerkesztője és Hock Judit
11.00   Az öt dombormű bemutatása, majd áldó ima az alkotott művekre
11.10  Szentségimádási óra a negyvenévesek csoportjának szervezésével, Majláth Gusztáv Károly, Márton Áron, Jakab Antal, Bálint Lajos, Dani Gergely, a szentóra mindenkori szervezői emlékének felidézésére
12.00  Ünnepi szentmise. Bemutatja:  Msgr. Tamás József  püspök
13.00  Te Deum és szentségi áldás, nemzeti imáink eléneklése
13.10  Ünnepélyes kivonulás és a domborművek leleplezése, megszentelése. Elsőként a 16 gyermeket felnevelt édesanya és hősnő emlékére készült, Dani Gergely sírjára elhelyezett dombormű,  majd a négy püspök, illetve érsek, valamint a XX. századi gyimesbükki lelkipásztorok emlékére felújított, 1926-ban az alapkőletételkor felállított kereszt és domborművek leleplezése, megszentelése
13.20 Ünnepi ebéd

 

Jubileumi programjaikra minden kedves érdeklődőt szeretettel várnak a szervezők!