Megnyitották az irgalmasság kapuját Csíksomlyón

A csíksomlyói kegytemplomnál nyitották meg advent harmadik vasárnapján az irgalmasság első erdélyi szent kapuját. A Csíkszeredához tartozó ferences kegyhely temploma pápai kisbazilika, és a Szűzanya 500 éves kegyszobrának köszönhetően nemcsak a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye, hanem a nemzet legnagyobb zarándokhelye is. Ezért jelölte Jakubinyi György érsek ezt a templomot az Irgalmasság évének fontos zarándokhelyéül is.

„A Mennyei Atya, a végtelenül irgalmas Isten nem hagyott fel azzal, hogy a történelemben különféle módon megismertesse isteni természetét. Jézus az Atya irgalmasságának arca. Az Atya irgalmassága a názáreti Jézusban vált elevenné, láthatóvá. Ez számunkra az öröm, a derűs nyugalom, a béke forrása és üdvösségünk feltétele. Vannak pillanatok, amikor még sürgetőbb meghívást kapunk arra, hogy tekintetünket az isteni irgalmasságra szegezzük annak érdekében, hogy mi magunk is az Atya irgalmasságának hatékony jeleivé váljunk. Ezért hirdette meg Ferenc szentatyánk az Irgalmasság rendkívüli jubileumát, mint alkalmas időt az egyház számára, hogy erősebbé és hatékonyabbá tegye a hívők tanúságtételét. Ezért a most elkezdődő Irgalmasság évében jusson el mindenkihez az irgalmasság hívó szava, és senki se maradjon közömbös az irgalmasság megtapasztalására szóló meghívás iránt” – mondta Jakubinyi György érsek a kegytemplom előtti téren összegyűlt híveknek. A szentkapu nyitását megelőző rövid szertartáson Tamás József püspök olvasta fel Ferenc pápának az Irgalmasság szentéve alkalmával kiadott bullájának magyar fordítását. Az Irgalmasság kapuját trombitazene felcsendülése mellett a főegyházmegye érseke nyitotta meg, és a teljes búcsú elnyerését is jelentő bejáraton ő lépett be elsőként a kegytemplomba. Őt követte a kegytemplom igazgatója, Urbán Erik ferences szerzetes, Tamás József püspök, Orbán Szabolcs ferences provinciális, és a jeles eseményen részt vevő papok, szerzetesek, majd a hívek sokasága is.

Az ünnepre nem csak a csíkiak gyűltek össze. Távolabbi településekről autóbuszokkal is jöttek zarándokok. „Fontos volt idejönni, mert egy ilyen ünnepen testileg és lelkileg is erőt kapunk, és jobban érezzük utána magunkat” – válaszolta kérdésünkre egy gyergyóditrói zarándok, Biró Ilona. Férje, Biró András pedig így nyilatkozott: „Nekünk itt a helyünk. 1994-től járunk gyalog Csíksomlyóra, s ha már Isten irgalmasságáról beszélünk, ez nekünk olyan dolog, amit nem tudunk másképpen a Szűzanyának meghálálni, csak ha itt vagyunk és vele vagyunk. Hiszen ő velünk van mindig. Ezt megtapasztaltuk az évek hosszú során, s kötelességünk itt lenni a Szűzanya lábánál még ezen a szép ünnepen is, amikor az Irgalmasság évét megnyitjuk közösen, és átlépünk a Szentkapun szeretettel.”

A szentmisét a kegytemplomban mutatták be. A liturgia bevezetőjeként az érsek megáldotta a vizet, és a bűnbánat jeleként ezzel hintette meg a kisbazilikát zsúfolásig megtöltő híveket. A főegyházmegye elöljárója prédikációjában a rendkívüli jubileumi év jelentőségéről, üzenetéről beszélt.

Irgalmasok, mint az Atya – ez lett a 2016. november 20-áig, Krisztus Király ünnepéig tartó rendkívüli jubileumi év mottója. Akik a szentév idején megtérésük vágyával elzarándokolnak Csíksomlyóra és az Irgalmasság kapuján lépnek be a templomba, a szokott feltételek mellett teljes búcsút nyerhetnek. Azok az idősek és betegek is részesülhetnek ezekben a kegyelmekben, akik nem tudnak elzarándokolni a Szentkapuhoz. Ha a média segítségével bekapcsolódnak a kegyhelyen tartott szentmisébe és közös imádságokba, akkor ők is teljes búcsúban részesülhetnek.

Kérdésünkre válaszolva, hogy milyen jelentősége van az Irgalmasság kapuja megnyitásának a csíksomlyói kegyhely számára, Urbán Erik ferences szerzetes, a kegytemplom igazgatója elmondta: „Egyik jubileumi évből átléptünk a másikba, hiszen tavaly a Szűzanya kegyszobrának 500 éves jubileumát ünnepeltük, és ebből az alkalomból hirdettünk jubileumi évet. Most az Irgalmasság évét nyitjuk meg. Nagy jelentősége van itt az Irgalmasság kapujának. Hiszen az irgalmasság Asszonyának a közbenjárását kérve lépjük majd át az Irgalmasság kapuját, és így kötelezzük el magunkat, hogy az Irgalmasság évében még inkább a jó Istennek a munkatársai akarunk lenni az irgalmasság cselekedeteinek a gyakorlásával.

 Szöveg és fotók: Csúcs Mária

Vasárnap