A szív bizalmának útján

A Verbum kiadó könyve Taizéről

A Roger testvér születésének 100.‚ halálának 10.‚ az ökumenikus szerzetescsalád megalapításának 75.‚ valamint a romániai fiatalok taizéi zarándoklatai megkezdésének negyedszázados évfordulója alkalmából megjelent Taizé – a közös út. Huszonöt éve együtt a bizalom zarándoklatán című kötetet a keresztények egységéért végzett imahéten mutatták be Kolozsváron január 18-án, hétfőn a kolozsvári Szent Mihály plébánia hittantermében. A rendezvény több volt, mint könyvbemutató, hiszen a kiadvány ismertetése köré szervezett program közel hozta a résztvevőkhöz Taizé lelkiségét és hangulatát, az egység mindig aktuális gondolatát.

Szőcs Csaba igazgató bevezetője után Zamfir Korinna egyetemi tanár rövid előadásban ismertette Roger testvér gondolatait, amelyeket saját, személyes tapasztalataival és meglátásaival ötvözött, így vezette be a hallgatóságot az ökumenikus közösség karizmájába. „Megérteni mindenkit és mindent, ami az emberben van”, „inkább törekszem arra, hogy mindent megértsek, mint hogy engem értsenek meg” – ez volt Roger testvér életmódjának egyik mozgatórugója, és ez a magatartás ma is meghatározza a közösség egységre törekvését. A kiengesztelődés szolgálatának vágya indította el szolgálata útjára az ökumenikus közösség alapítóját, aki a nemzetek, felekezetek és egyének közötti konfliktusok megszüntetéséhez nem válaszokkal, hanem meghallgatással és szerető jelenléttel, befogadással járult hozzá, ezt a hozzáállást hagyva hátra utódjára és az egész közösségre. Utóbbiról így írt: „Ki vagy te, a világ különféle tájain szétszóródott kicsiny közösség? A közösség parabolája vagy, szerény visszfénye annak az egyedülálló közösségnek, amely Krisztus teste, az ő egyháza. Ily módon kovász is vagy az emberiség családjában. Mi a hivatásod? Közösségi életünkben csak akkor haladhatunk előre, ha mindig újra fölfedezzük a szeretet csodáját a naponkénti megbocsátásban, a szív bizalmában, abban a békés pillantásban, amellyel a ránk bízottakra tekintünk.” Az előadóarra is rámutatott, ahogyan Roger testvérben ötvöződött a misztikus érzék és a társadalmi elköteleződés, illetve ahogyan ő élte az átmenetiség dinamikáját és a nyolc boldogság szellemét: az örömöt, az irgalmasságot és az egyszerűséget. A látható egységet Roger testvér az ajándékok cseréjének megvalósulásában élte, és ezt folytatja közössége is, kettős identitást vallva magáénak, a gyökerek megtagadása nélkül.

A rövid előadásban elhangzottakat szívhez szólóan erősítette meg a Roger testvérrel készített interjúrészletek vetítése. Hallani halk, nyugodt, lassú, megfontolt beszédét, látni közben szelíd mosolyát már önmagában is a szív bizalmához és a nyitottsághoz vezetett közelebb.

A kötetet szerkesztő Ozsváth Judit a mai Taizéről beszélt, egy, a jelenlegi priorral, Alois testvérrel készített, magyarul nemrégiben megjelent interjút és saját élményeit használva kiindulópontul. Az általa elmondottakat a Taizébe látogató fiatalokat megszólaltató kisfilm, valamint Bodor Emőke egyetemi hallgató tanúságtétele tette még életszerűbbé. Emőke többször volt már Taizében, 2015 nyarán, a magyarországi menekültkrízis idején pedig egy Taizéből Budapestre érkezett  négytagú, nemzetközi közösség tagjaként Fóton, illetve az orsztrák–magyar határon önkénteskedett a migránsok körében. Szolgálatával és személyes tapasztalatainak megosztásával ő is az elfogadást, a szív bizalmának kiépítését szolgálta.

A kötetet Szőcs Csaba azzal ajánlotta: olyan olvasnivalót adnak mindenki kezébe, ami érdekli az igényes tanulmányt várókat, az érdekességeket kedvelőket és a fiatalokat is. 

Bereczki Silvia sa

Fotók: Bodó Márta