2016.04.09
Fennállásának tíz évét ünnepelte az erdélyi Mária Rádió pénteken, április 8-án Nagyváradon. A ma már több ezer otthonba az éter hullámain vagy az interneten eljutó erdélyi Mária Rádió 2006-ban alakult Nagyváradon, azóta további öt területi stúdióval gyarapodott, s a műsorszerkesztők, önkéntesek, hallgatók nagy családdá forrtak eggyé.
A rádió tizedik születésnapjára Erdély, a Székelyföld s a Partium számos településéről érkeztek zarándokok. A nagyváradi székesegyházban Böcskei László megyéspüspök számos pap, a rádió munkatársai, hívők és a zarándokok jelenlétében szentmise keretében adott hálát az eltelt tíz esztendőért. Szentbeszédében arra emlékeztetett, hogy a Mária Rádió Isten ajándéka, melyből számos áldás származik,segít eligazodni a mai világ zűrzavarában. Nem idejétmúlt ma is Isten szavát hallgatni, folyton megújítani Isten iránti elköteleződésünket. A rádió akkor teljesíti hivatását, ha utat mutat a töltekezés forrásához, keresi és közvetíti azt, amit Isten akar közvetíteni a lelki táplálékra vágyóknak. A rádió akkor teljesíti hivatását, ha kovász, s vállalja a nemes feladatot, hogy másokat is életre vezessen.
A szentmise után a zarándokok megtekinthették a székesegyházat, a székesegyház kincstárát, illetve a püspöki palotát.
A Szigligeti Színházban tartott sajtótájékoztatón jelen volt Böcskei László megyéspüspök mellett Szatmári Ferenc elnök, Karácson Tibor műsorigazgató, illetve a magyarországi, felvidéki, szabadkai rádiók képviselői, akik nemcsak jókívánságaikat hozták az erdélyi Mária Rádiónak, hanem betekintést nyújtottak a saját működésük, műsorszerkezetük, nehézségeik, örömeik világába.
A Vasárnap arról kérdezte a megyéspüspököt, hogy látja, a rádió immáron tíz éves működése hogyan, miben segíti, gazdagítja az egyházmegyében a pasztorációt. A szentmisében is elmondtam, hogy örülhetünk annak, hogy az erdélyi Mária Rádió bölcsője Nagyvárad. Tovább hangsúlyozom ezt, hiszen innen indult tíz évvel ezelőtt az a hálózat, mely nemcsak névszerint, hanem valóságban is erdélyinek mondható, hiszen a gyulafehérvári főegyházmegye a szatmári, váradi és a temesvári egyházmegyéket is összeköti. Ez egy hálózat azonban, amely másik hálózatot is létrehoz, s amint az előttem szólók kiemelték, a rádiónak hatása van, közvetíti az imákat, a szentmiséket az ájtatosságokat, s ez nagy nyereség, gyümölcse ennek a rádiónak, hisz ez közelebb visz az egyetemességhez. Azok a közösségek, melyek így bekapcsolódnak hétről hétre a rádió életébe, nemcsak a rádió életébe kapcsolódnak be, hanem érzik azt is, hogy ők a világegyháznak fontos részét alkotják. Még akkor is, ha egy kis közösségről van szó, de az a kis, imádkozó közösség megtapasztalja, mennyire fontos ápolni magunkban azt a tudatot, hogy minden nehézség, megpróbáltatás ellenére részét képezik az egyháznak. Pasztorális szempontból jól jön ez a mindennapokban, bátorítást ad, az emberek magukra találnak, büszkék lehetnek, ha valamilyen műsort közösségükből közvetítenek, s megtapasztalják azt is, hogy az ő hangjuk is ott van a világegyház hangjában. Ezt nagyon fontosnak találom. Bizonyára lehet mást is felsorolni, de a Mária Rádió gyümölcsei közé sorolom mindezt. Ha fontossági sorrendet kellene felállítani, akkor azt mondanám, hogy ez a lista elején áll, ez nagyon nagy nyereség. A másik pedig: a szentmisében is használtam azt a kifejezést, hogy a rádió nem ismer korlátokat, áthatol minden akadályon. Már elmondtam pár helyen: karácsony másodnapján miséztem a börtönben, s az ott misét hallgató rabok külön megkértek arra, hogy köszönjem meg a Mária Rádió munkaközösségének, hogy a rádión keresztül tudták igazán átélni karácsonyünnepét. Ez csak egy példa, de számtalan példát mondhatunk: beteg, idős, elhagyatott, magányos emberek ez által élik meg hitüket, erősödnek meg - mondta Böcskei László megyéspüspök.
Délután a színházban a Nagyváradra zarándoklók, a vendégek, s a helyiek ünnepi kulturális műsorokat láthattak, ezekbe kapcsolódhattak be.
Kép és szöveg: Fábián Róbert, Vasárnap