2016.06.21
Irgalmasság a médiában címmel szervezett médianapot a váradi püspökség június 18-án a nagyváradi Posticumban. „Az irgalmasság rendkívüli szentéve arra hív bennünket, hogy elmélkedjünk a kommunikáció és az irgalmasság között fennálló kapcsolatról” – írta Ferenc pápa a társadalmi kommunikáció 50. világnapjára fogalmazott üzenetében. Ennek jegyében találkoztak a meghívottak, az egyházi és világi sajtó képviselői, és e szavakkal köszöntötte őket Böcskei László püspök is, aki megköszönte munkájukat, helytállásukat. Jó volt ezt hallaniuk a gyulafehérvári főegyházmegye, valamint a szatmári és váradi egyházmegye médiában dolgozó munkatársainak, az Erdélyi Mária Rádió, a Caritas Catolica és a világi sajtó képviselőinek is, akik nap mint nap végzik munkájukat, amelynek hibáit általában azonnal és sokan szóvá teszik, a nehézségek ellenére való kitartásukat azonban nagyon kevesen értik és értékelik.
Bevezetőjében Böcskei László püspök a pápai üzenet néhány kulcsfogalmát emelte ki: a béke és harmónia építése, osztozás, mások meghallgatása. Felhívta a figyelmet arra, hogy fontos személyes közelséget teremteni úgy, hogy ez magában hordozza a másik személy méltóságának tiszteletben tartását. Majd kifejtette a hallgatóságnak: a rendezvény két fő célja (egymás erősítése és bátorítása mellett) a kommunió megteremtése egymás megismerése, a gondolatok kicserélése által, és a párbeszéd folytatása arról, hogyan valósítható meg az evangelizálás a média eszközeivel.
A média-nap előadója Budapestről érkezett: Szerdahelyi Csongor, a Ferences Sajtóközpont igazgatója volt, a műhelymunkát Rochlitz Bernadett, a Jel folyóirat főszerkesztője vezette.
Szerdahelyi Csongor több katolikus intézményben dolgozott, sőt diplomáciai szolgálaton is a Vatikánban, jelenleg több rádiónak készít műsorokat, amelyek által próbálja Isten ügyét szolgálni a saját tehetsége és érdeklődési köre szerint, e fórumokon való jelenlétével jelként hat, jele a katolikus és a ferences értékeknek és hagyománynak. Tevékenysége bemutatásával kínált szempontokat a keresztény szellemiségű médiaszolgálatra. Megfogalmazta, ebben igen fontos, hogy az újságíró ne önmagára legyen kíváncsi, ne a saját véleményét akarja hangoztatni és visszahallani mindenkitől, netán azt másokra erőltetni, hanem beszélgetőpartnereit igyekezzen bemutatni mint Isten egyedi, szép teremtményeit, hiszen mindenki csodákat rejt. Arra is kitért, hogy ő alapállása szerint igyekszik mindenben látni a pozitívat, a felmutatható szépet, azt keresi, azt kívánja bemutatni. Személyes történetei nyomán a hallgatók leszűrhették: egy újságíró szabadidejében, szabadságon is újságíró, utazás közben is, és minden nap, a nap 24 órájában.
Műhelyfoglalkozás keretében Rochlitz Bernadett kreatív feladatok megoldására hívta a résztvevőket, akik azt gyakorolhatták, hogyan lehet egy tőmondatot bővíteni, illetve egy „túlírt” szöveget rövidíteni. Közösen fogalmaztak a találkozóról hírt, majd Arany-balladákat „írtak át” riporttá.
A szórakoztató foglalkozások összekovácsolták a más-más munkahelyen dolgozókat, és sok vidám percet is szereztek. Így hát összefoglalójában mindenki azt jelezte vissza a főszervező, Micaci Cristian kérdésére, mivel gyarapodott személyes és szakmai életében, és hogy mindenki igényli a folytatást, az egyházmegyék közti együttműködést a médiamunkában is.
Bodó Márta
Vasárnap, 26. szám